Týden s hudbou (186)

  1. 1
  2. 2

Čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného zahájil v sobotu americký pianista Garrick Ohlsson. Ve Dvořákově síni Rudolfina Ohlsson přednesl Beethovenovu Sonátu č. 24, Schubertovu Sonátu č. 20, svitu z baletu Čarodějná láska od Manuela de Fally a také výběr z Českých tanců Bedřicha Smetany.

Garrick Ohlsson - Festival Rudolfa Firkušného 19. 11. 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)
Garrick Ohlsson – Festival Rudolfa Firkušného 19. 11. 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)

 

Regiony
Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro se od příštího ročníku opět rozšíří, bude se konat v deseti městech a obcích. Vyvolal to mimo jiné velký zájem o přehlídku, uvedl v minulém týdnu ředitel a dramaturg festivalu Josef Krečmer. Festival nabídne dvacet tři koncertů, operních a baletních představení. Slavnostní zahajovací koncert bude 5. března v Sukově síni domu hudby v Pardubicích, na něm vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem a houslistou Janem Mráčkem. Zde najdete podrobnější zprávu.

Ve středu 16. listopadu se uskutečnil poslední ze série šesti koncertů Hudební současnosti, unikátního festivalu zaměřeného na soudobou hudební i jinou uměleckou tvorbu. Koncert Freejazzového tria v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě se stal závěrečnou událostí barvitého festivalového dění. Zde najdete naši recenzi.

Hudební současnost 2016: Závěrečný koncert HS „Freejazzové trio“ - sál Janáčkovy konzervatoře Ostrava 16.11.2016 (foto Hudební současnost)
Hudební současnost 2016: Závěrečný koncert HS „Freejazzové trio“ – sál Janáčkovy konzervatoře Ostrava 16. 11. 2016 (foto Hudební současnost)

Gruzínská klavíristka Khatija Buniatishvili vystoupila ve dnech 16., 17. a 18. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina společně s Českou filharmonií pod vedením Ondřeje Vrabce, který zastoupil zdravotně indisponovaného Jiřího Bělohlávka. Zazněla Beethovenova předehra Egmont, Schumannův Klavírní koncert a moll, op. 54, Dvořákova Symfonie č. 6 D dur, op. 60. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Česká filharmonie - Khatija Buniatishvili - Praha 16.11.2016 (foto © Petra Hajská)
Česká filharmonie – Khatija Buniatishvili – Praha 16. 11. 2016 (foto © Petra Hajská)

Po šestileté přestávce se na jeviště plzeňského Divadla J. K. Tyla v sobotu vrátil baletní titul Labutí jezero. Choreograf a režisér Jiří Horák se držel klasické verze, částečně ale vytvořil vlastní choreografii. Titulní dvojroli Odetty a Odylie ztvárnila Jarmila Dycková, která ji tančila i při posledních dvou reprízách před šesti lety, kostýmy a scéna byly z dílny Aleše Valáška. Hudebního nastudování díla se ujal Jiří Štrunc.

Více než stovka divadel, divadelních souborů, knihoven a dalších kulturních institucí v celém Česku se v sobotu otevřela zájemcům o prohlídku jejich zákulisí. Lidé se při Noci divadel mohli podívat nejen do hereckých šaten, ale i řemeslných dílen, maskéren, kanceláří a zkušeben, mohli vidět i místa běžně veřejnosti nepřístupná. Program byl většinou zdarma nebo za snížené vstupné.

 

kalendářVýročí
23. listopadu uplyne sto let od úmrtí českého skladatele a dirigenta Eduarda Nápravníka (24. 8. 1839 – 23. 11. 1916). Jeho kariéra byla spjata především s Petrohradem. Jako dirigent carského divadla debutoval v roce 1864 nastudováním Mozartova Dona Giovanniho, ve svých třiceti letech byl pak jmenován prvním kapelníkem. Jeho působení se podle svědectví současníků stalo vrcholnou érou v hudebních dějinách carské opery. K osobnosti Eduarda Nápravníka se v příštích dnech vrátíme v zevrubném profilu.

Eduard Nápravník (zdroj mariinsky.ru)
Eduard Nápravník (zdroj mariinsky.ru)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat