Týden s hudbou (191)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha
Šestnáctý cyklus koncertů staré hudby Barokní podvečery rozezní ve čtvrtek 29. prosince kostel svatého Šimona a Judy vánočním koncertem Ó, sladká útěcho, na kterém soubor Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou (flauto traverso) provede vánoční kantáty Johanna Sebastiana Bacha a Magnificat Georga Philippa Telemanna. Koncertní mistryní bude Lenka Torgersen, v sólových partech se představí Hana Blažíková (soprán), Markéta Cukrová (alt), Václav Čížek (tenor) a Martin Schicketanz (baryton).

Collegium Marianum – Hana Blažíková (foto Petra Hajská)

Novoroční koncert České filharmonie se uskuteční v neděli 1. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina. Společně s Českou filharmonií vedenou Jiřím Bělohlávkem na něm vystoupí i sopranistka Marina Rebeka. Ta nahradí Olgu Pereťjatko, která byla nucena ze zdravotních důvodů svoje vystoupení zrušit. S ohledem na změnu sólistky došlo i na úpravy v plánovaném programu večera, složeném především z operních árií.

 

Regiony
Svatoštěpánským koncertem v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích uzavře v pondělí 26. prosince komorní soubor Barocco sempre giovane svoji letošní koncertní sezonu. Se souborem se jako sólisté představí hned tři umělci – český houslista Ivan Ženatý, od roku 2012 profesor na Cleveland Institute of Music v USA, dále trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda, laureát Pražského jara a soutěže Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku.

Oslava šedesátých prvních narozenin Filharmonie Brno se odehraje v neděli 1. ledna v Janáčkově divadle v Brně. Namísto původně plánovaného dirigenta a rodáka z Brna Zdeňka Mácala, který se omluvil ze zdravotních důvodů, orchestr zahraje pod taktovkou bývalého šéfdirigenta Filharmonie Brno Petra Altrichtera. Zazní Smetanův cyklus Má vlast.

Petr Altrichter, Filharmonie Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Rusko-americký tanečník, choreograf a herec Michail Baryšnikov si přeje stát se občanem Lotyšska, kde se v roce 1948 narodil. Udělení občanství podpořili zástupci všech poslaneckých klubů v parlamentu, který v minulém týdnu předal tento návrh k posouzení výboru pro občanství, migraci a integraci společnosti. Baryšnikov začal balet studovat v Rize, v roce 1974 požádal o politický azyl během turné v Kanadě a pak emigroval do USA. Stal se jedním z nejznámějších emigrantů z bývalého Sovětského svazu, v současnosti je považován za žijícího klasika. Zde jsme přinesli zprávu.

Rakouský ministr kultury Thomas Drozda jmenoval dvaapadesátiletého manažera Sony Classical Bogdana Roščiće intendantem Vídeňské státní opery na období 2020-2025. Ve funkci vystřídá Dominique Meyera, který je v čele prestižní scény od roku 2010. První komentáře rakouského tisku jsme uveřejnili zde.

Do Černého moře poblíž letoviska Soči se v neděli zřítilo ruské armádní letadlo Tu-154. Na palubě bylo včetně posádky devadesát dva cestujících, mezi nimi i takřka všichni členové pěveckého sboru Alexandrovci. Pád stroje nikdo nepřežil. Letoun mířil z Moskvy do Sýrie, v Soči měl plánované mezipřistání kvůli dotankování paliva. Na palubě cestoval i generál Valerij Chalilov, který se v květnu stal šéfem známého souboru. Letečtí experti se zatím kloní k variantě, že stroj spadl kvůli technickým problémům. Počasí v době nehody bylo příznivé.

Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova (zdroj archiv)

 

Praha
V Divadle Archa vystoupil japonský tanečník Min Tanaka. K Arše je ve velmi blízkém vztahu, byl totiž hlavním aktérem ve společném vystoupení s hudebníkem Johnem Calem při otevření Divadla Archa v roce 1994. Ve dvou večerech, v duetu s tanečnicí Rin Ishiharou a hudebníkem Nao Nishiharou zde tentokrát předvedl nový projekt Destination of the Stone. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Destination of the Stone – Min Tanaka, Rin Ishihara – Divadlo Archa 2016 (foto © Jakub Hrab)

Vedení baletního souboru první scény v úterý oznámilo zásadní změnu: namísto původně ohlášené a s napětím očekávané premiéry inscenace světově uznávaného španělského choreografa Nacho Duata uvede Balet Národního divadla náhradní titul – choreografii Petra Zusky Chvění, kterou šéf pražského souboru nedávno inscenoval v Brně. Důvodem této změny jsou podle divadla technické důvody při realizaci scénografie. Více jsme informovali zde.

Státní operu Praha bude rekonstruovat firma Hochtief CZ. Zvítězila ve výběrovém řízení, nabídla nejnižší cenu 857,6 milionu korun. Oznámil to v minulém týdnu Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, které soutěž vypsalo. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen. Nyní běží standardní lhůta pro případné připomínky proti výsledku soutěže. Zde jsme přinesli podrobnější zprávu.

Sedláčkovo kvarteto obdrželo na základě rozhodnutí odborné poroty Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii pro rok 2016. Sedláčkovo kvarteto (Michal Sedláček – 1. housle, Jan Maceček – 2. housle, Vít Kubík – viola a Karel Chudý – violoncello) vzniklo při Akademii múzických umění v Praze v roce 2007 a navazuje na tradici Sedláčkova kvarteta působícího v Plzni v letech 1974-1994. Zde najdete bližší informace.

V úterý 20. prosince se v Divadle Ponec odehrála premiéra tanečního představení Krajiná. Projekt vytvořila trojice autorek i interpretek – Klára Alexová, Einat Ganz a Tereza Hradilková – v rámci rezidenčních pobytů v Itálii a Chorvatsku pod záštitou mezinárodního projektu Be SpectACTive. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Krajiná – Einat Ganz, Tereza Hradilková, Klára Alexová – divadlo Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat