Svjatoslav Richter o sobě a o hudbě (51)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

7. 12. kazeta
Maďarský klavírista Balázs Szokolay
Scarlatti: Sonáty E dur, A dur, C dur; Haydn: Fantazie C dur
V Budapešti za mnou chodívá do šatny vždycky spousta lidí. Pavel F. dostatečně nehlídá a nedokáže je zadržet. Je mezi nimi pokaždé jeden bledý mladík (klavírista a syn skladatele) a jde mi pochopitelně na nervy. Pronásleduje mě všude, i do hotelu a restaurace. Pavel F. mi řekl, že by ho nejradši zabil.
Ten hoch mi dal kazetu se svými nahrávkami a konečně se dostávám k tomu, abych si je poslechl. A jsem naprosto překvapený. Přesnost a skvělá technika jeho interpretace tří Scarlattiových sonát mě jednoduše řečeno nadchly, nemluvě o kráse těch skladeb samotných. Haydnova Fantazie je už dokonalé překvapení; hned jsem se rozhodl, že ji zahrnu do svého repertoáru.
Nina Dorliacová to slyšela ze své části bytu, přišla za mnou a ptala se: „Co to posloucháte za ohavnosti? Kdo je ten příšerný klavírista s tím hrozným tónem?“ Co s tím mám dělat? To kdybych věděl.

19. 12.  nahrávka
Ernst Křenek: Jonny vyhrává, dirigent Lothar Zagrosek
Nejdřív měla tahle opera-opereta na celém světě obrovský úspěch, ale roku 1932 ji mocipáni škrtli z repertoáru (z rasových důvodů, protože se tam objevuje láska mezi černochem a běloškou) a od té doby se na ni totálně zapomnělo. Dnes, po padesáti letech, se začíná zase hrát. Poslouchám ji znovu s velkým uspokojením a potěšením. Je tak zajímavá a poutavá…
Bezpodmínečně chci poznat další Křenkovy opery.

25. 12.  nahrávka
Bach: Sonáta č. 2 C dur, S. R. (Stradivarius), Koncert C dur pro dva klavíry, S. R. a Anatolij Vedernikov, dirigent Rudolf Baršaj
Včera byl Štědrý den. Chtěli jsme poslouchat desky, ale při všech těch debatách u stromečku jsme na to zapomněli a posloucháme až dnes.
Přestože technicky není kvalita desek firmy Stradivarius nejlepší, myslím, že tahle komplikovaná sonáta podle Reinkena udělala na všechny dobrý dojem. Koncert je jediné svědectví mých hudebních aktivit s Vedernikovem; rozhodně se podařil (jen orchestr zní někde poněkud drsně). Je to tak homogenní, že se téměř nedá rozeznat, kdo hraje part primu a kdo sekund.

Svjatoslav Richter (foto archiv)
Svjatoslav Richter (foto archiv)

(pokračování)

Přeložila a připravila Vlasta Reittererová

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na