Tancem proti předsudkům. Festival Tanec Praha začíná

Pod heslem Tancem proti předsudkům začíná dnes v hlavním městě mezinárodní festival Tanec Praha. Zahájení jeho 29. ročníku patří vlámskému choreografovi Sidimu Larbimu Cherkaouimu, který se na festival vrací po šesti letech. Jeho soubor Eastman uvede ve Foru Karlín představení nazvané Fractus V, které je apelem na zachování svobody slova a individuality ve světě propagandy.

Eastman/Sidi Larbi Cherkaoui: Fractus V (zdroj FB Tanec Praha)

Fractus V znamená přirozený zlom nezbytný k růstu. Larbiho inspiroval filozof Noam Chomsky, zvláště jeho obhajoba svobody řeči. Vnímá ji jako zásadní svobodu výrazu umožňující bourat tabu. Ve své inscenaci se zabývá zlomovými momenty, které člověka vždy posouvají.

Kromě choreografa, proslulého zkoumáním nejrůznějších stylů, jsou na jevišti čtyři tanečníci a čtyři muzikanti se znalostí hudby Japonska, Koreje, Konga a Indie. Background tanečníků je stejně pestrý, pohybuje se od francouzského nového cirkusu, amerického lindy hopu, přes španělské flamenko po break dance a hip hop. Přestože jsou protagonisté inscenace z různých koutů světa a mají odlišná umělecká východiska, je výsledek podle pořadatelů na scéně dokonalou souhrou a dokládá motto festivalu: rozdílnost spojuje.

Před dnešním zahajovacím představením pořadatelé připravili venkovní produkci na náměstí Republiky. Jmenuje se Ghana zrána, symbolizuje pozdrav slunci na břehu Atlantiku a ukáže energii a rytmus afrických tanečníků. Festival Tanec Praha se bude konat až do 28. června.

Mohlo by vás zajímat