Světoběžník z Čech. Před 100 lety se narodil houslista Jan Šedivka

Jan Šedivka (zdroj mzv.cz)

Český houslista a pedagog Jan Boleslav Šedivka, od jehož narození uplyne 8. září sto let, je známý především v Austrálii. U protinožců proslul nejen jako hudební pedagog, ale také coby zakladatel tamní filharmonie.

Rodák ze Slaného na Kladensku se hře na housle učil od šesti let. V roce 1935 nastoupil na Mistrovskou školu (pozdější AMU) v Praze, v roce 1938 odešel do Paříže, kde získal stipendium. Zde se setkával s Bohuslavem Martinů, Vítězslavou Kaprálovou, Jiřím Muchou, Rudolfem Firkušným a řadou dalších českých hudebních a literárních osobností. Na začátku války byl zatčen, po několika měsících v pracovních táborech se Janu Šedivkovi a několika přátelům podařilo uprchnout z okupované Francie a odcestovat do Maroka a posléze do Londýna. Tam začal řídit České trio, studoval a posléze byl sólistou Londýnského symfonického orchestru.

V roce 1961 se Jan Šedivka s manželkou, klavíristkou Beryl, přestěhovali do australského Queenslandu, kde přijal místo hlavního lektora houslové a komorní hudby na hudební akademii v Brisbane. V roce 1972 se stal rektorem Tasmánské hudební akademie v Hobartu. Krom toho hrál v nejrůznějších komorních sdruženích. Do rodné vlasti se podíval až po čtyřiapadesáti letech v roce 1993. Zemřel 23. srpna 2009, krátce před dvaadevadesátými narozeninami.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na