Toužil se prosadit i v opeře, ale nepovedlo se. 100 let od úmrtí krále ragtimu Scotta Joplina

Před sto lety, 1. dubna 1917, zemřel v New Yorku americký černošský skladatel a klavírista Scott Joplin, známý jako „král ragtimu“.

Scott Joplin se narodil v Texasu v roce 1868 nebo 1867 jako syn bývalého otroka. Byl zázračné dítě, jeho matka mu ze svého příjmu služebné platila klavírní studia. Scott se chtěl stát koncertním pianistou. Když mu matka v době dospívání zemřela, cestoval, studoval a vystupoval jako klavírista.

Scott Joplin (zdroj commons.wikimedia.org)

V roce 1900 se přestěhoval do St. Louis, kde začal komponovat rozsáhlejší díla včetně baletů a oper. Největší úspěch mu ovšem přinášely kratší skladby, jako například The Entertainer (známá z filmu Podraz). Notové vydání jeho skladby Maple Leaf Rag se stalo prvním velkým hitem v historii: celkový náklad tištěného vydání přesáhl milionovou hranici.

Scott Joplin toužil prosadit se i ve světě opery, což se mu však během života nepodařilo. Jeho druhá opera Treemonisha z let 1906-1910 se dočkala uznání až v sedmdesátých letech dvacátého století, kdy vznikla její první divadelní inscenace i nahrávka. V roce 2003 ji dávala Státní opera Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky