Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oslaví výročí narození Ástora Piazzolly koncertem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oslaví letošní stoleté výročí narození argentinského skladatele Ástora Piazzolly koncertem nazvaným Hommage à Ástor. Hlavním protagonistou bude akordeonista Ladislav Horák v doprovodu členů FOK. Na večeru tanga nueva nebude chybět ani tanec. Koncert se uskuteční v úterý 26. října 2021 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Patricie a Javier Antar (zdroj Patricie a Javier Antar)
Patricie a Javier Antar (zdroj Patricie a Javier Antar)

Legendární argentinský skladatel 20. století Ástor Piazzolla by letos oslavil 100. narozeniny. Průkopník nového žánru tango nuevo povýšil tradiční tango mezi žánry klasické hudby. K uctění jeho odkazu pozvali Pražští symfonikové Ladislava Horáka, mistra akordeonu, a především také mistra ve hře tanga nueva. Zahraje několik Piazzollových skladeb a následně vlastní autorskou improvizaci inspirovanou právě Piazzollou. Doprovázet jej bude soubor Eve Quartet složený z hráček FOK a jejich kolega, kontrabasista Jan Vokoun.

Celý program bude doplněn také o taneční složku. Divácký zážitek obohatí tanečníci argentinského tanga Patricie a Javier Antar a umocní tak živelnou emoci nespoutané latinskoamerické hudby.

„Co se nám vybaví, když se řekne tango? Vášeň. Rytmus. Tanec. Ale také melancholie. Nostalgie. Exotika Jižní Ameriky, kde se prolínají všechny chutě světa. Ástor Piazzolla začal hudbu vstřebávat doma v Argentině a pokračoval v New Yorku, kde objevil jazz i klasiku. Hudební formu svého rodného kraje uchopil po svém. Tango nuevo vyvolalo bouřivé reakce mezi zastánci tradičního tanga, brzy se rozletělo po celém světě a nyní rozvíří klid i v našem koncertním sálu,“ vyjádřil se ke programu koncertu dramaturg FOK Martin Rudovský.

Koncert se uskuteční 26. října 2021 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy a je součástí abonentního cyklu Komorní hudba. V den koncertu v 18:15 hodin také proběhne tradiční Setkání s umělci.

Hommage à Ástor
26. října 2021, 19:30 hodin

Program:
Ástor Piazzolla: Tango Ballet
Ástor Piazzolla: Five tango sensations
Ástor Piazzolla: Four for Tango
Ástor Piazzolla: Tango suite
Ástor Piazzolla: Concierto
Ladislav Horák: Improvizace – Hommage à Ástor

Účinkující:
Ladislav Horák – akordeon
Patricie & Javier Antar – tanec
Eve Quartet – Marie Jírová (1. housle), Vladislava Hořokovská (2. housle), Zuzana Peřinová (viola), Petra Malíšková (violoncello)
Jan Vokoun – kontrabas

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments