Světoběžník z Čech. Před 100 lety se narodil houslista Jan Šedivka

Jan Šedivka (zdroj mzv.cz)

Český houslista a pedagog Jan Boleslav Šedivka, od jehož narození uplyne 8. září sto let, je známý především v Austrálii. U protinožců proslul nejen jako hudební pedagog, ale také coby zakladatel tamní filharmonie.

Rodák ze Slaného na Kladensku se hře na housle učil od šesti let. V roce 1935 nastoupil na Mistrovskou školu (pozdější AMU) v Praze, v roce 1938 odešel do Paříže, kde získal stipendium. Zde se setkával s Bohuslavem Martinů, Vítězslavou Kaprálovou, Jiřím Muchou, Rudolfem Firkušným a řadou dalších českých hudebních a literárních osobností. Na začátku války byl zatčen, po několika měsících v pracovních táborech se Janu Šedivkovi a několika přátelům podařilo uprchnout z okupované Francie a odcestovat do Maroka a posléze do Londýna. Tam začal řídit České trio, studoval a posléze byl sólistou Londýnského symfonického orchestru.

V roce 1961 se Jan Šedivka s manželkou, klavíristkou Beryl, přestěhovali do australského Queenslandu, kde přijal místo hlavního lektora houslové a komorní hudby na hudební akademii v Brisbane. V roce 1972 se stal rektorem Tasmánské hudební akademie v Hobartu. Krom toho hrál v nejrůznějších komorních sdruženích. Do rodné vlasti se podíval až po čtyřiapadesáti letech v roce 1993. Zemřel 23. srpna 2009, krátce před dvaadevadesátými narozeninami.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat