Týden s hudbou (193)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Zahraničí
Ve středu 11. ledna bude v Hamburku slavnostně otevřena Labská filharmonie, budova od švýcarského architektonického studia Herzog & de Meuron. Úvodní koncert bude v rukou NDR Elbphilharmonie Orchester pod vedením Thomase Hengelbrocka. K otevření budovy se připravuje dvoutýdenní slavnost, během níž vystoupí symfonické orchestry z Hamburku, Chicaga i Vídně nebo berlínská industriální kapela Einstürzende Neubauten. O velkých problémech a průtazích stavby Labské filharmonie jsme průběžně informovali (vše najdete v našem archivu), překlad zevrubného rozhovoru s architektem Jacquesem Herzogem jsme přinesli zde.

Elbphilharmonie Hamburk (zdroj wn.de)

 

Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu se v pondělí 9. ledna představí s programem nazvaným Hvězda Metropolitní opery zpívá Mahlera. Rakouský barytonista Markus Werba se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu uvede Mahlerovy tragické Písně o mrtvých dětech na texty Friedricha Rückerta. Koncert vedený šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem zahájí raná orchestrální idyla Im Sommerwind představitele druhé vídeňské školy Antona Weberna a zakončí monumentální symfonická báseň Život hrdinův Richarda Strausse. Přímý přenos vysílá Český rozhlas Vltava.

Markus Werba (zdroj Wikimedia Commons)

Vedení Prahy zvažuje udělení čestného občanství Jiřímu a Ottovi Bubeníčkovým. Rada o jeho přidělení bude rozhodovat v úterý. Čestné občanství získává každý rok několik známých osobností. Tanečníci se v loňském roce rozloučili s profesionální kariérou, přes dvacet let tančili v zahraničních souborech a chtějí se věnovat především choreografii.

V úterý 10. ledna vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu britský barytonista Simon Keenlyside. Na svém pražském recitálu nazvaném Blue Skies se pěvec zaměří na hity z broadwayských muzikálů od Kurta Weilla či Irvinga Berlina, které natočil na nedávné album Something’s Gotta Give. Koncert je projektem agentury Nachtigall Artists.

Simon Keenlyside (foto Uwe Arens)

Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem připravila koncerty na středu 11., čtvrtek 12. a pátek 13. ledna. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní Symfonie č. 10 (Adagio) Gustava Mahlera, Concerto grosso per tre violoncelli e orchestra Krzysztofa Pendereckého a Symfonie č. 35 D dur K385 Haffnerova Wolfganga Amadea Mozarta. Violoncellových partů v Pendereckého skladbě se zhostí Václav Petr, Ivan Vokáč a Eduard Šístek. Připravujeme recenzi.

V rámci cyklu koncertů FOK Světová klavírní tvorba je na sobotu 14. ledna do Rudolfina ohlášen klavírní recitál Lukáše Vondráčka, na němž loňský vítěz prestižní belgické Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty zahraje Mozartovu sonátu č. 10 C dur K. 330, Lisztovu Transcedentální etudu č. 9 As dur „Ricordanza“ či skladbu Vítězslava Nováka nazvanou Vzpomínky. I recenzi tohoto koncertu najdete na našem portále.

Lukáš Vondráček (foto Irene Kim)

 

Regiony
Poslední dokončené dílo Richarda Strausse a Mahlerovu Čtvrtou symfonii s vokální finální větou, pod taktovkou šéfdirigenta katovického rozhlasového orchestru Alexandera Liebreicha zahraje Filharmonie Brno ve čtvrtek 12. a v pátek 13. ledna v Janáčkově divadle v Brně. Sólistkou Straussových písní bude německá sopranistka Melanie Diener, sólového partu v Mahlerově symfonii se ujme česká sopranistka Simona Houda Šaturová. Program je příznačně nazván Strauss a Mahler, připravujeme recenzi.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Moskevská škola pro vojenské hudebníky ponese od nynějška jméno generála Valerije Chalilova, který spolu s desítkami dalších členů Alexandrovova armádního souboru písní a tanců zahynul minulý měsíc při letecké katastrofě u Soči. V minulém týdnu nařízení zveřejnila ruská vláda. Chalilov, který v minulosti zmíněnou školu absolvoval v oboru klarinet, od loňského jara Alexandrovce vedl jako náčelník a umělecký šéf souboru.

Ve středu 4. ledna zemřel francouzský dirigent Georges Prêtre. Mezinárodně uznávanému umělci, který strávil půl století v čele Vídeňských filharmoniků, bylo dvaadevadesát let. Georges Prêtre naposledy dirigoval loni v říjnu ve Vídni, poslední dny svého života strávil ve svém domě na jihu Francie. Dirigent vystupoval v milánské La Scale a newyorské Metropolitní opeře, byl oblíbeným dirigentem řecké operní divy Marie Callas. Zde jsme uveřejnili zprávu o úmrtí dirigenta a také jednu z prvních vzpomínek na něj ze zahraničního tisku.

Georges Prêtre (zdroj http://thethingsienjoy.blogspot.cz)

 

Praha
Orchestr PKF – Prague Philharmonia uvedl ve čtvrtek v pražském Rudolfinu pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma novoroční koncert nazvaný Český živel. Zazněla Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a skladby Antonína Dvořáka. Jako sólisté vystoupili koncertní mistři orchestru houslista Jan Fišer a violoncellista Lukáš Pospíšil.

Emmanuel Villaume, PKF-Prague Philharmonia (foto Morris Media)

Celkový počet hudebních nahrávek získaných posluchači pomocí streamování vzrostl loni ve Spojených státech o 76 procent a poprvé překonal objem digitálního prodeje hudby. Uvedla to v minulém týdnu firma pro výzkum hudebního trhu Nielsen Music. Američané si loni přes streamingové platformy jako Apple Music, Google Play, Spotify, Pandora nebo Amazon Music poslechli 431 miliard písní. Nejvíce se na streamování podílely žánry hip hop a R&B. Zde jsme vás informovali podrobněji.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na