Toronto, Karita Mattila & Friends

  1. 1
  2. 2

Tentokrát se Karita Mattila objevila na pódiu s růžovým šifonovým přehozem a účesem se zvedajícími se vlasy. Ona sama mohla létat… Žádaný dramatický efekt byl perfektně dotvořen samotnou interpretkou, ale také orchestrem a cellistou, jehož hra připomínala motýla, kroužícího kolem Karitina sopránu. Večer pak uzavřel Ravelův La Valse (1920).

Byl to neobyčejný zážitek: Dirigent Hannu Lintu dostal z Toronto Symphony Orchestra maximum, soustředěná a intenzivní interpretace hvězdy večera Karity Mattily by těžko našla v daný okamžik srovnatelnou konkurenci. Vděčné publikum zdaleka nejen z Toronta bylo svědkem špičkového koncertu, na který se jen tak nezapomíná.

Dojmy z nejnovějšího torontského vystoupení Karity Mattily se tak natrvalo uložily do mé paměti, a to neméně hluboko, než ty předchozí, když před pár lety Karita Mattila u nás v Kanadě zpívala v jednom zapadlém kostele v ještě zapadlejší vesnici na letním festivalu. V onom kostele bylo skoro k nedýchání, a tak Karita vyšla se sakristie nejen v ryze letních šatech, ale i naboso. Když zahlédla, jak se jeden z hudebníků potí, vytáhla kapesník a šla mu utřít čelo. A přítomným do toho vykládala střídavě v angličtině a ve francouzštině historky ze života… Prostě nejen velká umělkyně, ale i šoumenka každým coulem. Mimochodem, vzpomínáte na rozhovor při přestávce přenosu Pucciniho Manon Lescaut z Met?

Karita Mattila & Friends
Toronto Symphony Orchestra
Dirigent: Hannu Lintu
Karita Mattila (soprán)
Anssi Karttunen (cello)
7.května 2011 Roy Thomson Hall Toronto

program:
Kaija Saariaho: Laterna Magica (Canadian Première)
Bloch: Schelomo („Hebraic Rhapsody“ for Cello and Orchestra)
Sibelius: Luonnotar, Op. 70
Sibelius: The Bard, Op. 64
Kaija Saariaho: Mirage for Soprano, Cello and Orchestra
Ravel: La Valse

Náš nedávný článek o Roy Thomson Hall v Torontu najdete zde

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments