Týden s hudbou (183)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Chorální i vícehlasé zpěvy i světskou tvorbu doby Karla IV. představí publiku soubor Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem. Společně s nimi vystoupí v úterý 1. listopadu v kostele sv. Šimona a Judy Barbora Kabátková (zpěv, gotická harfa), Jakub Kydlíček (flétny) a Jakub Eben (bicí). Koncertu bude předcházet přednáška Karel IV. a hudba Davida Ebena.

Schola Gregoriana Pragensis (foto archiv Schola Gregoriana Pragensis)
Schola Gregoriana Pragensis (foto archiv Schola Gregoriana Pragensis)

Ensemble Inégal uvede v den Památky zesnulých ve středu 2. listopadu ve spolupráci se souborem Schola Gregoriana Pragensis Requiem Alfreda Schnittkeho. Jedná se o dílo pro sbor, sóla, varhany, klavír, celestu, elektrickou kytaru, baskytaru a velký soubor bicích nástrojů. Provedení Schnittkeho hudby bude umocněno světelným designem Jana Komárka. Koncert se uskuteční v kostele U Salvátora.

PKF – Prague Philharmonia připravila na úterý 1. listopadu v Dvořákově síni Rudolfina další koncert z orchestrálního cyklu. S orchestrem se představí hned dva trumpetisté, Gábor Boldoczki z Maďarska a Sergej Nakrajakov z Ruska. Ve čtvrtek 3. listopadu v cyklu soudobé hudby Krása dneška dojde v Centru současného umění DOX k setkání dvou významných českých osobností ze světa hudebního divadla – Miloše Orsona Štědroně a Pavla Kosatíka, kteří se potkají v komponovaném hudebně-literárním večeru v rámci rozsáhlé výstavy, jež se bude konat u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla.

Gábor Boldoczki (foto archiv)
Gábor Boldoczki (foto archiv)

Skladatelské oddělení Pražské konzervatoře pořádá v úterý 1. listopadu v Komorním sále Pálffyovského paláce na Malé Straně koncert z cyklu Nová hudba na druhou. Jde již o sedmý ročník festivalu česko-německé hudby, ve kterém se tentokrát představí Duo Aussenstimmen ve složení Karina Erhard (flétna) a Georg Karger (kontrabas) spolu s Ladislavem Horákem (akordeon). Uvedou absolutní premiéry skladeb německých a českých autorů – Michaela Emanuela Bauera, Frédérica Bolliho, Holmera Beckera, Stefana Hippeho, Jiřího Bezděka a Pavla Trojana. V sobotu 5. listopadu pak na stejném místě započne druhý ročník soutěžního festivalu Mezinárodní akordeonové dny. 

Ladislav Horák (foto archiv)
Ladislav Horák (foto archiv)

Musica Florea pokračuje v nastudování symfonické tvorby Antonína Dvořáka. Ve čtvrtek 3. listopadu uvede v kostele sv. Šimona a Judy Dvořákovu Symfonii č. 2. Symfonie bude provedena na původní romantické nástroje či jejich kopie a s dodržením dobové estetiky interpretačních principů. Soubor vystoupí pod vedením Marka Štryncla.

Sedmý a poslední koncert v letošním roce, který v cyklu Stylové večery uvede komorní orchestr Harmonia Praga, je nazván Putování mezi žánry (Od baroka k šansonu) a uskuteční se ve čtvrtek 3. listopadu na Novoměstské radnici. Nabídne posluchačům široké spektrum hudby od středověkých tvůrců až po šanson. Vystoupí Miroslav Vilímec (housle a umělecký vedoucí), Marta Balejová (zpěv) a Štefan Britvík (dirigent).

Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)
Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)

V pátek 4. listopadu je do Rudolfina ohlášen koncert s názvem Mimořádný potlesk pro Lukáše Vondráčka a Michała Nesterowicze! V doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu zahraje Lukáš Vondráček Třetí klavírní koncert C dur Sergeje Prokofjeva. Dirigovat bude polský dirigent Michał Nesterowicz. Dále zazní Malá suita Witolda Lutosławskeho a Čajkovskeho Symfonie č. 5 e moll, op. 64.

 

Regiony
Site-specific minifestival Ensemble Opera Diversa zavede své návštěvníky v pondělí 31. října do bývalé vězeňské kaple v káznici v Brně, kde bude uvedena Šostakovičova 14. symfonie. Ve středu 2. listopadu v kostele sv. Josefa v Brně zazní mimo jiné Michnova zádušní mše Requiem v podání souborů Ritornello a Versus.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Ukázky z Verdiho oper zazněly na středečním recitálu Tutto Verdi v bratislavské Redutě, v rámci cyklu Velké slovenské hlasy. Slovenskou filharmonii řídil Peter Feranec, v programu vystoupili Dalibor Jenis (baryton) a Svetlana Kasyan. Naši recenzi najdete zde.

Tutto Verdi - Dalibor Jenis, Svetlana Kasyan - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 2016 (foto © PANER)
Tutto Verdi – Dalibor Jenis, Svetlana Kasyan – Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 2016 (foto © PANER)

Zahajovací koncert šedesáté osmé koncertní sezony Slovenské filharmonie se konal ve čtvrtek 27. října tamtéž. Orchestr dirigoval Muhai Tang, hostem večera byla izraelská klarinetistka  Sharon Kam. Mimo jiné zazněla i Dvořákova  Symfonie č. 9 e moll, op. 95  Z Nového světa. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Bavorská státní opera nastudovala operu La Favorite Gaetana Donizettiho, ta se vrátila na scénu první mnichovské opery po více než sto letech. Dílo bylo uvedeno v hudebním nastudování Karla Marka Chichona v režijním a scénografickém pojetí Amélie Niermeyer. V hlavních úlohách vystoupili Elīna Garanča, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień a Mika Kares. Naši recenzi jsme nabídli zde.

G. Donizetti: La favorite - Elsa Benoit (Inès), Matthew Polenzani (Fernand) - Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Bayerische Staatsoper)
G. Donizetti: La Favorite – Elsa Benoit (Inès), Matthew Polenzani (Fernand) – Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Bayerische Staatsoper)

Nové ztvárnění opery Ernsta Křenka Pallas Athéna pláče bylo uvedeno v sále areálu MuseumsQuartier ve Vídni. Režie se ujal Christoph Zauner, scénu vytvořil Jörg Brombacher, účinkoval Dolnorakouský orchestr hudebních umělců za řízení Waltera Kobéry. V roli Pallas Athény se představila Mareike Jankowski, Sokrata ztvárnil Klemens Sander. Zde jsme uveřejnili naši recenzi z reprízy.

Newyorská Metropolitní opera musela v sobotu přerušit odpolední představení Rossiniho Viléma Tella poté, co jeden z návštěvníků vysypal o přestávce do orchestřiště popel svého zemřelého přítele. Světlý prášek vyvolal nejprve paniku, protože se vyskytly obavy, že jde o útok toxickou látkou. Informovali jsme zde.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat