Svjatoslav Richter o sobě a o hudbě (31)

  1. 1
  2. 2

7. 4. Nahrávka
Bach: Partita č. 3 a moll
Hugo Steurer: Nudné, obyčejné a zoufale nezajímavé.
Anatolij Vedernikov: Velmi zdařilé, bez jakéhokoliv „ale“.
Glenn Gould: Stejně jako u ostatních partit. Chtěl jsem si nejdřív ověřit svůj dojem z Vedernikovovy interpretace třetí partity. Názor jsem nezměnil.

8. 4. Nahrávka
Bach: Partita č. 3 a moll, Partita č. 4 D dur
Také čtvrtá je skvělá. A. Vedernikov: Výtečné, se znaky, charakteristickými pro tohoto umělce. G. Gould: Výtečné, se znaky, charakteristickými pro tohoto umělce.

9. 4. Nahrávka
Partita č. 5 G dur
Tuhle partitu bych rád hrál. A. Vedernikov: Určitě by bylo žádoucí více humoru, ale je to dobré. G. Gould: Je to dobré („ale ne překrásné“).

11. 4. Nahrávka
Bach: Suita G dur pro violoncello sólo, Daniil Šafran. Partita č. 5 G dur, Fuga fis moll a Fuga E dur (Dobře temperovaný klavír, 2. díl), Glenn Gould. Anglická suita č. 3 g moll, S. R.
Tuhle desku s první Suitou se Šafranem jsem slyšel vícekrát, a vždycky mi to trochu dělalo potíže… Glenn Gould: Poslouchal jsem se zájmem, ale poněkud s odstupem. S. R.: Velmi stará nahrávka. Doufám, že není špatná, ale ručit za to nemohu.

12. 4. Nahrávka
Bach: Partita č. 6 e moll. 1) Anatolij Vedernikov, 2) Glenn Gould
Převládá nelibost. U téhle tóniny je tomu tak skoro vždycky. Je ke mně nepřátelská a sotva ji snáším (interpreti za to nemůžou).

13. 4. Nahrávka
Bach: Koncerty č. 1 d moll, č. 2 E dur. Zuzana Růžičková – cembalo, dirigent Václav Neumann
Připravil jsem si šest slavnostních dní s Bachem… a zlepšila se mi nálada. Program každého dne je velmi cenný a pro mě zdroj nadšení. Hlavně si díky Růžičkové začínám zvykat na cembalo. To je dobře.

15. 4. Nahrávka.
Bach: Koncerty č. 2 E dur, č. 3 D dur. Zuzana Růžičková – cembalo, dirigent Václav Neumann. Koncerty č. 1 d moll, č. 4 A dur, č. 5 f moll, Vasso Devetzi – klavír, dirigent Rudolf Baršaj
Dnes máme kromě Růžičkové a Neumanna Vasso Devetziovou a Baršaje. To je typická průměrná interpretace, i když je všechno jak má být. Právě proto je to docela nuda.

16. 4. Nahrávka.
Bach: Koncerty č. 3 D dur, č. 4 A dur, č. 5 f moll, č. 7 g moll. Zuzana Růžičková – cembalo, dirigent Václav Neumann
Co se k tomu zázračnému dílu dá říci? Je dokonalé a člověk za ně může jen v duchu Bachovi děkovat (dostane se to k němu?).

17. 4. Nahrávka
Bach: Koncert č. 1 d moll 1) S. R. a Václav Talich, 2) S. R. a Kurt Sanderling. Koncert č. 6 F dur, Zuzana Růžičková a Václav Neumann
Moje nahrávka s velkým Talichem se bohužel příliš nepovedla. Pravděpodobně byly příčinou naše rozdílné názory na pojetí Bachova stylu a to, že jsem byl během natáčení předpojatý. Nahrávka se Sanderlingem je však velmi dobrá. Koncert F dur se dvěma flétnami je báječný, stejně jako jeho dvojče v G dur (Braniborský č. 4).

18. 4. Nahrávka
Bach: Koncerty č. 6 F dur a č. 7 g moll. Zuzana Růžičková a Václav Neumann
Tahle hudba se dá poslouchat denně. Byly by to však asi příliš rozmařilé a luxusní dny… A určitě nezasloužené.

(Pokračování)
Přeložila a připravila Vlasta Reittererová

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat