Třičtvrtěhodinový aplaus při debutu v Met. Leontyne Price slaví devadesátiny

Devadesáti let se 10. února dožívá americká sopranistka Leontyne Price, která vynikala jako interpretka děl Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho nebo Wolfganga Amadea Mozarta. V roce 1961 se také stala jednou z prvních sólistek afroamerického původu v prestižní newyorské Metropolitní opeře. Operní jeviště opustila v roce 1985, poté až do roku 1997 byla hvězdou recitálů a koncertů.

Leontyne Price (zdroj YouTube)

Leontyne Price se narodila v Laurelu ve státě Mississippi. Její otec pracoval na pile, matka byla porodní asistentka. Již ve svých třech letech dostala klavír. Stejně jako matka začala zpívat v církevním sboru a po studiích zpěvu začala od padesátých let vystupovat na několika prestižních školách.

První pozvánku do Met dostala již na konci padesátých let, odmítla to ale s tím, že ve slavné opeře chce vystupovat ne jako „otrok”, ale jako svobodný člověk. Narážela tak na tehdejší rasovou segregaci ve Spojených státech. Zpívala například v San Francisku a v roce 1958 vystoupila na pozvání samotného Herberta von Karajana jako Verdiho Aida ve Vídeňské státní opeře. Do Met nakonec nastoupila v lednu 1961 a její debut, Leonora ve Verdiho Trubadúrovi, sklidil více než čtyřicetiminutový aplaus na otevřené scéně.

Leontyne Price, která byla podle mnohých kritiků i operních hvězd nejlepší interpretkou Verdiho ženských rolí, obdržela řadu ocenění. Je například držitelkou Prezidentské medaile svobody – nejvyššího civilního vyznamenání v USA. Za své nahrávky získala devatenáct cen Grammy a v roce 1989 byla poctěna teprve jako třetí operní pěvec čestnou cenou Grammy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat