Tatjana Gürbaca: České skladatele naprosto miluji

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V roce 2005 jste tuto operu režírovala v Lucernu a v roce 2007 v Prinzregententheater München – jak jste tehdy inscenaci pojala a jak ji hodláte uchopit v Praze?
Così fan tutte je opera o proměnách doby a způsobu, metodách výchovy: Pod vedením starého filozofa a mladé umělkyně se čtyři mladí lidé bolestivě učí zbavovat své nedospělosti. Objevují – a stejně tak i my v hledišti – že v životě existuje více pravd, ale vyrovnaného klidu dosáhnou jen ti, kteří si vědomě vyberou svou vlastní cestu. Může to být zábavné i trapné současně – odkryje to spoustu našich proher a selhání. Na konci přichází pochopení toho, že láska znamená druhého poznat, dokonce i s chybami, které si přiznáme.

Theater Luzern, Così fan tutte, 2004 (foto Georg Anderhub)
Theater Luzern, Così fan tutte, 2004 (foto Georg Anderhub)

Così fan tutte připravuje Národní divadlo v koprodukci s Národním divadlem v Mannheimu a po uvedení ve Stavovském divadle bude tato produkce hrána v Zámeckém divadle ve Schwetzingenu. Budou to stejné inscenace?
Ano, stejné, ale samozřejmě každý nový zpěvák je novou inspirací a velmi se těším na znovuobjevování Mozartova ducha a důvtipu.

Má pro vás nějaký význam mozartovská tradice Stavovského divadla?
Samozřejmě! Je to největší čest inscenovat tuto operu v divadle, kde byla uvedena za Mozartova života a kde měl Don Giovanni světovou premiéru.

Theater Bremen, Don Giovanni (foto Jörg Landsberg)
Theater Bremen, Don Giovanni (foto Jörg Landsberg)

Upravujete režii „na míru“ odlišným sólistům v pražském a mannheimském Národním divadle?
Ano, upravuji. Každý pěvec má svůj osobitý způsob pohybu, myšlení, vlastní vnitřní tempo a chápavost. Nutně to ovlivňuje vše, co děláme na jevišti.

Měla jste už možnost poznat soubor opery, sólisty nastudování Così fan tutte nebo jiné operní inscenace Národního divadla?
V poslední době jsem viděla inscenaci Dona Giovanniho s Lukášem Bařákem v roli Masetta a jsem moc ráda, že s ním budu pracovat na roli Guglielma. A Arnheiður Eiríksdóttir, která ztvární Dorabellu, znám z dob, kdy působila v Kolíně nad Rýnem. Už se nemůžu dočkat, až se se všemi zpěváky osobně setkám – je to vždy výjimečný okamžik. A pak už nás nikdo nezastaví!

Díky za rozhovor a Hals- und Beinbruch!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments