Svatováclavský hudební festival letos nabídne 35 koncertů, do některých míst zavítá poprvé

Svatováclavský hudební festival ohlásil pro svůj čtrnáctý ročník, naplánovaný od 4. do 28. září 2017, pětatřicet koncertů ve dvacítce měst a obcí Moravskoslezského kraje, letos poprvé v Bílovci, Jablunkově a Českém Těšíně. Kromě koncertů se návštěvníci nově dočkají také besed s umělci, workshopů, výstav a filmových projekcí.

Mezi účinkujícími ani letos nebudou chybět přední soubory a interpreti na poli duchovní a takzvané staré hudby, a to například Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem, Český filharmonický sbor Brno, sopranistky Simona Šaturová či Hana Blažíková, barytonista Tomáš Král, přední hráč na příčnou barokní flétnu Barthold Kuijken, světově uznávaní cembalisté Ewald Demeyere a Mahan Esfahani a řada dalších.

Svatováclavský hudební festival 2016 – kostel sv. Václava Opava (zdroj SHF)

„Srdečně zvu všechny příznivce kvalitní hudby na Svatováclavský hudební festival, který patří mezi nejvýznamnější akce svého druhu v Česku i ve střední Evropě. Modernizovali jsme formát festivalu a kromě tradičních festivalových koncertů nově nabízíme také besedy s umělci, výstavy fotografií, workshopy pro děti a filmové projekce s odborným výkladem. Již v loňském roce jsme představili nový koncept komunikace festivalu, který se setkal s velkým ohlasem, a podařilo se oslovit širokou veřejnost, zaujmout mladé publikum a výrazně zviditelnit festival. Také v letošním roce budeme v tomto trendu pokračovat, kampaň jsme odstartovali 1. června a připravujeme v rámci komunikace festivalu mnoho novinek,“ uvedl ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Koncerty zazní v devětadvaceti kostelích celého Moravskoslezského kraje. Festival bude 4. září slavnostně otevřen zahajovacím koncertem v katedrále Božského Spasitele v Ostravě, kde vystoupí Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno pod taktovkou Ondřeje Vrabce. Společně se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a švýcarským barytonistou Rudolfem Rosenem uvedou jedno z nejvýznamnějších duchovních děl, Brahmsovo Německé requiem.

„Velikou radost mám z účinkování vynikajícího barytonisty Tomáše Krále, jenž představí novodobé premiéry raně barokních skladeb pocházejících z vratislavského archivu,“ okomentoval letošní program za festivalový management Igor Františák. „Za pozornost rovněž stojí soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, v jejichž podání zazní pod taktovkou dirigenta Václava Lukse slavné Mozartovo Requiem. Dále bych zmínil komorní orchestr L’armonia terrena, řízený dirigentem Zdeňkem Klaudou, který se věnuje uvádění nově objevených skladeb českého klasicismu. Na Svatováclavském hudebním festivalu společně se sopranistkou Simonou Šaturovou a mezzosopranistkou Markétou Cukrovou představí novodobou premiéru díla Stabat Mater Jakuba Jana Ryby.“

Mezi účinkujícími letošního Svatováclavského hudebního festivalu nechybí ani Janáčkova filharmonie Ostrava, která pod vedením svého šéfdirigenta Heika Mathiase Förstera provede koncert k pětistému výročí publikace Lutherových pětadevadesáti tezí, v rámci něhož zazní skladby Bacha, Brahmse a Mendelssohna. Pro zájemce o středověkou duchovní hudbu je připraven koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis. Ten se představí společně se sopranistkou a hráčkou na gotickou harfu Hanou Blažíkovou. Výjimečným zážitkem podle pořadatelů má být vystoupení legendárního belgického hráče na barokní příčnou flétnu Bartholda Kuijkena a cembalisty Ewalda Demeyera, kteří představí flétnové skladby Johanna Sebastiana Bacha a jeho synů.

„Zvláště mladé publikum bych pak rád upozornil na crossoverový projekt Dana Bárty s jazzovým triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno, kteří překračují hranice hudebních žánrů a představují známé skladby od Led Zeppelin, Björk, Jamiroquai a dalších interpretů v osobitých orchestrálních aranžích. Festival bude uzavírat jedinečný koncert v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, kde zazní rozsáhlá oratorní trilogie Dětství Ježíšovo francouzského skladatele Hectora Berlioze ve výjimečném podání Filharmonie Brno, Českého filharmonického sboru, skvělých francouzských sólistů a dirigenta Philippa Bernolda, který toto monumentální dílo nastuduje a uvede 28. září na závěrečném koncertu festivalu,“ dodal ředitel festivalu Igor Františák.

Svatováclavský hudební festival 2016 -závěrečný koncert (zdroj SHF)

Hudební program letošního ročníku obohatí besedy v Knihcentru Ostrava, v rámci nichž se návštěvníci festivalu mohou osobně setkat se sopranistkami Kateřinou Kněžíkovou a Veronikou Holbovou, barytonistou Tomášem Králem, italským dirigentem Paolem Gattem či klarinetistou a ředitelem festivalu Igorem Františákem. Filmové příznivce festival zve na promítání v kavárně Minikino v centru Ostravy.

„Vybrali jsme dva ceněné filmy spojené se světem vážné hudby. V tom prvním se diváci seznámí s životními osudy Farinelliho, jednoho z nejobdivovanějších operních pěvců-kastrátů osmnáctého století. V tom druhém pro změnu nahlédnou do posledních dní skladatele Gustava Mahlera. Promítání filmu bude předcházet úvodní slovo v podání muzikologa Martina Čurdy, který pohovoří o relevantních hudebně-historických a životopisných souvislostech, o otázkách tvůrčí licence v žánru biografického filmu a o roli hudby jako prostředku filmového vyprávění,“ přiblížil Igor Františák.

www.shf.cz

 

Mohlo by vás zajímat