Týden s hudbou (187)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Pražský Obecní dům bude mít dvě nová koncertní křídla značky Steinway, oba nástroje vyjdou dohromady na sedm milionů korun. V centrálním sídle firmy v Hamburku je v minulém týdnu vybrala pětičlenná výprava včetně pianistů Iva Kahánka a Martina Kasíka. Obecní dům pořizuje koncertní křídlo model D-274 pro Smetanovu síň a menší model B-211 pro ostatní sály reprezentačního patra a komorní prostory. Nástroje by měly být přivezeny do Prahy začátkem prosince. Podrobněji jsme informovali zde.

Klasický balet Adolpha Charlese Adama Giselle v choreografii a režii Rafaela Avnikjana měl premiéru 25. a 26. listopadu v historické budově Slovenského národního divadla. S orchestrem Slovenského národního divadla dílo hudebně nastudoval Dušan Štefánek. V roli Giselle se při první premiéře představila Luana Brunetti, o den později Mariia Rudenko. Zde jsme uveřejnili recenzi z obou premiér.

Adolphe Charles Adam: Giselle - Maria Rudenko (Giselle) – SND 2016 (foto Peter Brenkus)
Adolphe Charles Adam: Giselle – Maria Rudenko (Giselle) – SND 2016 (foto Peter Brenkus)

 

Praha
Taneční soubor VerTeDance navázal na své projekty s režisérem Jiřím Havelkou a v pondělí v divadle Ponec uvedl premiéru třetí inscenace vzniklé ve vzájemné spolupráci. Má název Flow a podle autorů se její protagonisté snaží o nemožné – zastavit čas, zachytit okamžik. Skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Naši recenzi z představení si můžete přečíst zde.

Flow - VerTeDance - Divadlo Ponec 2016 (foto Divadlo Ponec)
Flow – VerTeDance – Divadlo Ponec 2016 (foto Divadlo Ponec)

V pražském Obecním domě vystoupil 22. listopadu velšský basbarytonista Bryn Terfel. Doprovodil jej orchestr PKF – Prague Philharmonia a Pražský filharmonický sbor. Zazněly árie a sbory z oper od Gioachina Rossiniho, Charlese Gounoda, Giuseppe Verdiho i Richarda Wagnera. Kromě klasického repertoáru nabídl program též ukázku z muzikálu Šumař na střeše a spirituál Deep River. Pražský filharmonický sbor s Brynem Terfelem spolupracoval již počtvrté. Zde si můžete přečíst naši recenzi z koncertu.

Bryn Terfel, Gareth Jones, PKF – Prague Philharmonia - Smetanova síň Obecní dům Praha 2016 (foto Petr Dyrc)
Bryn Terfel, Gareth Jones, PKF – Prague Philharmonia – Smetanova síň Obecní dům Praha 2016 (foto Petr Dyrc)

Taneční uskupení DOT504 Dance Company uvedlo 23. listopadu v prostoru Jatek 78 premiéru představení You Are Not the One, Who Shall Live Long, z dílny RootLessRoot Company (Jozef Fruček a Linda Kapetanea). V inscenaci vystoupili tanečníci a performeři Nathan Jardin, Hyaejin Lee, Pavel Mašek a Knut Vikstrøm Precht. Zde najdete naši recenzi.

V minulém týdnu zahájil festival Dvořákova Praha tradiční vánoční předprodej na vybraný koncert dalšího ročníku. Zájemci tak mohou svým blízkým i sobě nadělit pod stromeček vstupenky na Dvořákovo Requiem, op. 89, v podání rezidenčního orchestru festivalu – České filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Vstupenky se nabízejí za zvýhodněné vánoční ceny, v prodeji jsou i dárkové poukázky, které lze využít na nákup vstupenek na libovolný koncert po zahájení předprodeje. Zde jsme vás informovali.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného uvedl v minulém týdnu tři koncerty. Prvním bylo úterní vystoupení českého klavíristy Martina Kasíka, ve čtvrtek se představila německá pianistka ruského původu Olga Scheps a v sobotu britský klavírista s maďarským původem Sir András Schiff. Zde si můžete přečíst naši recenzi čtvrtečního večera, zde reflexi koncertu sobotního.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného - Olga Scheps - Dvořákova síň Rudolfina Praha 24. 11. 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)
Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Olga Scheps – Dvořákova síň Rudolfina Praha 24. 11. 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)

V pátek 25. listopadu se v Divadle Archa odehrála taneční inscenace In Spite of Wishing and Wanting, kterou vytvořil choreograf a režisér Wim Vandekeybus na hudbu Davida Byrnea. Do Prahy s ní přijel vlámský taneční soubor Ultima Vez. Naši recenzi jsme uveřejnili zde.

Česká hudební rada v sobotu udělila ocenění kytaristovi, skladateli a pedagogovi Jiřímu Jirmalovi. Na závěrečném koncertu festivalu Kytara napříč žánry, jehož byl mimořádným hostem, mu bylo předáno ocenění za celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost. Jiří Jirmal je oceňován jako improvizátor a interpret klasické, jazzové i taneční hudby, v Rudolfinu oslavil současně své devadesáté první narozeniny.

Jiří Jirmal (zdroj jirmal.com)
Jiří Jirmal (zdroj jirmal.com)

 

Regiony
Zpěvačka a houslistka Iva Bittová vystoupila v minulém týdnu na čtyřech koncertech, na nichž zazněly slovenské lidové písně ze sbírky Slovenské spevy Bély Bartóka v úpravě slovenského skladatele Vladimíra Godára. Koncerty se uskutečnily ve valašské Zašové, v Ostravě, Hradci Králové a v Praze. Bittovou doprovodil slovenský ansámbl Mucha Quartet.

Rekonstrukce libereckého divadla F. X. Šaldy by se měla uskutečnit nejpozději do roku 2027. Vyplývá to ze strategie rozvoje divadla, kterou schválilo v minulém týdnu vedení města. Podle náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra ale zatím není jasné, z jakých peněz bude rekonstrukce hrazena. Jednou ze zvažovaných variant je postupná rekonstrukce. Zde jsme informovali více.

Svatební košile Bohuslava Martinů, zhudebňující části Erbenovy Kytice, a Busoniho Koncert C dur pro klavír a orchestr s mužským sborem, op. 39 zazněly 23. a 24. listopadu v programu nazvaném Z Kytice a Aladina v Janáčkově divadle v Brně. Filharmonie Brno na něm vystoupila pod taktovkou Jiřího Rožně, Český filharmonický sbor Brno vedl sbormistr Petr Fiala, sólových partů se ujali Adriana Kohútková (soprán), Peter Berger (tenor) a Jozef Benci (bas). Busoniho klavírní koncert provedl klavírista Kirill Gerstein.

Kirill Gerstein (zdroj archiv)
Kirill Gerstein (zdroj archiv)

Mezinárodní hudební festival Pardubické hudební jaro vstupuje do své třicáté deváté sezony. V minulém týdnu byl spuštěn předprodej vstupenek. Jedenáct koncertů, operních a baletních představení se uskuteční v Pardubicích, dalších dvanáct v koncertních sálech, divadlech a památkových objektech v Chrudimi, Hlinsku, Přelouči, Heřmanově Městci, Sezemicích, Vysokém Mýtě, Luži, Kameničkách a v Kolíně. Zde jsme informovali podrobněji.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Dobrý den, neplacená reklama sem nepatří, děkujeme za pochopení.