Tanec a výtvarné umění. Nejen o tom v novém tanečním týdeníku

  1. 1
  2. 2

Další den, v sobotu 14. října, se Julyen Hamilton představí ve svém novém sólovém projektu s názvem Interview. V tomto díle se bude prezentovat jako tazatel i dotazovaný, vycházející z některých pojmů či témat: „Exponovaná intimita. | Obnovená intimita. | Je to pohled naší doby a pohled na naši dobu přes individuálního tvůrce | Který je dotazovaný a tvoří. | Technika | Pominutelná jako tvoje srdce | Na fotografiích | Zachycené a ztracené. | Malý svět | Milion malých světů | Západ, náhlý, spánek, probuzení; | Tvůj pominutelný moment, pulsuje.Interview mělo premiéru v Bruselu v listopadu 2016. V Altě bylo v roce 2015 uvedeno sólo Julyena Hamiltona Play a v roce 2016 zde hostoval v rámci hudebního festivalu vs. Interpretation.

Julyen Hamilton se prezentuje jako tanečník, choreograf, básník, pedagog a hudebník. Již čtyřicet let působí na taneční scéně a je tak trochu kosmopolitou či světoběžníkem. Narodil se a vyrůstal ve Velké Británii. V sedmdesátých letech, v období radikálního experimentování, studoval v Londýně. Jeho tvorba je odjakživa převážně improvizovaná. V současnosti do svých výstupů zapojuje tanec i text, kombinuje svou dlouholetou zkušenost s tvůrčím psaním a tancem. Ve svém souboru Allen’s Line režíruje tanečníky a světelné designéry a výsledkem jsou bezprostřední díla vznikající „tady a teď“, v principu improvizace. Od osmdesátých let tvoří v úzké spolupráci s mnoha hudebníky z celé Evropy, s některými pořádá i autorská čtení svých básní. Ve své pedagogické činnosti vychází ze svého výzkumu techniky a improvizace, přičemž se zaměřuje zejména na prostor, čas, hlas a dramaturgii.


SE.S.TA rozpohybuje výstavu Aj Wej-weje ve Veletržním paláci

V sobotu 14. října uvede Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA pohybově-vizuální instalaci s názvem Secret Journey. Připravuje choreografka Yoshiko Chuma v návaznosti na expozici Aj Wej-wej. Zákon cesty, která je aktuálně součástí krátkodobých výstav Národní galerie v Praze. Performance bude probíhat po celý den od 10 do 18 hodin ve Veletržním paláci a v odpoledních hodinách bude gradovat. Návštěvníci instalace nebudou usazeni na místa, budou moci kdykoliv přijít i odejít a pohybovat se volně tak, jak jsou v galeriích zvyklí. Vstup na performanci bude zdarma.

Princip performance je založen na propojení tance a výtvarného umění, které je snad známější a běžnější ve světě než u nás, na Západě je součástí procesů ve veřejném prostoru už od éry postmoderny. Prostřednictvím pohybu přináší instalace novou perspektivu a nové zážitky při vnímání konceptuálního díla. Pod vedením japonské choreografky žijící ve Spojených státech připravuje performanci více než osmdesát performerů, z nich pět profesionálů, ostatní jsou zájemci z řad veřejnosti. Mezi profesionálními performery uvidí návštěvníci Kateřinu Szymanski, Hanu Polanskou Turečkovou, Michala Wróblewskiho, Vojtěcha Hříbka a Jorga Rodolfo De Hoyose.

Další účastníci byli oslovováni prostřednictvím sociálních sítí a přímou komunikací s některými uměleckými i neuměleckými školami. Do performance se tak zapojí například skupina studentů z Konzervatoře Duncan Centre, kteří se představí v úryvku z choreografie Jiřího Bartovance Svěcení jara. Přes to, že zkoušení i performance budou časově i jinak náročné, zájemců se přihlásilo tak velké množství, že bude pravděpodobně přesáhnut i původně zamýšlený počet osmdesáti performerů.

Výstava Aj Wej-weje v Národní galerii v Praze reflektuje zásadní společensko-politické téma posledních let – uprchlickou krizi. Publikum uvidí diskutované dílo rozpohybované u nás nebývalým počtem performerů pod vedením choreografky, která se věnuje reflexi společenských otázek již dvacet let. Performance bude uvedena pouze jednou. Secret Journey pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA a Národní galerie v Praze v rámci cyklu Tanec v galerii, který charakterizuje interdisciplinární spolupráce mezi tancem a výtvarným uměním. Projekt Tanec v galerii probíhá od roku 2012 a pravidelně přivádí do galerií a expozic performery, kteří vytvářejí pohybově vizuální instalace a přibližují divákům umělecká díla či historické prostory novou netradiční formou.

Aj Wej-wej (zdroj archiv autorky / foto © Tereza Křenová)


Ze zahraničí

Michail Baryšnikov získal další cenu, za celoživotní dílo ho odmění Japonská umělecká asociace cenou Praemium Imperiale International Art Award, kterou udílí vybranému umělci každý rok. Slavnostní předání proběhne 18. října v Tokiu, ocenění převezmou cenu přímo z rukou prince Hitačiho, mladšího bratra japonského císaře. Cena je udílena v pěti kategoriích, z nichž každá má svůj komitét, porotu: malířství, sochařství, architektura, hudba a divadlo/film, které jsou zahrnuty do jedné kategorie, a o to významnější je, když se laureátem stává tanečník. U Michaila Baryšnikova, jehož umělecké zásluhy a světový věhlas nemůže nikdo zpochybnit, to ale vlastně nepřekvapuje.

Michail Baryšnikov (zdroj FB M. Baryšnikova)

Od 11. do 15. října se koná na Folkwang Universität v Essenu taneční kongres, Symposium Folkwang Tanz. Pořádá jej Institut současného tance při Univerzitě v Essenu. Přednášky a diskuse doplní i filmové projekce a taneční vystoupení. Tématem je v první řadě pedagogické a umělecké dědictví a budoucnost tanečního oddělení univerzity, za jehož někdejším založením stál především představitel německého výrazového tance Kurt Jooss. Sympozium se koná v návaznosti na širší program, kterým univerzita vyzývá k diskusi nad svou devadesátiletou historií.

The Best of World Ballet Day. Světový den baletu jsme avizovali, ale určitě ne každý měl možnost se v reálném čase dívat na Facebook nebo webové stránky divadel, aby sledoval streamování. Tak alespoň malé ohlédnutí s naším favoritem – Královským baletem v Londýně.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář