Týden s hudbou (115)

  1. 1
  2. 2

Brněnský sbor Kantiléna vyhrál o víkendu v německém Magdeburgu evropskou sborovou olympiádu v sekci duchovní hudby. Sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno se na tuto soutěž vydal po sedmileté pauze. Sbormistři Michal Jančík a Jakub Klecker vybrali z řad současných i bývalých členů Kantilény 46 zpěvaček a jednoho zpěváka, kteří poměřili své síly se stovkou dalších sborů z 35 zemí světa. Kantiléna připravila pestrý soutěžní program, čítající skladby od renesance až po současnost, aby tak ukázala šíři svého repertoáru. Porotu nejvíce zaujalo nastudování skladeb současných autorů: brněnského skladatele Miloše Štědroně – cyklus Sursum deorsum a finského skladatele Pekky Kostiainena – Revontulet.

Praha 
Sopranistka ruského původu Anna Netrebko v pátek s velkým úspěchem zazpívala v pražském Obecním domě. Ve zcela vyprodané Smetanově síni vystoupila v rámci koncertního turné nazvaného Kvarteto velkých hlasů. Jejími partnery byli ruští pěvci – mezzosopranistka Ekaterina Gubanova a basista Ildar Abdrazakov a lotyšský tenorista Aleksandrs Antonenko, sólisté prestižní newyorské Metropolitní opery. Koncert se stal jedním z vrcholů festivalu Prague Proms. V programu poskládaném z italského operního repertoáru doprovodil pěvce Český národní symfonický orchestr. Dirigoval Marco Armiliato.
Regiony
Návštěvnost festivalu vážné hudby Smetanova Litomyšl nebyla letos rekordní. Pořady padesátého sedmého ročníku vidělo zhruba dvacet sedm tisíc lidí, stejně jako loni, kdy festival nabídl o několik představení víc. Menší zájem byl o soudobou hudbu. Přes 30 procent diváků pochází podle průzkumu z Litomyšle, zhruba stejný počet lidí přijede z měst a obcí Pardubického kraje. Ostatní diváci jsou z jiných koutů České republiky a jen 1,5 procenta publika přijíždí ze zahraničí. Od loňska proto festival nabízel víkendové balíčky, aby mohli návštěvníci z daleka zůstat v Litomyšli tři dny a vidět více pořadů. Desetitisícové město však stále neposkytuje dostatek ubytovacích míst. Festival, který se konal od 11. června do 5. července, letos vstupenky nezdražoval, průměrně stála jedna 500 korun. Další ročník má již jasnější kontury, nabídne divákům představení všech velkých tuzemských operních domů, například ostravská scéna nastuduje pro festival Branibory v Čechách.

Výročí
Devadesáti let by se v pondělí dožil Ivan Medek (13. července 1925 Praha – 6. ledna 2010), český novinář, původní profesí muzikolog, spolupracovník Talichova Českého komorního orchestru a České filharmonie, hudební publicista, teoretik a kritik. Vážné hudbě se věnoval i po vyhazovu z filharmonie z politických důvodů v roce 1970, o místo v Supraphonu přišel po podpisu Charty 77, záhy jej Státní bezpečnost donutila k emigraci. Do Československa se Medek vrátil začátkem devadesátých let, kdy mimo jiné působil jako blízký spolupracovník Václava Havla.

Foto Zdeněk Chrapek, archiv, Jan Malý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat