Taneční soubory Národního divadla se i letos zúčastní Mezinárodního dne tance

Oslavy Mezinárodního dne tance, který připadá na 29. dubna, se letos musí odehrávat online, to však neodradilo od účasti ani tanečníky Národního divadla. Jak soubor Laterny magiky, tak Balet Národního divadla uctí svátek umění, jež nezná jazykové bariéry a díky internetu dnes boří i ty prostorové! Můžete se těšit na lekce s našimi tanečníky a pedagogy, pohled do zákulisí zkoušek sólistů Baletu i na ukázku z repertoáru Laterny magiky z Nové scény.
Cube (foto Serghei Gherciu)

Den odstartuje Laterna magika v 10.30 hodin pod širým nebem. Lekci Pilates povede tanečník Ondřej Martiš, s nímž můžete pravidelně cvičit i díky streamům na Facebooku Laterny magiky. Tentokrát hodinu povede z trávníku Střeleckého ostrova, kde se původně měl odehrávat celý program Mezinárodního dne tance. „Slavit Mezinárodní den tance každý sám u své obrazovky je opravdu zvláštní pocit, vždyť tanec je především společenskou událostí a jednou z nejvíce kontaktních činností, jakou lidstvo zná. Zároveň je ale skvělé, že prostřednictvím nových technologií můžeme ukázat, že nás tanec opravdu spojuje, navzdory nepříznivé situaci,“ komentuje vedoucí souboru Laterny magiky Pavel Knolle.

Klasický baletní trénink patří k Mezinárodnímu dni tance již tradičně, několik let společná baletní lekce zalidňovala piazzettu Národního divadla, kde se před šesti lety sešlo rekordních 480 tanečníků. Kolik se nás letos sejde online před obrazovkami počítačů, mobilních telefonů nebo tabletů, sice nemůžeme spočítat, ale věříme, že online lekci si užijí stovky účastníků po celé republice. Přenášena bude z celé České republiky, zahájení se odehraje na baletním sále v Národním divadle, odkud pak sólisté předají slovo a další cvik svým kolegům. Začátek v 16.30.

Za výjimečnou záležitost lze označit možnost sdílet sólistickou zkoušku Baletu ND. Třikrát po sobě (ve středu 29. dubna, ve čtvrtek 30. dubna a v pátek 1. května, vždy ve 14 hodin) bude možné prostřednictvím živého streamingu nahlédnout na baletní sály a zjistit, jak probíhá nastudování hlavních rolí. Ve středu budete svědky toho, jak zkouší s baletním mistrem Jiřím Kodymem sólovou variaci do Labutího jezera přední sólistky Ayaka Fujii, Sophie Benoit a Evgeniya Gonzalez. Ve čtvrtek se můžete těšit na zkoušku baletu Leonce a Lena (Patrik Holeček, Giovanni Rotolo, Radka Zvonařová, Kristina Kornová; baletní mistr: Alexey Afanasiev). A v pátek? Balet se vrací k Labutímu jezeru spolu s Monikou Hejdukovou a Dianou Alonso.

Ukázku z repertoáru Laterny magiky uvidíte ve streamovaném večerním programu od 18 hodin. Laterna magika představí část oblíbené inscenace Cube, která spojuje současný tanec a videomapping v kaleidoskopu, jemuž vévodí základní motiv kostky. Ukázku si budete moci vychutnat se všemi scénickými efekty, protože tanečníci ji předvedou na jevišti Nové scény ND, překvapí vás ale neobvyklý úhel pohledu. Představení v režii Pavla Knolleho a choreografii Davida Stránského a Štěpána Pechara sklízí úspěchy už tři roky, má na kontě hlavní cenu z mezinárodního divadelního festivalu v Rumunsku nebo zvláštní ocenění za projekce z celorepublikové přehlídky Balet 2019. Účinkují Adéla Abdul Khaleg, Pavlína Červíčková, Tamara Kšírová, Tereza Kučerová, Patrik Čermák, Ondřej Martiš, Libor Kettner a Alex Sadirov.

Mezinárodní den tance se na celém světě slaví 29. dubna již od roku 1982. Datum bylo vybráno na den narození velkého baletního reformátora Jeana-Georgese Noverra (1727), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který ve svých nesčetných variantách překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi. Organizované oslavy Mezinárodního dne tance u nás iniciovala od roku 2009 Vize tance, posledních šest let pak probíhají v produkci Art 4 People. Je setkáním tanečních profesionálů i amatérů, divadel, konzervatoří, nezávislých umělců, představitelů klasického tance, moderních stylů, streetových technik i společenského tance.

 

Více informací www.mezinarodnidentance.cz

Diváci budou moci vysílání sledovat na sociálních sítích:

Facebooková stránka Baletu ND a Laterny magiky

https://www.facebook.com/ndbalet

https://www.facebook.com/laternamagikaND/

Facebooková stránka Art 4 People (https://www.facebook.com/Art4People)

Facebooková událost Mezinárodní den tance 2020 – online

(https://www.facebook.com/events/532187280646372/)

YouTube (https://www.youtube.com/user/Art4peoplecz)

 

Gregory Vuyani Maqoma (zdroj FB)

Poselství
V letošním roce byl čestným úkolem vytvořit Poselství k mezinárodnímu dni tance pověřen jihoafrický tanečník, herec, choreograf a taneční pedagog Gregory Vuyani Maqoma.

“Během jednoho nedávného rozhovoru jsem se musel hluboce zamyslet nad tím, co pro mě znamená tanec. Abych na to dokázal odpovědět, musel jsem přemýšlet nad celou svou životní cestou a uvědomil jsem si, že vždy šlo o to něco dokázat. Každý den přináší novou výzvu, jíž je třeba čelit. A já se snažím světu porozumět tancem.

Procházíme nepředstavitelnými tragédiemi, dobou, která by se snad mohla označit za post-humánní. Víc, než kdy jindy musíme tančit abychom světu připomínali, že lidskost dosud existuje. Smysluplnost a empatie musejí zvítězit nad lety a lety rozpínajícího se virtuálního světa rozpadu, z nějž se zrodila vlna všeobecné bolesti dobývající smutkem onu krutou realitu, jež stále prostupuje k živým a konfrontuje je se smrtí, odmítnutím a chudobou. Náš tanec musí víc než kdy jindy vysílat ke světovým vůdcům a těm, kteří by měli dbát o naše bezpečí a zlepšování životních podmínek, signál, že jsme zástupem urputných myslitelů a že naší snahou je krok za krokem usilovat o proměnu světa. Tanec je svoboda a skrze svoji nalezenou svobodu musíme osvobodit ostatní z pastí, jež je v různých koutech světa svírají. Tanec sám o sobě není politikum, ale stává se jím, jelikož v sobě nese mezilidské propojení, a tudíž reaguje na podněty, aby mohl pomoci znovunastolit lidskou důstojnost.

Tančíme pomocí svých těl, která se valí prostorem a vzájemně proplétají, a tím získáváme sílu, sílu pohybu, která poutá srdce, dotýká se duší a poskytuje lék, jehož je tak zoufale zapotřebí. Výsledkem je pak jeden mnohohlavý, nepřemožitelný a nerozlučný tanec. Teď je jen třeba tančit dál a víc!!!”

Gregory Vuyani Maqoma je mezinárodně uznávaným tanečníkem, choreografem, pedagogem a režisérem. V roce 1999 založil Vuyani Dance Theatre (VDT), když pobýval na stipendiu na Performing Arts Research and Training School v Belgii pod vedením Anny Teresy De Keersmaeker. Spolupracoval se svými generačními souputníky, jako jsou Akram Khan, Vincent Mantsoe, Faustin Linyekula, Dada Masilo, Shanell Winlock, Sidi Larbi Cherkaoui, Nhlanhla Mahlangu nebo divadelní režisér James Ngcobo.

Maqoma získal celou řadu mezinárodních ocenění. V roce 2017 byl vyznamenán Řádem umění a literatury, který uděluje francouzské Ministerstvo kultury. V roce 2018 získal za své pedagogické působení ocenění Usiba Award, které uděluje Oddělení umění a kultury J.A.R.  V roce 2018 spolupracoval s Williamem Kentridgem na opeře „The Head And The Load”, která byla uvedena v Galerii Tate Modern a hostovala v Německu, Rakousku, Nizozemí a New Yorku. V roce 2019 spolupracoval s Idris Elbou a Kwame Kwei-Armah na produkci „Tree”, kterou produkoval Manchester International Festival a divadlo Young Vic.

(Zdroj překladu Institut umění – Divadelní ústav)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]