Stovky tanečníků cvičily u Národního divadla, snažily se o rekord

Pokus o zápis nejpočetnější baletní lekce do české knihy rekordů dnes učinilo čtyři sta osmdesát tanečníků na piazzetě u Národního divadla. Odcvičili tam hodinu klasického baletu pod vedením členů Baletu Národního divadla a Laterny magiky. Akce se stejně jako další vystoupení na veřejných prostranstvích, v sálech, klubech a divadlech konala u příležitosti dnešního Mezinárodního dne tance. Na prostranství u divadla vznikla velká tělocvična pod širým nebem i s tyčemi, jichž se tanečníci při cvičení přidržují. Byli mezi nimi tanečníci od těch nejmenších po profesionální členy tuzemských souborů. Předcvičovali jim třeba sólistka Baletu Národního divadla Adéla Pollertová, ředitel Taneční konzervatoře Praha Jaroslav Slavický nebo tanečník, choreograf a pedagog Václav Janeček. Velkolepé baletní lekci přihlížely desítky diváků.

U Národního divadla poté vystoupil dětský balet, zatančily skupiny 420people a MESA, vidět bylo také představení nového cirkusu z produkce Cirkusu Mlejn. Program se pak přesunul na náplavku u Rašínova nábřeží, kde tančili studenti pražských tanečních konzervatoří a HAMU a konaly se tančírny pro veřejnost.

Roztančit veřejná prostranství, jako jsou náměstí, nádraží a přitáhnout diváky na taneční představení do divadel a kulturních center se v den oslav pokusili také v Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Ostravě, Plzni a dalších městech.

Mezinárodní den tance se slaví 29. dubna od roku 1982. Tento den je významný narozením velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který ve svých nesčetných variantách překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi.

Každý rok některá mezinárodně uznávaná taneční osobnost k oslavám Dne tance napíše poselství, které se potom šíří po celém světě. Autorem toho letošního je Mourad Merzouki, francouzský choreograf a tanečník proslavený zejména propojováním současného tance s hip hopem.

Díky tanci jsem pochopil krásu a složitost světa, stal jsem se občanem, zvláštním občanem, který při každém novém setkání znovu objevuje zákonitosti, který se nezpronevěřuje kultuře hip-hop, jež přetváří negativní síly na pozitivní. Tanec mě denně naplňuje hrdostí,“ uvádí tanečník.

Foto ND Praha

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky