Týden s hudbou (184)

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Pražská konzervatoř uvede v úterý 8. listopadu v kostele Panny Marie před Týnem koncert ze skladeb Josefa Segera, na kterém se představí posluchači varhanního oddělení, smíšený sbor Notre Dame a instrumentální soubor, řídí Eva Filipová.

Chrám matky Boží před Týnem (foto Soňa Vrabcová)
Chrám Matky Boží před Týnem (foto Soňa Vrabcová)

V paláci Žofín se ve středu 9. listopadu odehraje Concerto Bohemia 2016 – koncert laureátů rozhlasové soutěže. Účinkuje barokní soubor a smyčcový orchestr Pražské konzervatoře a další. Ve čtvrtek 10. listopadu v koncertním sále Pražské konzervatoře zazní koncert smyčcového a barokního orchestru Pražské konzervatoře, dirigovat bude Chuhei Iwasaki a Jakub Kydlíček. Na programu budou skladby Händela, Zelenky, Mendelssohna či Brittena. Jedenáctý ročník soutěžní přehlídky mladých klavíristů Mladý klavír se uskuteční v sobotu 12. listopadu, taktéž v koncertním sále Pražské konzervatoře.

České muzeum hudby bude v pondělí 7. listopadu dějištěm koncertu komorního cyklu, nazvaného Dámy PKF – Prague Philharmonia. Představí se členky souboru Hana Dostálová Roušarová (housle), Dagmar Mašková (viola), Silvie Jablonská (violoncello) a Lenka Řeřichová (flétna). V komponovaném programu představí komorní hudební dialog napříč staletími.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech ve středu 9. a ve čtvrtek 10. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu uvádět program ruských klasiků. V podání Ivo Kahánka zazní Pátý klavírní koncert Sergeje Prokofjeva, od jehož narození letos uplynulo sto dvacet pět let, orchestr pod taktovkou Andreje Borejka zahraje suitu z Čajkovského Šípkové Růženky. Večery otevře symfonická báseň Kikimora Anatolije Ljadova.

Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)
Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)

Původní premiéru baletu Malá mořská víla uvede ve čtvrtek 10. a v pátek 11. listopadu Národní divadlo. Na motivy známé Andersenovy pohádky vznikla inscenace nového baletu na hudbu Zbyňka Matějů, v choreografii Jana Kodeta a v režii známého režijního tandemu SKUTR – Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Orchestr Národního divadla řídí Andreas Sebastian Weiser. Zde jsme informovali o plánovaném obsazení.

Z. Matějů: Malá mořská víla - Louise Corpechot - foto ze zkoušek - ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)
Z. Matějů: Malá mořská víla – Louise Corpechot – foto ze zkoušek – ND Praha 2016 (foto Martin Divíšek)

 

Regiony
Má to smysl!, tak zní název koncertu, ve kterém se v úterý 8. listopadu v Jiráskově divadle v České Lípě společně představí žáci Základní umělecké školy Česká Lípa, Dan Bárta (zpěv) a hudební uskupení Jazzová farma. Na čtvrtek je ve Společenském sále kulturního domu v Liberci naplánován večer nazvaný Česká filharmonie po 45 letech v Liberci, s Českou filharmonií pod taktovkou Semjona Byčkova vystoupí americký klavírista Kirill Gerstein. Zazní Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23 (v urtextové verzi) a Symfonie Manfred Petra Iljiče Čajkovského. Kirill Gerstein nahradí původně ohlášené sesterské duo Labèque, které z důvodu zranění ruky Katii Labèque nevystoupí.

Kirill Gerstein (zdroj lipamusica.cz)
Kirill Gerstein (zdroj lipamusica.cz)

Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede v úterý 8. a v neděli 13. listopadu Pucciniho Toscu v režii Jiřího Heřmana a pod taktovkou Ondreje Olose. V hlavní roli vystoupí sopranistka s tuniskými kořeny, Maida Hundeling. Jejím partnerem bude dánský tenorista Magnus Vigilius, který si publikum podmanil již ve svém debutu v Kátě Kabanové v roli Borise. V roli Kostelníka mohou diváci vidět čerstvého jubilanta Richarda Nováka. Zde jsme informovali podrobněji.

Maida Hundeling (foto SofiG.cz/Tamara Černá)
Maida Hundeling (foto SofiG.cz/Tamara Černá)

První premiérou nové sezony souboru Baletu Národního divadla Brno bude ve čtvrtek 10. listopadu v Janáčkově divadle nové autorské představení Petra Zusky nazvané Chvění. Dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska si pro svou choreografii vybral úvodní větu 3. symfonie Henryka Góreckého a Chvění Jiřího Pavlici, nahrávky v interpretaci Hradišťanu, Filharmonie Brno, Altai Kai a Jumping Drums. Zde najdete naši podrobnější zprávu.

Abonentní cyklus koncertů Barocco sempre giovane nabídne ve čtvrtek 10. listopadu v Rytířském sále pardubického zámku večer, na kterém se jako sólistka představí mezzosopranistka Martina Kociánová. Na programu jsou instrumentální a duchovní díla Wolfganga Amadea Mozarta, provázené texty Františka Vladislava Heka, Josefa Kutiny, Jaroslava Seiferta a Františka Němečka v podání Alfreda Strejčka.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V severoněmeckém Hamburku byla po letech průtahů slavnostně ukončena stavba Labské filharmonie, která se má stát novou dominantou tohoto přístavního města a podle očekávání radnice i magnetem pro turisty. Slavnostní otevření koncertní síně je naplánováno na leden příštího roku. Stavební firma v minulém týdnu devět a půl roku po poklepání na základní kámen slavnostně předala klíče od hotové budovy Labské filharmonie zástupcům města. Zde najdete rozhovor ze zahraničního tisku s architektem stavby Jacquesem Herzogem a zde další informace o předání stavby.

Elbphilharmonie Hamburg (zdroj commons.wikimedia.org/Henry Kellner)
Elbphilharmonie Hamburg (zdroj commons.wikimedia.org/Henry Kellner)

Premiér Bohuslav Sobotka ve Stockholmu převzal část pozůstalosti Hildy Schueler, která obsahuje korespondenci české operní pěvkyně Emy Destinnové. Předal mu ji vnuk dotyčné Kaj Schueler. Vzácné předměty poputují do sbírek Českého muzea hudby v Praze. Kromě korespondence, kterou spolu přítelkyně Ema Destinnová a paní Schueler vedly, předal Kaj Schueler také gramofonové desky a výstřižky z dobového tisku. Sochařce Schueler, která jako Židovka uprchla z nacistického Německa, se podařilo předměty upomínající na českou operní pěvkyni zachránit a dostat do Švédska, kde se usadila. Zde jsme informovali podrobněji.

Slovenská filharmonie se 3. a 4. listopadu představila pod taktovkou dirigenta Vladimira Fedosejeva. V Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě provedli při koncertě nazvaném Hudba troch storočí Haydnovu Symfonii č. 91 Es dur a Šostakovičovu Symfonii č. 15 A dur. Naši recenzi jsme uveřejnili zde.

V pátek 4. listopadu 2016 se v Rudolfinu uskutečnil mimořádný koncert ke Dni nezávislosti Polské republiky, při kterém vystoupil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením polského dirigenta Michała Nesterowicze. Sólistou večera byl český klavírista Lukáš Vondráček, čerstvý vítěz mezinárodní Soutěže královny Alžběty v Bruselu 2016. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

SOČR, Lukáš Vondráček, dirigent Michał Nesterowicz - 4. 11. 2016 (foto Petr Horník)
SOČR, Lukáš Vondráček, dirigent Michał Nesterowicz – 4. 11. 2016 (foto Petr Horník)

Po dlouhé nemoci zemřel v neděli ve věku čtyřiašedesáti let uznávaný maďarský klavírista, skladatel a dirigent Zoltán Kocsis. V roce 1970 zažil svůj mezinárodní debut a v následujícím čtvrstoletí hrál s mnoha slavnými orchestry, jako byly například Chicago Symphony Orchestra, Sächsische Staatskapelle Dresden, San Francisco Symphony, New York Philharmonic Orchestra, Philharmonia či Wiener Philharmoniker, opakovaně navštěvoval i Prahu. Zprávu o umělcově úmrtí jsme přinesli zde.

 

Praha
Český spolek pro komorní hudbu uvedl v pondělí ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k osmdesátým pátým narozeninám basisty Richarda Nováka. Jubilanta doprovodil klavírista Jaroslav Šaroun, program byl složený z písní, které vznikly ještě před první světovou válkou. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

ČSKH - Richard Novák - Praha 31.10.2016 (foto © Zdeněk Chrapek)
ČSKH – Richard Novák – Praha 31. 10. 2016 (foto © Zdeněk Chrapek)

Orchestr Berg vystoupil při pondělním koncertě v Anežském klášteře. Pod dirigentským vedením Petera Vrábela bylo v programu nazvaném Loomine představeno dílo tří osobností estonské, ale také litevské a české současné vážné hudby. Recenzi jsme zveřejnili zde.

Choreografka Lenka Vagnerová společně s dramaturgem, kterým je činoherec Vladimír Javorský, vytvořila taneční představení nazvané Lešanské jesličky. Zobrazují příběh, v němž básník František Hrubín vystavěl současnou paralelu k biblickému motivu. Hudbu složil Ivan Acher, dílo provedl soubor Lenka Vagnerová & Company. Premiéra se odehrála 2. listopadu v La Fabrice, zde si můžete přečíst naši recenzi.

Lenka Vagnerová & Company - Lešanské jesličky - La Fabrika 2016 (foto Michal Hančovský)
Lenka Vagnerová & Company – Lešanské jesličky – La Fabrika 2016 (foto Michal Hančovský)

Ředitelé státních kulturních institucí ocenili v otevřeném dopise ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) za jeho postoje při událostech následujících po jeho přijetí dalajlámy. Dopis podporující Hermana podepsalo dvacet čtyři z devětadvaceti ředitelů divadel, galerií či muzeí, které ministerstvo zřizuje, a podléhají tedy přímo Hermanovi. Zde jsme informovali více.

České baletní soubory podpoří ze svých vánočních a novoročních představení Nadační fond pro taneční kariéru. Fond vznikl v minulém roce s úmyslem pomáhat tanečníkům po skončení aktivní kariéry. Soubory nabídnou divákům vstupenku za zvýšenou cenu a toto navýšení věnují fondu. Zapojí se Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K. Tyla Plzeň. V minulém týdnu to sdělila Judita Hoffmanová z nadačního fondu.

Ministerstvo kultury by mělo příští rok hospodařit s rozpočtem asi o 870 milionů korun vyšším než letos. Utratit by mělo celkem zhruba 12,6 miliardy korun. Svým příspěvkovým organizacím hodlá ministerstvo poslat 5,9 miliardy korun, meziročně asi o 900 milionů víc. Návrh v minulém týdnu podpořil sněmovní kulturní výbor beze změn.

 

Regiony
Prvního listopadového dne se Pucciniho Edgar rozloučil s plzeňským jevištěm. Derniéra představení v provedení Opery Divadla J. K. Tyla v Plzni se odehrála v obsazení Rafael Alvarez (Edgar), Lívia Obručník Vénosová (Fidelia), Alžběta Vomáčková (Tigrana), Jiří Kubík (Frank), Pavel Horáček (Gualtiero), pod taktovkou Jakuba Zichy a v přítomnosti režiséra Martina Otavy. Více o uvedení tohoto titulu jsme informovali zde.

Giacomo Puccini: Edgar - Alžběta Vomáčková (Tigrana), Rafael Alvarez (Edgar) - DJKT Plzeň 2015 (foto Pavel Křivánek)
Giacomo Puccini: Edgar – Alžběta Vomáčková (Tigrana), Rafael Alvarez (Edgar) – DJKT Plzeň 2015 (foto Pavel Křivánek)

Moravské divadlo v Olomouci představilo v pátek 4. listopadu první baletní premiéru této sezony, legendárního hrdinu Dona Quijota. Divadlo uvedením titulu připomíná letošní výročí čtyř set let od úmrtí autora románu, španělského básníka a spisovatele Miguela de Cervantese. Soubor si pro ztvárnění inscenace zvolil klasický balet Ludwiga Minkuse a Maria Petipy. Režie a choreografie se ujala Hana Vláčilová. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Národní památkový ústav připravuje dva velké projekty na opravu zámku a Panského domu v Litomyšli. Projekt nazvaný Božský zámek zahrnuje také vytvoření návštěvnického centra, obnovu Sloupového sálu v přízemí a vytvoření zázemí pro pořádání kulturních a společenských akcí. Ve třetím nadzemním podlaží je plánováno vytvoření menšího koncertního sálu v prostoru starého zámeckého divadla. Významnou součástí bude i nová expozice, zaměřená na dochované zámecké divadlo a prezentaci kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla druhé poloviny osmnáctého století. V minulém týdnu to sdělila mluvčí Národního památkového ústavu.

 

kalendářVýročí
Pětašedesáti let se ve čtvrtek 10. listopadu dožívá přední český barytonista Ivan Kusnjer, absolvent Akademie múzických umění v Praze u profesora Teodora Šrubaře. Umělecky vyzrával na operních scénách v Ostravě a v Brně, od roku 1982 je v angažmá v Národním divadle v Praze. Je trojnásobným držitelem prestižní Ceny Thálie, kterou získal za role Tonia v Leoncavallových Komediantech (1994), Krále Jiřího v Daviesových Osmi písních pro šíleného krále (1997) a Voka Vítkovice ve Smetanově Čertově stěně (2001). Jeho repertoár zahrnuje více než tři desítky operních rolí, na dvacet kantát a oratorií a čtrnáct písňových cyklů. Mezi jeho erbovní role patří postavy smetanovské, ale i četné party z oper Verdiho. Na svém kontě má vystoupení v řadě zahraničních scén a koncertních domů, například v milánské La Scale, newyorské Carnegie Hall či vídeňské Staatsoper. Zevrubný medailon Ivana Kusnjera přineseme v příštích dnech.

G. Verdi: Falstaff - Ivan Kusnjer (Falstaff) - ND Praha 2008 (foto archiv ND/Hana Smejkalová)
G. Verdi: Falstaff – Ivan Kusnjer (Falstaff) – ND Praha 2008 (foto archiv ND/Hana Smejkalová)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat