Taneční zprávy extra: první vrchol TANCE PRAHA, absolventská představení Taneční konzervatoře HMP i Baby Balet Praha

Prvním vrcholem festivalu TANEC PRAHA bude vystoupení souboru belgického choreografa Jana Martense 19. června v divadle Hybernia. Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá absolventská představení na 18. a 19. června ve Stavovském divadle. Baby Balet Praha zve na představení Vítej na světě II na Vinohrady také v pondělí 19. června.
Soubor Jana Martense: any attempt will end in crushed bodies and shattered bones (foto Phile Deprez)

Slavný choreograf Jan Martens poprvé na TANCI PRAHA: 17 performerů 19. června v divadle Hybernia
Program jubilejního 35. ročníku Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA zdobí hvězdy světového formátu. K těm nejzářivějším patří ikonická postava vlámské konceptuální scény Jan Martens, jehož práce sklízí na mezinárodní scéně nadšené reakce. Na jevišti divadla Hybernia 19. června uvede inscenaci any attempt will end in crushed bodies and shattered bones, která i v Avignonu zvedla diváky ze židlí k dlouhému aplausu. Lístky jsou ještě k dispozici.

Co víc si přát v dnešním polarizovaném znepřáteleném světě než trochu lidskosti a sounáležitosti? Martensova inscenace diváky podle organizátorů vmžiku pohltí. „Nezáleží na tom, jestli je nám osmnáct nebo jednasedmdesát let jako nejmladšímu a nejstaršímu ze sedmnácti performerů na jevišti. Každý je jiný, s osobitým hlasem a vlastními zkušenostmi a dovednostmi, a zároveň spolu tvoří jednu entitu. Protestní songy v pozadí připomínají výzvy, kterým jsme nuceni čelit, přesto je inscenace zdrojem naděje a nakažlivé energie – nejen díky grandióznímu finále, které nikoho nenechá sedět v klidu,“ líčí anotace.

Soubor Jana Martense: any attempt will end in crushed bodies and shattered bones (foto Phile Deprez)

Protest, manifestace, vzepření se klišé a tlakům… pro mě je Jan Martens ztělesněním odvahy vydat se úplně jinou cestou, než kdokoli z nás očekává. A to i ve vztahu ke své předešlé tvorbě. Různorodost těch 17 performerů na scéně přináší nebývalou pestrost, nestíháte sledovat úplně vše, co se zrovna odehrává, a máte velkou chuť vidět to celé znova. Po avignonských standing ovations vyzdvihl jeden kritik zvláště jeho kombinaci matematické přesnosti a popové hravosti, to je velmi výstižné. Považuji pondělní večer v Hybernii za vrcholnou událost festivalu TANEC PRAHA,“ říká jeho ředitelka a zakladatelka Yvona Kreuzmannová.

Jan Martens, který aktuálně působí v uměleckém centru DE SINGEL v Antverpách, svá díla staví na tezi, že každé tělo je schopné komunikovat a má co říct. Inscenace any attempt will end in crushed bodies and shattered bones z roku 2020 je jeho prvním, a hned mimořádně úspěšným, počinem pro velké jeviště. Slovy chvály a uznání ve vzácné shodě nešetří diváci ani kritici. Například Le Monde napsal: „Svým velmi očekávaným prvním dílem pro velké jeviště sedmatřicetiletý belgický umělec, který je v centru naší pozornosti už od svého debutu v roce 2010, publikum vtáhl, fascinoval, otřásl a nadchl.“ V podobném duchu se nesla také kritika IO Gazette: „Třemi slovy: Any attempt, nejambicióznější dílo vlámského choreografa, je hluboce přesné, sjednocující a velkorysé – jak politicky, tak esteticky. Stručně řečeno, je těžké odejít bez újmy: přenášení energií, konvergence a zároveň boj se ve výsledku blíží co nejvíce uměleckému šoku. A co může být krásnějšího?“


Don Quijote – Taneční scény z baletu (foto Anna Rasmussen)

Taneční konzervatoř hl. m. Prahy chystá dvě absolventská představení
Taneční konzervatoř hl. m. Prahy uvede absolventská představení již tradičně v krásných prostorách Stavovského divadla, a to po dva dny: v neděli 18. června a v pondělí 19. června. Program každého večera začíná v 19:00 hodin a bude jiný – v neděli se diváci mohou ponořit do světa klasického baletu s Donem Quijotem a v pondělí pak i do dalších tanečních stylů. V červnu se navíc chystá ještě představení Bohemia Baletu v Divadle Na Rejdišti a ve Stavovském divadle 26. června již tradiční koncert Taneční mládí, na kterém vystoupí všichni studenti školy.

Představení Don Quijote s podtitulem Taneční scény ze slavného baletu napovídá, že jde o „best of“ slavného baletu Ludwiga Minkuse a Maria Petipy. Vzniklo ve spolupráce TK hl. m. Prahy, jejího souboru Bohemia Balet a také Symfonického orchestru Prahy 8, který doprovází každou pražskou reprízu pod taktovkou Jáchyma Svobody. Inscenace nesleduje samotný příběh baletu, ale nabízí atraktivní, strhující taneční celky vystavěné na virtuózní technice klasického tance a dynamice španělského koloritu. V obraze Snu pak i krásu a ladnost takzvaného „bílého baletu“. Součástí představení je také světoznámé pas de deux Basila a Kitri, které je vrcholnou ukázkou tanečního umění. Výtvarníkem scény a kostýmů je přední český výtvarník, Josef Jelínek, jehož kostýmy určené pro produkci Národního divadla mohou mladí tanečníci v představení využívat. Dramaturgem a režisérem je ředitel konzervatoře Jaroslav Slavický.

V pondělí 19. června se představí budoucí absolventi a studenti nejvyšších ročníků již tradičně v kratších ukázkách, ve kterých budou demonstrovat své dovednosti v klasickém tanci i moderních technikách a lidových tancích domácích i zahraničních. Představení bude uvedeno tak ve spolupráci TK a Bohemia Baletu. Vstupenky lze zakoupit přes web Národního divadla.

Don Quijote – Taneční scény z baletu (foto Serghei Gherciu)

Tím ale aktivity TK hl. m. Prahy v této sezoně ještě nekončí. V květnu se studenti zúčastnili galapředstavení v německém Chemnitz, kde zatančili moderní choreografii Who Am I. Dne 27. května vystoupil Bohemia Balet a Taneční konzervatoř v Městském divadle ve Slaném s koncertní částí večera složeného z klasických variací a choreografií současného tance. Na závěr diváci zhlédli humornou choreografii Mozartissimo. Členové Bohemia Baletu také pravidelně účinkují v rámci koncertů The Best of Mozart with Opera and Balet v Obecním domě. Tato spolupráce je trvalá a mladé tanečníky čeká letos ještě 9 vystoupení, nejbližší 30. června a několik termínů v červenci a v srpnu.

S vlastním komponovaným programem vystoupí Bohemia Balet v této sezoně ještě jednou 23. června, a to již tradičně v Divadle Na Rejdišti. Na programu budou choreografie Létejte bezpečně, Zrcadlo, Mozartissimo i divácky oblíbený Penzion na předměstí. Repertoár Bohemia Baletu doplní sólová vystoupení vybraných studentů, která vznikla pro Evropskou taneční soutěž Brno 2023, na kterou se těší tanečníci Taneční konzervatoře hl. m. Prahy již 27.–29. 6. 2023. Představení se koná od 18:00 hodin, vstupenky v ceně 200 Kč (100 Kč studentské) si mohou diváci předem rezervovat na emailu nebo přes zprávu na facebooku/Instagramu.

Jak je patrné z jeho aktivit, soubor Bohemia Balet se neomezuje pouze na jeviště pražských a mimopražských divadel. Tanečníci vystupují na gala večerech, festivalech, u příležitostí předávání cen a slavnostních ocenění, ale i na maturitních večírcích a plesech. Vítané jsou rovněž spolupráce a koprodukce s partnerskými divadly a dalšími školami uměleckého zaměření na společných projektech a choreografiích.

„Bohemia Balet je svým repertoárem, mladistvým energickým výrazem a technickou profesionalitou velmi blízký a srozumitelný pro diváky široké veřejnosti, pro děti, znalce baletu, i pro diváky, kteří tanec na jevišti teprve objevují. Zápal a nadšení tanečníků zaujmou diváky i v posledních řadách, všichni prožijí rozmanité emoce, drama, poetiku, lásku, i humor, který v dnešní době všichni tolik potřebujeme,“ uzavírá Jaroslav Slavický.

Posledním představením Taneční konzervatoře hl. m. Prahy v sezoně bude již tradiční Taneční mládí 2023, které se koná 26. června ve Stavovském divadle. Vystoupení představí studenty TK HMP napříč všemi ročníky v choreografiích klasického, současného i lidového tance.


Vítej na světě II, Baby Balet Praha (foto archiv Tanečního centra Praha)

Soubor Baby Balet Praha uvede v Divadle na Vinohradech inscenaci Vítej na světě II.
Celovečerní rodinný titul Vítej na světě II je nová taneční inscenace souboru Baby Balet Praha, složeného ze studentů konzervatoře Taneční centrum Praha, konkrétně žáků třetího až pátého ročníku. V pondělí 19. června od 18 hodin v Divadle na Vinohradech uvede Baby Balet Praha představení naposledy v této sezóně.

Autory textů a hudby k jednotlivým choreografiím jsou Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, jejichž poetické písně přímo vybízely ke scénickému ztvárnění. Jednotlivých choreografií taneční koláže se kromě Vlasty Schneiderové, která je autorkou scénáře, ujali Tereza Hloušková, Tereza Chladová, Jan Schneider, Pavla Königsmarková, Antonín Schneider, Linda Svidró, Jitka Tůmová a Eliška Vodičková.

Tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje inscenaci pět etap lidského života: narození, dětství, školní léta, dospívání a dospělost. „Nejvíce si ceníme toho, že je to dílo společné: osm choreografů, návrhář kostýmů, realizátoři kostýmů, realizátoři světelného a fotografického designu a projekce – to vyžadovalo vstřícnost a velmi úzkou spolupráci všech zúčastněných,“ vysvětluje Vlasta Schneiderová. „Opírali jsme se o základní uměleckou kvalitu: texty od pana Svěráka jsou pro děti, ale nejsou infantilní, podbízivé, je v nich skrytá životní moudrost. Hudba a aranžmá pana Uhlíře jsou originální, láskyplné, podtrhují pointu textu.“

Vítej na světě II, Baby Balet Praha (foto archiv Tanečního centra Praha)

Toto současné taneční divadlo nesměřuje pouze k dětským divákům, je to představení určené opravdu všem věkovým kategoriím. Tanečními a scénickými prostředky, doplněnými působivou projekcí, se snaží vyjádřit životní moudrost a humanismus, které jsou v textech písní obsažené. Ve spojení s emocionálními a inteligentními písněmi Svěráka a Uhlíře jde o moderní přístup k divadlu pro děti.

Baby Balet Praha je komorní soubor složený z nejlepších studentů nižších ročníků konzervatoře Taneční centrum Praha (3. – 5. ročník osmiletého studia). Soubor byl založen v prosinci roku 2003, od září 2008 je produkován uměleckou agenturou Mezinárodní centrum tance, z. s. Vítej na světě II bylo první ‚postcovidovou‘ premiérou souboru, kterou studenti nastudovali již ve svém novém sídle – v Domě tanečního umění. Premiéru měla inscenace v březnu 2023.

(redakčně zpracováno z došlých tiskových zpráv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments