Týden s hudbou (120)

  1. 1
  2. 2

V sobotu 22. srpna se v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu koná závěrečný koncert festivalu Hudební léto Kuks. V podání Ivana Ženatého (housle) a Jaroslava Tůmy (varhany, kladívkový klavír) zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Rejchy a novodobá premiéra skladby Jakuba Jana Ryby.Hudba z hollywoodských filmových trháků zazněla v neděli večer při zahajovacím koncertu festivalu Špilberk. Pod širým nebem na velkém nádvoří brněnského hradu zahrála slavné melodie Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Heika Mathiase Förstera. Na programu byly třeba skladby z Pána prstenů, Hvězdných válek, Sedmi statečných a Pirátů z Karibiku. Mezinárodní hudební festival Špilberk se každoročně zaměřuje na symfonickou hudbu, pořádá jej Filharmonie Brno. Brněnští filharmonici odehrají na Špilberku dva koncerty. První, úterní, dostal název Ve jménu Shakespeara a Byrona. Zazní skladby inspirované dílem slavných britských spisovatelů, například symfonická báseň Mazeppa od Franze Liszta a Hamlet Petra Iljiče Čajkovského. Další koncert Od maličkostí k boleru představí v pátek oblíbená díla Wolfganga Amadea Mozarta, Maurice Ravela nebo Clauda Debussyho.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

V areálu zámku Grafenegg ve vinařském kraji Wachau v Dolním Rakousku začal v pátek festival klasické hudby Grafenegg 2015, na němž pravidelně vystupují významní čeští umělci. Na zahajovacím koncertu se představil rakouský orchestr Tonkünstler pod vedením dirigenta Andrése Orozca-Estrady a vídeňský chlapecký sbor Wiener Sängerknaben. Festival potrvá do 6. září, s orchestrem Tonkünstler tam 4. září vystoupí český dirigent Jakub Hrůša. Akce se každoročně koná od roku 2007 pod uměleckým vedením klavíristy Rudolfa Buchbindera. Další čeští hudebníci, například talentovaný houslista Jan Mráček, se na letošním ročníku festivalu představí jako člen Orchestru mladých Evropské Unie, který vystoupí 29. srpna. Na festivalu zazní v pátek 21. srpna také hudba Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka v podání orchestru Tonkünstler pod vedením dánského dirigenta Michaela Schonwandta.

Praha
Atmosféru venkovních zábav devatenáctého století vrátilo do centra Prahy Národní muzeum. V rámci Mezinárodního festivalu flašinetářů, který pořádá, se hráči na tento nástroj z různých koutů světa setkali v úterý dopoledne na Kampě. Odpoledne vystoupili v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a večer v Českém muzeu hudby. Festivalový koncert v kostele sv. Mikuláše ukázal, jak flašinety zvládají díla klasické hudby. Druhý ročník festivalu Flašinet žije! navazuje na výstavu, která se Českém muzeu hudby uskutečnila v roce 2013, a zahajuje sezonu dalších flašinetářských setkání v druhé polovině srpna.
Regiony.
V pondělí 10. srpna začal v Ostravě Institut Ostravských dní 2015 (10. – 29. srpna). Jeho sídlem je po tři poslední srpnové týdny Janáčkova konzervatoř, kde právě začala pracovat mezinárodní skupina třiceti tří vybraných mladých skladatelů, kteří získali v Ostravě rezidenci a diskutují zde otázky soudobé hudby s předními světovými skladateli. Mezi čtrnácti lektory, kteří se studenty konzultují otázky kompozice a principy umělecké tvorby, patří například Christian Wolff, Alvin Lucier, George Lewis a Phill Niblock nebo Petr Kotík, z Evropy pak Richard Ayres, Johannes Kalitzke, Bernhard Lang, Helmuth Oehring nebo Jennifer Walshe a další. Unikátní je účast skladatele Alexe Minceka, který se účastnil prvních Ostravských dní v roce 2001 jako student, do Ostravy se vrací po čtrnácti letech už jako lektor a respektovaný americký skladatel.

Oratorium Stabat Mater Gioacchina Rossiniho v sobotu v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou zakončilo sedmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Český filharmonický sbor Brno řídil sbormistr Jan Ocetek, Moravskou filharmonii Olomouc dirigoval Jakub Klecker.

V pátek 14. srpna 2015 zemřel dlouholetý sólista Janáčkovy opery v Brně, basista Aleš Šťáva. Odešel dva měsíce po svých devětašedesátých narozeninách, které oslavil 10. června. Aleš Šťáva se na brněnském jevišti začal objevovat v epizodních rolích už koncem šedesátých let minulého století. Z bezmála stovky rolí, které v inscenacích souboru brněnské opery vytvořil, připomeňme alespoň Hajného v Rusalce, Matouše v Hubičce, Míchu v Prodané nevěstě, Kuligina v Kátě Kabanové či Páska v Příhodách lišky Bystroušky. Poslední rozloučení s brněnským basistou Alešem Šťávou je ohlášeno na pátek 21. srpna o půl čtvrté odpoledne v obřadní síni brněnského krematoria.

Výročí
Před osmdesáti lety, 20. srpna 1935 zemřel český skladatel a dirigent Otakar Ostrčil (narozen 25. února 1879). Ostrčilova hudba vznikala zpočátku pod vlivem romantismu, především Zdeňka Fibicha, počátkem dvacátého století na něj zapůsobil Gustav Mahler. Posledních patnáct let svého života Otakar Ostrčil působil jako šéf a současně i dirigent Opery Národního divadla v Praze.

Před deseti letyx, 20. srpna 2005 zemřel slovenský scénograf českého původu Ladislav Vychodil (narozen 20. února 1920). Od roku 1945 působil jako šéf výpravy Slovenského národního divadla, jeho tvorbu opakovaně poznala i Praha, mimo jiné i při operních a baletních inscenacích.

22. srpna 1925 zemřel český malíř a autor současné opony pražského Národního divadla Vojtěch Hynais (narozen 14. prosince 1854). 

Foto archiv, Jan Bondra

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat