Struny podzimu chystají v evropské premiéře oratorium o drsných příbězích havířů v Pensylvánii

Dvě známé osobnosti české hudební scény Tonya Graves a Dan Bárta vystoupí v koncertním provedení oratoria ze života horníků, které uvede festival Struny podzimu. Skladba Anthracite Fields (Antracitová pole) americké skladatelky Julie Wolfe, vyprávějící o pensylvánském uhelném dole z počátku dvacátého století, zazní 7. listopadu ve Foru Karlín.

Podle pořadatelů zásadní dílo soudobé hudby zazní v podání uskupení Bang on a Can All-Stars, pro které vzniklo, tuzemského sboru Martinů Voices a dvou zmíněných českých interpretů. Dílo, které dostalo Pulitzerovu cenu, zazní podle uměleckého ředitele festivalu Viléma Spilky v Evropě poprvé.

Oratorium pro sbor a komorní soubor Antracitová pole využívá havířského folkloru, reklam a rozhovorů, které s horníky a jejich rodinami vedla sama autorka Julia Wolfe. Kompozice oplývá lidskostí a politickou působivostí, zdůvodňují pořadatelé výběr skladby.

Kombinace hudby, textu a obrazů vypráví příběhy havířů a evokuje jak hrůzy života v podzemí, tak světlejší chvilky z jejich životů. Po koncertě se budou moci diváci zúčastnit besedy s autorkou skladby. Říká, že vše, o čem v Antracitových polích vypráví, ji obklopovalo, když v malém městě v Pensylvánii vyrůstala.

Julia Wolfe (zdroj Struny podzimu / foto © Peter Serling)

Jedna z částí skladby zahrnuje zpívaný seznam jmen, který autorka našla v seznamu důlních nehod z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Protože byl příliš dlouhý, musela jména vybírat a rozhodla se uvést jen horníky s křestním jménem John a jednoslabičným příjmením. Uvádí, že kromě jiného se jí výběrem podařilo ukázat, jak multikulturní prostředí v dolech panovalo.

„Pensylvánie byla totiž už tehdy jedním z center, do něhož mířili imigranti z celého světa. Je zajímavé, kolik se dá získat informací z prostého seznamu jmen,“ uvedla autorka Julie Wolfe.

Struny podzimu, festival překračující hranice hudebních žánrů, který se vrací po roční pauze, nabídne na různých místech Prahy od 20. října do 9. listopadu deset koncertů. Dnes je zástupcům médií představil festivalový management. Letošní jedenadvacátý ročník festivalu zahájí ve Foru Karlín irsko-americká skupina The Gloaming, která v České republice zahraje poprvé. Na stejném místě se 9. listopadu představí největší hvězda festivalu, skladatel a pianista Herbie Hancock. Festival také uvede virtuóza akordeonu a bandoneonu Richarda Galliana, hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzového pianistu Jasona Morana, neotřelé folkaře z Nashvillu Lambchop či Ralpha Townera – umělce, jehož jméno je synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat