Tanec Praha 2019: House Beating

Festival Tanec Praha nabídl další podívanou pod širým nebem. Představení ve veřejném prostoru na pomezí architektonické instalace, v jehož jádru stojí duet atletických performerů, kteří jako stavební materiál používají své tělo, patří do programového bloku VEN.ku TANCI a bylo také součástí společného programu Tance Praha a Pražského Quadriennale:
Tanec Praha 2019, House Beating, foto Vojtěch Brtnický

Na širokém prostranství vydlážděném zámkovou dlažbou před Maroldovým panoramatem na Výstavišti se představil mladý soubor atletů, performerů i architektů Body Architects pod vedením Hygina Delimata. Delimat pochází z Polska, ale žije a pracuje v současné době v Rakousku. Jeho tvorba vychází z tance, kontaktní improvizace, z breakdance a dalších nových pohybových disciplín, ale i hudby a z architektury.

Na projektu House Beating se podílel tanečník a performer Elias Choi-Buttinger, performer Weng Teng Choi- Buttinger a architekt Andreas Buttinger. Ten vytvořil celou výtvarnou instalaci. Dále na projektu participovali dva studenti z katedry DF JAMU (umělci uspořádali totiž workshop na téma Partneřina a pohybová kompozice pro studenty z ateliéru Pierre Nadauda, zároveň v brněnské produkci na náměstí bylo zapojeno osm studentů). Samozřejmě, že velký podíl na spolupráci mají dva hudebníci Anna Maria Chlebus a Voland Székely, kteří hrají na celou škálu bicích nástrojů. Využívají elktroakusticky zpracované kompozice N. Cage a I. Xenakise.

Na otevřeném prostoru leží hromada dřevěných širokých latí, prken, poskládaných do jehlanovité spirály. Další pevné a bytelné dřevěné hranoly přinesou aktéři a začínají s nimi rozehrávat prostor. Rafinovaně je postupně seskládají do takové krychle, která může evokovat dům či podobnou stavbu.

Na scénu nastupují hlavní tanečníci-atleti Delimat a Choi-Buttinger, nejdříve vytvářejí ze svých těl akrobaticky náročné pozice, které evokují stavební prvky nebo se jimi stávají. Do určité míry vypadají jako kubistické skulptury. Nechtěně připomínají práci americké taneční skupiny Pilobolus.

Následně se přesunou do připraveného prostoru, v kterém vyzkoušejí snad všechny pohybové možnosti. V určitých situacích se zastaví a téměř visí nebo spíš balancují ve vzduchu či jsou propleteni mezi dřevěnou konstrukcí. Jejich téměř nahá těla působí jako její součást. Výkon těchto performerů byl více než obdivuhodný, zvláště na plném slunci a tvrdém a nerovném povrchu.

Projekt vznikl již před čtyřmi lety ve spolupráci Nové Univerzity Anton Bruckner v Linci a nyní se velmi dobře hodil do programu site specific pro Pražské Quadriennale. Většina mladých diváků byla jistě z řad účastníků i návštěvníků této významné akce a reagovala velmi spontánně.

House Beating
Choreografie, tančí: Hygin Delimat, Elias Choi-Buttinger
Design instalace, performer: Andreas Buttinger
Perkuse: Anna Maria Chlebus, Voland Székely
Performeři: Weng Teng Choi-Buttinger + 2 studenti DF JAMU
Premiéra projektu: 10. 10. 2015 The New University of Anton Brucner, Linz

Mezinárodní festival Tanec Praha
VEN.ku TANCI, Dance NEWs, PQ Site specific
Praha, Maroldovo panorama na Výstavišti, 8. 6.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat