Šustot andělských křídel ve Winternitzově vile

  1. 1
  2. 2

Husa divoká je taková efektní věc se zajímavým rytmem, jako by si ta husa odletěla někam na výlet na Balkán. Zde opět výborný Petr „Pepíno“ Valášek, který má sice v ruce basklarinet, ale přistihnete se, že zkoumáte prostor za hráči, jestli tam opravdu nesedí někdo za perkusemi (na albu jinak figurují v umění slovenského bubeníka Dano Šoltise). Hikari je inspirováno Japonskem, jeho legendárními vlaky a obsahuje i „hoch-japonštinu“, které údajně Japonci neporozuměli. Jako přídavek zazněla krásná L’Amour, jejíž text pochází výjimečně zvenku, od portugalského přítele hudebníků. Taková láskyplná romantická tečka.

Clarinet Factory – Winternitzova vila Praha 25. 1. 2018 (zdroj Winternitzova vila / foto Kristina Cysařová)

Ráda bych se zmínila o jedné z písní, o které pohovořil Vojtěch Nýdl v dokumentu v první části večera. Gore a její text vznikla na popud těžkého rodinného období klarinetisty a komplikovaného narození jeho druhé dcery. „S listím ze stromů se snáší… Na křídlech andělé strážní…“ Skladba je vlastně takovým poděkováním strážným andělům, a když si vypůjčím Vojtova slova, těm viditelným i neviditelným. Gore oplývá radostí ze života, vděčností, že můžeme žít a tvořit.

Album Meadows sice otevírá, ale pro mě jej uzavírá, je shrnutím a oslavou, nadějí, světlem, tím, co tvorbu Clarinet Factory pro mě charakterizuje. Taky z ní vnímám jakýsi klid a mám pocit, že to možná bude souviset i s tím, jak se někdo z Clarinet Factory vyjádřil, že nové album je „návrat ke kořenům a přirozenosti“. Obrácení ke středu? Do (ne?)známého domácího vnitřního prostoru? Asi i proto jsem na koncert včera přišla, nechala se nabít dobrou energií a uvědomila si, že právě teď a pořád jsme obklopeni oním světlem nejen andělů strážných, ale hlavně světlem ze sebe sama. Vím, ono se to řekne, ale je to naše vlastní volba v každičkém okamžiku. A dobrá hudba mě k onomu středu přibližuje. Zušlechťuje. Stačí si to dovolit.

www.loosovavila.cz
www.clarinet-factory.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat