Týden s hudbou (183)

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Chorální i vícehlasé zpěvy i světskou tvorbu doby Karla IV. představí publiku soubor Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem. Společně s nimi vystoupí v úterý 1. listopadu v kostele sv. Šimona a Judy Barbora Kabátková (zpěv, gotická harfa), Jakub Kydlíček (flétny) a Jakub Eben (bicí). Koncertu bude předcházet přednáška Karel IV. a hudba Davida Ebena.

Schola Gregoriana Pragensis (foto archiv Schola Gregoriana Pragensis)
Schola Gregoriana Pragensis (foto archiv Schola Gregoriana Pragensis)

Ensemble Inégal uvede v den Památky zesnulých ve středu 2. listopadu ve spolupráci se souborem Schola Gregoriana Pragensis Requiem Alfreda Schnittkeho. Jedná se o dílo pro sbor, sóla, varhany, klavír, celestu, elektrickou kytaru, baskytaru a velký soubor bicích nástrojů. Provedení Schnittkeho hudby bude umocněno světelným designem Jana Komárka. Koncert se uskuteční v kostele U Salvátora.

PKF – Prague Philharmonia připravila na úterý 1. listopadu v Dvořákově síni Rudolfina další koncert z orchestrálního cyklu. S orchestrem se představí hned dva trumpetisté, Gábor Boldoczki z Maďarska a Sergej Nakrajakov z Ruska. Ve čtvrtek 3. listopadu v cyklu soudobé hudby Krása dneška dojde v Centru současného umění DOX k setkání dvou významných českých osobností ze světa hudebního divadla – Miloše Orsona Štědroně a Pavla Kosatíka, kteří se potkají v komponovaném hudebně-literárním večeru v rámci rozsáhlé výstavy, jež se bude konat u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla.

Gábor Boldoczki (foto archiv)
Gábor Boldoczki (foto archiv)

Skladatelské oddělení Pražské konzervatoře pořádá v úterý 1. listopadu v Komorním sále Pálffyovského paláce na Malé Straně koncert z cyklu Nová hudba na druhou. Jde již o sedmý ročník festivalu česko-německé hudby, ve kterém se tentokrát představí Duo Aussenstimmen ve složení Karina Erhard (flétna) a Georg Karger (kontrabas) spolu s Ladislavem Horákem (akordeon). Uvedou absolutní premiéry skladeb německých a českých autorů – Michaela Emanuela Bauera, Frédérica Bolliho, Holmera Beckera, Stefana Hippeho, Jiřího Bezděka a Pavla Trojana. V sobotu 5. listopadu pak na stejném místě započne druhý ročník soutěžního festivalu Mezinárodní akordeonové dny. 

Ladislav Horák (foto archiv)
Ladislav Horák (foto archiv)

Musica Florea pokračuje v nastudování symfonické tvorby Antonína Dvořáka. Ve čtvrtek 3. listopadu uvede v kostele sv. Šimona a Judy Dvořákovu Symfonii č. 2. Symfonie bude provedena na původní romantické nástroje či jejich kopie a s dodržením dobové estetiky interpretačních principů. Soubor vystoupí pod vedením Marka Štryncla.

Sedmý a poslední koncert v letošním roce, který v cyklu Stylové večery uvede komorní orchestr Harmonia Praga, je nazván Putování mezi žánry (Od baroka k šansonu) a uskuteční se ve čtvrtek 3. listopadu na Novoměstské radnici. Nabídne posluchačům široké spektrum hudby od středověkých tvůrců až po šanson. Vystoupí Miroslav Vilímec (housle a umělecký vedoucí), Marta Balejová (zpěv) a Štefan Britvík (dirigent).

Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)
Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)

V pátek 4. listopadu je do Rudolfina ohlášen koncert s názvem Mimořádný potlesk pro Lukáše Vondráčka a Michała Nesterowicze! V doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu zahraje Lukáš Vondráček Třetí klavírní koncert C dur Sergeje Prokofjeva. Dirigovat bude polský dirigent Michał Nesterowicz. Dále zazní Malá suita Witolda Lutosławskeho a Čajkovskeho Symfonie č. 5 e moll, op. 64.

 

Regiony
Site-specific minifestival Ensemble Opera Diversa zavede své návštěvníky v pondělí 31. října do bývalé vězeňské kaple v káznici v Brně, kde bude uvedena Šostakovičova 14. symfonie. Ve středu 2. listopadu v kostele sv. Josefa v Brně zazní mimo jiné Michnova zádušní mše Requiem v podání souborů Ritornello a Versus.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Ukázky z Verdiho oper zazněly na středečním recitálu Tutto Verdi v bratislavské Redutě, v rámci cyklu Velké slovenské hlasy. Slovenskou filharmonii řídil Peter Feranec, v programu vystoupili Dalibor Jenis (baryton) a Svetlana Kasyan. Naši recenzi najdete zde.

Tutto Verdi - Dalibor Jenis, Svetlana Kasyan - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 2016 (foto © PANER)
Tutto Verdi – Dalibor Jenis, Svetlana Kasyan – Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 2016 (foto © PANER)

Zahajovací koncert šedesáté osmé koncertní sezony Slovenské filharmonie se konal ve čtvrtek 27. října tamtéž. Orchestr dirigoval Muhai Tang, hostem večera byla izraelská klarinetistka  Sharon Kam. Mimo jiné zazněla i Dvořákova  Symfonie č. 9 e moll, op. 95  Z Nového světa. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Bavorská státní opera nastudovala operu La Favorite Gaetana Donizettiho, ta se vrátila na scénu první mnichovské opery po více než sto letech. Dílo bylo uvedeno v hudebním nastudování Karla Marka Chichona v režijním a scénografickém pojetí Amélie Niermeyer. V hlavních úlohách vystoupili Elīna Garanča, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień a Mika Kares. Naši recenzi jsme nabídli zde.

G. Donizetti: La favorite - Elsa Benoit (Inès), Matthew Polenzani (Fernand) - Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Bayerische Staatsoper)
G. Donizetti: La Favorite – Elsa Benoit (Inès), Matthew Polenzani (Fernand) – Bayerische Staatsoper Mnichov (foto Bayerische Staatsoper)

Nové ztvárnění opery Ernsta Křenka Pallas Athéna pláče bylo uvedeno v sále areálu MuseumsQuartier ve Vídni. Režie se ujal Christoph Zauner, scénu vytvořil Jörg Brombacher, účinkoval Dolnorakouský orchestr hudebních umělců za řízení Waltera Kobéry. V roli Pallas Athény se představila Mareike Jankowski, Sokrata ztvárnil Klemens Sander. Zde jsme uveřejnili naši recenzi z reprízy.

Newyorská Metropolitní opera musela v sobotu přerušit odpolední představení Rossiniho Viléma Tella poté, co jeden z návštěvníků vysypal o přestávce do orchestřiště popel svého zemřelého přítele. Světlý prášek vyvolal nejprve paniku, protože se vyskytly obavy, že jde o útok toxickou látkou. Informovali jsme zde.

 

Praha
Soubor staré hudby Collegium 1704 otevřel v pondělí 24. října svoji novou sezonu koncertem, na němž v pražském Rudolfinu zazněly Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho. Provedením nešpor orchestr současně připomněl skladatelovo čtyř sté padesáté výročí narození. Z kapacitních důvodů se koncertní řada Collegia 1704 se v nové sezoně přestěhovala z kostela sv. Anny – Pražské křižovatky do Rudolfina. Zde najdete podrobnosti a fotoreportáž.

Claudio Monteverdi: Mariánské nešpory - Collegium Vocale 1704 - Rudolfinum 2016 (foto © Petra Hajská)
Claudio Monteverdi: Mariánské nešpory – Collegium Vocale 1704 – Rudolfinum 2016 (foto © Petra Hajská)

Jako autor povídkových textů se v pondělí večer představil v pražské Viole světoznámý choreograf Jiří Kylián. Emigrant, jehož práce se do širšího povědomí publika v jeho vlasti dostala až po roce 1989, pro inscenaci připravil také několik filmových miniatur. Kyliánovy texty četl Jiří Lábus.

Mozartův Koncert pro dva klavíry a orchestr zakončil letošní festival Harmonia Moraviae. Festival tradičně zahajuje sezonu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Koncert se uskutečnil ve středu, vystoupili na něm klavíristé Ivo Kahánek a Jan Simon. Zazněl i koncert pro dva klavíry, jehož autorem je Francis Poulenc. Ve druhé půli byla uvedena Beethovenova Symfonie číslo 8 F dur. Koncert řídil dirigent Stanislav Vavřínek.

Ve Smetanově síni Obecního domu 26. října vystoupila Elīna Garanča společně s PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Karla Marka Chichona. Večer lotyšské mezzosopranistky Elīny Garanči byl nazvaný podle jejího posledního CD Meditation, vydaného společností Deutsche Grammophon. Zde jsme publikovali naši recenzi.

Meditation - Elina Garanča, Karel Mark Chichon, PKF-Prague Philharmonia - Praha 26.10.2016 (foto Petr Dyrc)
Meditation – Elina Garanča, Karel Mark Chichon, PKF-Prague Philharmonia – Praha 26. 10. 2016 (foto Petr Dyrc)

Soubor Collegium Marianum pod uměleckým vedením Jany Semerádové ve středu 26. října koncertem nazvaným Francouzská ouvertura zahájil podzimní řadu šestnáctého ročníku Barokních podvečerů. Jako ústřední téma tohoto ročníku si soubor zvolil tvorbu Johanna Sebastiana Bacha. Program zahajovacího koncertu tvořila díla Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna a Giuseppa Antonia Brescianella. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Výroční ceny Opery Plus byly předány v pátek v pražském Národním divadle. Ocenění za nejlepší operní výkony v uplynulé sezoně 2015/2016 tentokrát získala členka Moravského divadla v Olomouci a stálý host Národního divadla, sopranistka Olga Jelínková, a tenorista Jaroslav Březina, dlouholetý sólista první české scény. Mimořádnou Výroční cenu našeho portálu převzal zakladatel a dlouholetý ředitel karlovarské pěvecké soutěže Alois Ježek. Během třítýdenního hlasování čtenářů Opery Plus bylo odevzdáno dohromady 11.021 hlasů. Zde najdete podrobnosti.

Vyhlášení a předání Výročních cen Opery Plus 2016 - kategorie opera (foto Pavel a Petr Horníkovi)
Vyhlášení a předání Výročních cen Opery Plus 2016 – kategorie opera (foto Pavel a Petr Horníkovi)

Státní svátek 28. října je již tradičním termínem mimořádného Koncertu pro republiku, pořádaného Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod patronátem Obecního domu. Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zazněl při svátečním Dni vzniku samostatného československého státu také letos. V pátek 28. října ho orchestr pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera provedl ve Smetanově síni Obecního domu.

Festival Pohyb-Zvuk-Prostor 2016 nabídl v Opavě zvukové instalace, soudobou hudbu i tanec. Mezi účinkujícími byla například Pom Bouvier z Francie či skladatel filmové a scénické hudby a performer Tomáš Vtípil. Festival se uskutečnil 28. října v prostoru Bludný kámen v opavské Matiční ulici a v kapli svaté Alžběty.

 

Regiony
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě ve čtvrtek otevřelo výstavu flašinetů, hracích hodin a dalších historických hracích skříněk. Stroje a strojky zapůjčené z deseti muzeí i od soukromých sběratelů dokumentují vývoj této oblasti hudby od osmnáctého století. Výstava nazvaná Svět mechanické hudby aneb zlaté časy automatofonů v muzeu potrvá do 12. února.

Strašidelnou operní pohádku Čaroděj a jeho sluha nabídl publiku soubor Opera Diversa v prostorách  bývalé tovární haly MEZ v Brně-Židenicích. Jedná se o dílo autorského dua Ondřej Kyas a Pavel Drábek, které vzniklo na motivy stejnojmenné bretaňské pohádky a představilo se v něm trio Lucie Kašpárková, Jan Šťáva a Ondřej Koplík. Více jsme uveřejnili zde.

Ondřej Kyas, Pavel Drábek: Čaroděj a jeho sluha - Ensemble Opera Diversa 2016 (zdroj FB EOD)
Ondřej Kyas, Pavel Drábek: Čaroděj a jeho sluha – Ensemble Opera Diversa 2016 (zdroj FB EOD)

 

kalendářVýročí
5. listopadu uplyne 120 let od narození významného českého barytonisty Stanislava Muže. Ačkoli se vyučil zámečníkem a nastoupil do Škodových závodů v Plzni, navštěvoval též pěvecký kroužek ve Skvrňanech, jehož sbormistr V.Frait mu doporučil, aby se věnoval zpěvu profesionálně. Jeho externí působení ve sboru opery v Plzni přerušil nástup vojenské prezenční služby a povolání na frontu 1.světové války. Po návratu v letech 1919-1920 studoval zpěv v Pivodově škole v Praze a přivydělával si též zpěvem při promítání němých filmů. V letech 1920-1922 byl sólistou ve Státním divadle Ostrava, 1922-1924 v Plzni, 1924-1926 působil ve Státním divadle Brno, 1926-1929 opět v Ostravě. Od května1929 byl až do své smrti 13. srpna 1955 sólistou Opery Národního divadla. Mezi jeho erbovní role patřili mimo jiné král Vladislav, Přemysl a Vok ve Smetanových operách, Verdiho Luna či Wagnerův Bludný Holanďan. Zevrubný portrét Stanislava Muže jsme před časem přinesli zde.

B. Smetana: Čertova stěna - Stanislav Muž (Vok Vítkovic) - ND 1948 (foto archiv ND)
B. Smetana: Čertova stěna – Stanislav Muž (Vok Vítkovic) – ND 1948 (foto archiv ND)

 

S využitím archivu Národního divadla

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat