Třičtvrtěhodinový aplaus při debutu v Met. Leontyne Price slaví devadesátiny

Devadesáti let se 10. února dožívá americká sopranistka Leontyne Price, která vynikala jako interpretka děl Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho nebo Wolfganga Amadea Mozarta. V roce 1961 se také stala jednou z prvních sólistek afroamerického původu v prestižní newyorské Metropolitní opeře. Operní jeviště opustila v roce 1985, poté až do roku 1997 byla hvězdou recitálů a koncertů.

Leontyne Price (zdroj YouTube)

Leontyne Price se narodila v Laurelu ve státě Mississippi. Její otec pracoval na pile, matka byla porodní asistentka. Již ve svých třech letech dostala klavír. Stejně jako matka začala zpívat v církevním sboru a po studiích zpěvu začala od padesátých let vystupovat na několika prestižních školách.

První pozvánku do Met dostala již na konci padesátých let, odmítla to ale s tím, že ve slavné opeře chce vystupovat ne jako „otrok”, ale jako svobodný člověk. Narážela tak na tehdejší rasovou segregaci ve Spojených státech. Zpívala například v San Francisku a v roce 1958 vystoupila na pozvání samotného Herberta von Karajana jako Verdiho Aida ve Vídeňské státní opeře. Do Met nakonec nastoupila v lednu 1961 a její debut, Leonora ve Verdiho Trubadúrovi, sklidil více než čtyřicetiminutový aplaus na otevřené scéně.

Leontyne Price, která byla podle mnohých kritiků i operních hvězd nejlepší interpretkou Verdiho ženských rolí, obdržela řadu ocenění. Je například držitelkou Prezidentské medaile svobody – nejvyššího civilního vyznamenání v USA. Za své nahrávky získala devatenáct cen Grammy a v roce 1989 byla poctěna teprve jako třetí operní pěvec čestnou cenou Grammy.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na