Týden s hudbou (181)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Pražský filharmonický sbor odjíždí na dvoutýdenní turné po Izraeli, kde bude účinkovat spolu s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Yarona Gottfrieda. Během zájezdu vystoupí mezi 17. a 29. říjnem 2016 v Tel Avivu, Jeruzalémě a Haifě na celkem jedenácti koncertech. Sbor si pro izraelské turné připravil Magnificat D dur, BWV 243 Johanna Sebastiana Bacha. Yaron Gottfried před několika dny nahradil v roli dirigenta Zubina Mehtu, který se z turné omluvil kvůli nečekaným zdravotním potížím.

Prazsky filharmonicky sbor (foto Petra Hajská)
Pražský filharmonický sbor (foto Petra Hajská)

Slovenské národní divadlo v Bratislavě uvede v nové budově v pátek 21. října premiéru díla Hectora Berlioze Faustovo prokletí. Režisérem poloscénického zpracování je Marián Chudovský, hudebně nastudoval Rastislav Štúr. V roli Markétky se představí Monika Fabiánová, v úloze Fausta Ľudovít Ludha a Daniel Čapkovič ztvární Mefista, spoluúčinkují Pressburg Singers pod vedením Jany Rychlé.

V pátek 21. října uvede Státní divadlo Košice na jevišti historické budovy baletní kus Charlie Chaplin. Jedná se o nové taneční zpracování komikova života z autorské dílny choreografa a režiséra Ondreje Šotha, který přizval ke spolupráci na tomto projektu scenáristku a dramaturgyni Zuzanu Mistríkovou.

 

Praha
Jubilejní dvacátý pátý ročník Svátků hudby v Praze bude slavnostně zahájen v úterý 18. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Vystoupí Václav Hudeček, vítězka Luhačovické akademie Pavla Tesařová (housle), Simona Houda Šaturová (soprán) a Ivo Kahánek (klavír), Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude dirigovat Tomáš Brauner. Na programu jsou Vivaldi, Čajkovskij, Mozart, Verdi, Smetana, Ravel a Donizetti.

Václav Hudeček (foto archiv Václava Hudečka)
Václav Hudeček (foto archiv Václava Hudečka)

Operetní představení pěveckého oddělení Pražské konzervatoře Veselá vdova Franze Lehára se odehraje v úterý 18. října v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Hudebně nastudoval Václav Loskot, dirigovat bude Josef Kurfiřt, režie se ujal Zbyněk Brabec. Ve čtvrtek 20. října uvede Pražská konzervatoř v Pálffyovském paláci v cyklu pořadů Musica Carolina koncert nazvaný Musica Rudolphina, vystoupí na něm soubor zobcových fléten Pražské konzervatoře Consortium Conservatorium a hosté.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na svých abonentních koncertech ve středu 19. a ve čtvrtek 20. října opět naváže na spolupráci s José Curou. Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se rezidenční umělec FOK setká s absolventy svých únorových mistrovských kurzů. Ty byly určeny etablovaným představitelům mladé pěvecké generace a zaměřily se především na italský operní repertoár.

José Cura (foto web J. Cury)
José Cura (foto web J. Cury)

Operní jednoaktovky Carla Orffa Chytračka a Měsíc uvede v premiéře ve čtvrtek a v pátek Národní divadlo v Praze. V inscenaci režiséra Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování dirigenta Zbyňka Müllera vystoupí Sbor a Orchestr Národního divadla, jako sólisté se představí Roman Janál, Zdeněk Plech, Olga Jelínková, Jana Sibera a další.

Pražský komorní balet připravuje vzpomínkový galavečer věnovaný Pavlu Šmokovi, jednomu z nejvýznačnějších českých choreografů dvacátého století, zakladateli a dlouholetému uměleckému šéfovi Pražského komorního baletu, a to při příležitosti jeho nedožitých osmdesátých devátých narozenin. Pocta Pavlu Šmokovi se uskuteční v neděli 23. října v pražském Divadle na Vinohradech.

Pražský komorní balet (foto © Pražský komorní balet)
Pražský komorní balet (foto © Pražský komorní balet)

 

Regiony
Festival Janáček Brno 2016 nabídne operu Viktora Ullmanna Pád Antikrista, kterou do Brna přiveze Moravské divadlo Olomouc. V režii Jana Antonína Pitínského a v hudebním nastudování Miloslava Oswalda bude uvedena v pondělí v Mahenově divadle. Ve středu bude v Janáčkově divadle festival slavnostně ukončen Janáčkovou operou Její pastorkyňa, v režii Martina Glasera ji nastudovala Janáčkova opera NdB v čele orchestru s Markem Ivanovićem. V neděli se ještě odehraje repríza Modrovousova hradu Bély Bartóka a Schoenbergova Očekávání.

L. Janáček: Její pastorkyňa - Národní divadlo Brno (zdroj janacek-brno.cz)
L. Janáček: Její pastorkyňa – Národní divadlo Brno (zdroj janacek-brno.cz)

Brněnská Expozice nové hudby, pořádaná Filharmonií Brno, zahájí dvacátý devátý ročník festivalu ve středu 19. října, a to večerem k poctě Benu Pattersonovi, americkému hudebníkovi a zakladateli hnutí Fluxus, který letos v červnu zemřel. Součástí přehlídky je také výstava prací věnovaných Pattersonovi v Domě umění města Brna. V dalších dnech jsou na programu skladby zahraničních i českých autorů, například Víta Zouhara, Iva Medka či Pavla Zlámala, který sám provede skladbu vzniklou na objednávku festivalu. Expozici uzavře v neděli 23. října recitál klavíristy Emanuela Torquatiho v Besedním domě.

Lípa Musica uvede v pátek v Jablonci nad Nisou pěvecké duo Kchun s programem Purgatio, v sobotu v synagoze v Úštěku pořad Zapomenuté perly Čech a Moravy, ve kterém vystoupí Pro Arte Bohemica ve složení Petra Žďárská (cembalo) a Michaela Ambrosi (historické flétny). V České Lípě v Centru textilního tisku se odehraje nedělní koncert nazvaný Vzrušení na čtvrtou; Pavel Haas Quartet na něm zahraje skladby Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka či Ludwiga van Beethovena.

Kchun (foto Lukáš Pelech/Lípa Musica)
Kchun (foto Lukáš Pelech/Lípa Musica)

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě připravilo mimořádný koncert věnovaný tvorbě anglického dramatika Williama Shakespeara. Večer nazvaný Shakespeare gala se uskuteční v pátek a v sobotu v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. U příležitosti čtyř set let od úmrtí umělce na něm zazní především árie z oper, které svým dílem inspiroval.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat