Týden s hudbou (110)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Regiony
V úterý 8. června zakončí Česká filharmonie s pěvkyní Elisabeth Kulman a pod vedením Jiřího Bělohlávka letošní jubilejní čtyřicátý ročník festivalu Janáčkův máj provedením Mahlerovy Symfonie pro alt, dětský a ženský sbor a orchestr č. 3 d moll. Dále vystoupí dámská část Pražského filharmonického sboru a Dětský pěvecký sbor Permoník.Expozice nové hudby každoročně představuje hledače a experimentátory mezi skladateli a interprety. Letošním podtitul přehlídky je Procházení hudbou. Koncerty, zvukové instalace a další akce pořadatelé zasadili na netradiční místa, případně do veřejného prostoru. Festival tak zavítá třeba do Jurkovičovy vily, pavilonu Y na brněnském výstavišti nebo Betlémského kostela. Nejblíže ke klasické koncertní formě má úvodní festivalový večer, který se odehraje ve středu 10. června, v den vyhlazení Lidic, v Besedním domě. Filharmonie Brno uvede například symfonii pro smyčce a bicí, kterou napsal Miloslav Kabeláč jako hudební reflexi druhé světové války. Celkem v Besedním domě zazní pět skladeb – tři v podání Filharmonie Brno plus dvě elektroakustické. Po nedávném úmrtí brněnského skladatele Františka Gregora Emmerta pořadatelé zařadili na program jeho skladbu Kajícnice. V sobotu 13. června mohou zájemci společně s průvodci projít trasu od Kapucínského náměstí přes Denisovy sady až na Špilberk – všude na ně čekají hudební překvapení. V podvečer navazuje program v Mendelově muzeu, poté komorní koncert v Betlémském kostele a hudební intervence Američana Boba Ostertaga na sportovišti u Anthroposu v Pisárkách.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je největším festivalem klasické hudby pod širým nebem v České republice. Letos se koná od 11. června do 5. července na II. nádvoří litomyšlském zámku. Každý ročník festivalu přináší premiéry, vlastní hudebně-inscenační projekty, na objednávku festivalu bývají tvořeny skladby a připravovány nové operní inscenace. Nejinak tomu bude letos. Na zahajovacím koncertě ve čtvrtek 11. června zazní mimo jiné symfonický obraz Macbeth a čarodějnice Bedřicha Smetany v instrumentaci pro klavír a orchestr Jarmila Burghausera v podání Jana Bartoše a České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka. Česká filharmonie zahraje na festivalu i v pátek 12. června, kdy je na programu Requiem Antonína Dvořáka. Sólisty večera budou Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Richard Samek a Martin Gurbaľ, dále vystoupí Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Na objednávku festivalu je připravena Sinfonia Fišeriana, hudebně–obrazová báseň z motivů filmové a televizní hudby letošního jubilanta Luboše Fišera. Ta zazní v rámci sobotního koncertu Ennio Morricone & Luboš Fišer. Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín vedená dirigentem Stanislavem Vavřínkem zahraje jejich známé filmové melodie. Na neděli 14. června je připraven první Koncert na přání, který tentokrát přinese ukázky z nejznámějších světových muzikálů, jako jsou například Cabaret, Jesus Christ Superstar, Josef a jeho kouzelný pestrobarevný plášť, Bídníci, Cats, Fantom opery, Jekyll & Hyde, Marry Poppins, Flashdance a další v provedení muzikálového souboru Městského divadla Brno s dirigentem Danem Kalouskem a v režie Stanislava Moši.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede v pátek 12. června premiéru muzikálu Cikáni jdou do nebe v hudebním nastudování Norberta Baxy. Inscenační tým dále tvoří režisér Bronislav Kotiš, choreografka Petra Parvoničová a výtvarník Roman Šolc. V hlavních rolích se představí Petr Halíček jako Lujko Zobar a Eliška Ochmannová v roli Rady.

Bavorský státní balet zatančí v pátek a sobotu na místě bývalé tankové střelnice Slunečná u Prášil na Klatovsku, kterou vojáci opustili před dvaceti pěti lety. Půjde o oslavu divoké přírody pod širým nebem. Představení Balet a Divočina přiveze mnichovský balet, vedený dlouholetým uměleckým ředitelem, českým rodákem Ivanem Liškou, do Česka poprvé. Premiéru viděli diváci před deseti lety v německém Neuschönau, místě v sousedním Národním parku Bavorský les. Představení je sestavené ze tří kusů – Luce, Concertante a Uzavřená zahrada. Zámek ve Slavkově u Brna se v polovině června stane dějištěm oslav dvaceti let hudebního festivalu Concentus Moraviae. Festival každoročně láká zejména milovníky takzvané staré hudby, kterou nechává zaznít na zámcích, hradech či v kostelech jižní Moravy a Vysočiny. Slavkovský víkendový program nazvaný Festa teatrale nabídne v sobotu 13. června vystoupení souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové s hostující německou tanečnicí Gudrun Skamletz. Na koncert naváže ohňostroj a sobotní program pak uzavře italský pěvec Marco Beasley komorním programem Půlnoční vyprávění v zámecké kapli. Nedělní mši ve farním kostele hudebně doprovodí varhaník Guido Morini. Celou dramaturgii dvacátého ročníku přehlídky Concentus Moraviae charakterizuje motto Pojďme slavit!

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Smutná zpráva přišla v úterý z Bratislavy. V neděli 31. května zemřela sopranistka Louise Hudson, která v posledních letech patřila ke stálým tvářím Opery Slovenského národního divadla, ale i dalších slovenských a českých operních scén. Bylo jí osmačtyřicet let.
Praha

V pondělí na festivalu Pražské jaro v kostele sv. Šimona a Judy zazpíval Kühnův dětský sbor pod vedením svého sbormistra Jiřího Chvály a nabídl program složený z děl Jakuba Jana Ryby, Jiřího Temla, Zdeňka Šestáka a Jana Hanuše. V rámci večerního Nokturna III. v Rudolfinu vystoupil klavírista Paul Lewis, který přednesl trojici Beethovenových klavírních sonát E dur, As dur a c moll, které byly dokončeny v roce 1821 a představují jeden z vrcholů skladatelova závěrečného tvůrčího období. Úterní předposlední koncert Pražského jara patřil Královskému liverpoolskému filharmonickému orchestru. Pod taktovkou ruského šéfdirigenta Vasilije Petrenka zahrál středoevropskou a ostrovní novodobou hudbu. Posluchači si úvodem vyslechli suitu z Janáčkovy opery Z mrtvého domu a ve druhé části večera zaznělo základní symfonické dílo britské hudby minulého století – První symfonie od Edwarda Elgara. Na závěr po dlouhém potlesku přidal orchestr Fibichův Poem. Středeční koncert Královského liverpoolského filharmonického orchestru s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem pak v Obecním domě zakončil sedmdesátý ročník festivalu Pražské jaro. Program nabídl Symfonie č. 7 d moll Antonína Dvořáka a Klavírní koncert č. 1 d moll Johannese Brahmse s hostujícím klavíristou Paulem Lewisem.Balet Národního divadla v Praze uvedl ve čtvrtek svoji poslední premiéru sezony. Stal se jí titul decadance, který se souborem připravil izraelský choreograf Ohad Naharin. Pro soubor Baletu první české scény to byla první spolupráce s tímto tvůrcem. Titul decadance kombinuje části či celá díla vytvořená Naharinem během posledních deseti let. Místy živelný, místy komorní tanec, vždy ale doprovázený velkým fyzickým nasazením si vysloužil dlouhé ovace publika vstoje, které si užil autor osobně. V Praze Naharin uvede koncem měsíce také svoji nejnovější inscenaci, kterou má na programu festival Tanec Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat