Týden s hudbou (187)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Národní divadlo Brno přišlo s nápadem umožnit dětem z dětských domovů návštěvu vybraných představení. S prosbou o finanční podporu se proto obrátilo na veřejnost prostřednictvím sbírky na serveru komunitního financování Hithit. Projekt dostal název Naplň divadlo dětmi, naplň děti divadlem. Organizátoři se pokoušejí vybrat 110.000 korun, což by jim umožnilo vydat 216 voucherů pro děti a pedagogy z dětských domovů z Brna a okolí. Ti si pak budou moci vybrat představení. Minulý týden přesáhla vybraná částka 17.000 korun, projekt je možné podpořit až do 15. prosince. Zde se na našich stránkách dočtete více.

V pátek 25. listopadu se v Divadelním sále Domu kultury Ostrava uskutečnil multižánrový koncert Písňové studánky Leoše Janáčka. Hlavními protagonisty večera byli Martina Janková, Ivo Kahánek, Klára Obručová-Blažková, Ludmila Vašková a hudební těleso Ensemble Flair pod vedením Jana Rokyty. Celý večer měl společného jmenovatele, a to lidovou píseň v různých podobách. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Písňové studánky Leoše Janáčka - Ludmila Vašková a Ensemble Flair - Musica Pura 2016 (foto Ivan Korč)
Písňové studánky Leoše Janáčka – Ludmila Vašková a Ensemble Flair – Musica Pura 2016 (foto Ivan Korč)

Pohled na život herečky Lídy Baarové nabídli autoři nového muzikálu Liduschka (Baarová). V sobotu ho ve světové premiéře uvedlo na Nové scéně plzeňské Divadlo J. K. Tyla, pro něž přímo vznikl. Autorem libreta je dramatik, scénárista a novinář Karel Steigerwald, písňové texty napsal Jiří Ornest a hudbu zkomponoval Aleš Březina. Režie se ujal Roman Meluzín, v roli Lídy Baarové se představila Alžbeta Bartošová, v roli říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse Petr Jeništa. V příštích dnech přineseme na našich stránkách recenzi.

A. Březina: Liduschka (Baarová) - Alžbeta Bartošová (Lída Baarová) - DJKT Plzeň 26. 11. 2016 (zdroj djkt.eu)
A. Březina: Liduschka (Baarová) – Alžbeta Bartošová (Lída Baarová) – DJKT Plzeň 26. 11. 2016 (zdroj djkt.eu)

Dvě soudobé opery Mistrová aneb Když bolševici zrušili Vánoce a Malý princ zazněly v sobotu podání studentů hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Divadle na Orlí v Brně. Inscenaci jako svůj absolventský projekt připravili režisérka Kristýna Kopřivová a dirigent Joel Hána. Operu s názvem Mistrová zkomponoval Petr Hala na námět fejetonu Jaroslava Haška. Studenti ji uvedli společně s operní prvotinou Miroslava Háby z roku 1979 Malý princ podle oblíbené Exupéryho předlohy. Zde jsme o projektu psali podrobněji.

Podkrkonošský symfonický orchestr vystoupil v sobotu pod vedením Graziana Sanvita na zámku v Lomnici nad Popelkou. Ke spolupráci pozval rodačku z Lomnice nad Popelkou Marii Fajtovou a basbarytonistu Jaroslava Patočku. Program byl složen ze známých operních árií. Naši recenzi jsme uveřejnili zde.

Marie Fajtová, Jaroslav Patočka a Podkrkonošský symfonický orchestr – Zámek Lomnice nad Popelkou 2016 (foto Jan Žalský)
Marie Fajtová, Jaroslav Patočka a Podkrkonošský symfonický orchestr – Zámek Lomnice nad Popelkou 2016 (foto Jan Žalský)

 

kalendářVýročí
Ve středu 30. listopadu se dožívá pětašedesáti let přední dlouholetý basista Opery Národního divadla v Praze Luděk Vele. Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Jaroslava Horáčka a v posledním roce studia přijal angažmá v liberecké opeře. Oblastní scéna mu umožnila rychle umělecky vyzrát a v krátké době zde vytvořil řadu rolí českého i světového repertoáru, jako jsou Smetanův Lutobor, Kecal, Wolfram Olbramovič či Bonifác, Dvořákův Vodník, Verdiho Filip II., Mozartův Leporello, Rossiniho Bartolo či Gounodův Faust. Sólistou Opery Národního divadla je od roku 1983, zde svůj repertoár obohatil o téměř všechny významné úlohy basového oboru, které mu mohla zdejší dramaturgie poskytnout. Za své výjimečné výkony v rolích Chrudoše a Barona Ochse byl oceněn Cenami Thálie 1995 a 1996. Náš rozhovor s Luďkem Vele, který jsme zveřejnili před časem, najdete zde, v příštích dnech si pak na našich stránkách přečtete jeho zevrubný výroční portrét.

Bedich Smetana: Hubička - Luděk Vele (Paloucký), Dana Burešová (vendulka) - ND Praha 2007 (foto hana Smejkalová)
Bedřich Smetana: Hubička – Luděk Vele (Paloucký), Dana Burešová (Vendulka) – ND Praha 2007 (foto Hana Smejkalová)

S využitím archivu Národního divadla v Praze

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments