Týden s hudbou (13)

Co přinese tento týden 
V Luhačovicích na Zlínsku se opět budou pořádat mistrovské hudební kurzy. Na 17. ročník setkání s houslistou Václavem Hudečkem se může těšit osmnáct nadaných houslistů v jeho Akademii, která se pořádá už po sedmnácté. V pondělí Akademii zahájí v místním v kulturním domě Elektra koncert houslistů Václava Hudečka a Markéty Vokáčové, harfistky Kateřiny Englichové a Janáčkova komorního orchestru Ostrava. Zavítají na ně i dva zahraniční mladí interpreti z Paraguaye a Ruska. Podle pořadatelů budou letos v převaze dívky, kterých bude čtrnáct. Nejmladší účastnici je jedenáct a nejstarší dvacet dva let. Od začátku, kdy se kurzy pořádají, jimi prošlo už na tři sta houslistů. V pondělí v Teplicích a v úterý v Olomouci pořádá Musica Florea koncerty, na nichž pod vedením svého uměleckého vedoucího Marka Štryncla nabídne například Vivaldiho Symfonii h moll a Symfonii pro smyčce a continuo g moll, Zelenkův Confitebor tibi Domine a netradičně i Dvořákovy Cigánské melodie ve Štrynclově úpravě. Hostem večera bude barytonista Roman Janál.

V pondělí vystoupí v Českém muzeu hudby v Praze mládežnický orchestr Buckinghamshire Youth Orchestra z Velké Británie. Na programu jsou díla Gustava Holsta, Leoše Janáčka a Jeana Sibelia. Buckinghamshire County Youth je přední orchestr v kraji a je považován za jeden z nejlepších svého druhu ve Velké Británii. V letošním roce se orchestr představí v rámci svého evropského koncertního turné také v západních Čechách.

A také v pondělí budou pokračovat v Praze Letní slavnosti staré hudby, které se už přehouply do druhé poloviny. Koncerty se budou věnovat bohaté římské hudební tradici. V zámku Troja v pondělí vystoupí španělský Euskalbarrokensemble se známým pěvcem Carlosem Menou v programu, který dokládá hudební vliv římských autorů na Pyrenejském poloostrově. 31. července se pak v Břevnovském klášteře představí portugalský Ludovice Ensemble. Houslové sonáty Corelliho a jeho římských současníků jsou námětem předposledního festivalového večeru s příznačným názvem Arcangelo della Musica, na němž 2. srpna v Rudolfově galerii Pražského hradu vystoupí holandská houslistka italského původu Cecilia Bernardini spolu se členy slavné Nederlandse Bachvereniging.

V úterý bude pokračovat Novoměstský letní festival koncertem s názvem V hlavní roli klavír. Pozvání přijali tři mladí klavíristé: Ladislav Fanzowitz (Bratislava), Stanislav Gallin a Martin Levický. V jejich interpretaci zazní skladby pro sólový, čtyřruční a šestiruční klavír. V kontrastním programu se posluchači mohou těšit např. na virtuózní Lisztův Mephisto Waltz nebo Horowitzovy Variace na téma Carmen. Nebudou chybět Romance a Valčík pro šest rukou Sergeje Rachmaninova.Ve středu se na festivalu Prázdniny v Telči pořádá koncert světoznámého australského kytaristy Tommyho Emmanuela. Koncert spoluorganizuje festival Kytara napříč žánry, na který Emmanuel zavítal už několikrát.

V sobotu začne Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který do 17. srpna nabídne osm koncertů v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích a ve Valči u Hrotovic. Zavítá na něj například Český filharmonický sbor Brno, slovenský tenorista Marian Bango nebo maďarská jazzová zpěvačka Veronika Harcsa. První srpnovou sobotu zahájí 15. ročník dvojice laureátů Světové operní soutěže Plácida Dominga Operalia. Vítězství si vloni z Pekingu odvezli dva američtí sólisté – sopranistka Janai Brugger a tenorista Brian Jagde. Pro své první české vystoupení připravují lákavý program z Verdiho a Pucciniho oper. V zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou je doprovodí Moravská filharmonie Olomouc vedená Italem Sebastianem Rollim.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov čekají koncerty souborů Wihanova kvarteta a Collegia Marianum, vystoupí také jihokorejský klavírní virtuos Kun Woo Paik.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Osobnost týdne

Jednou z nejvíce navštívených akcí tohoto týdne v Praze bylo vystoupení Hugha Laurieho. Slavný britský herec a hudebník (1959) přijel v doprovodu Copper Bottom Band a tisíce fanoušků v pražském Kongresovém centru nezklamal. Už od začátku bylo jasné, že na Laurieho český debut se Češi velmi těší, zakoupili lístky na první koncert a zaplnili i druhý. Svou popularitu si Laurie získal především herectvím, snad nejvýrazněji v poslední době hlavní rolí v televizním seriálu Dr. House. Ale i jako hudební interpret – zpěvák, kytarista i klavírista – je nepřehlédnutelný. Velký sál zcela ovládl bezprostředním vystupováním a skvělým tradičním americkým jazzem. Představil své nové album Didn’t It Rain. V devíti zemích se dostalo do prodejních žebříčků Top 10 stejně jako do žebříčků Top 40 v dalších jedenácti zemích.

Tak jako na ostatních koncertech jeho evropského turné zazněly v Praze šlágry jako třeba Iko Iko, Let the Good Times Roll, I Hate A Man Like You nebo Green Green Rocky Road. Laurie úspěšně debutoval předloni ve svých dvaapadesáti letech deskou Let Them Talk, druhou Didn’t It Rain nahrával letos v lednu ve vyhlášených Ocean Way Studios v Los Angeles. Tentokrát se rozhodl oprostit od zvuku neworleanského blues, které znělo z jeho předchozího alba, a vydat se proti proudu do amerického hudebního vnitrozemí. Laurie hrál v mnoha známých filmech jako například Rozum a cit, Muž se železnou maskou nebo Velká vánoční jízda. Příští rok se objeví v roli pana Wattse v australském filmu Mr. Pip po boku herečky Kerry Fox. Spolu s dlouholetým kolegou Stevenem Fryem také propůjčí hlasy hlavním postavám animovaného filmu Keirona Selfa Strašidlo Cantervillské, který půjde do kin také příští rok. Mezi jeho nejznámější televizní role patří postava Bertieho Woostera v působivé čtyřdílné sérii Jeeves and Wooster. Mezi kultovní bezesporu patří Laurieho role v seriálu Černá zmije. Své uplatnění našel i v režii.V úterý se na Pražský hrad vrátil jazz. Na terase Jízdárny Pražského hradu vystoupil světoznámý bluesman, skladatel a dvojnásobný držitel Grammy Taj Mahal. Se svým triem , s baskytaristou Billym Richem a bubeníkem Kesterem Smithem – představil především průřez svou téměř padesátiletou hudební kariérou. Šlo o první ze série tří letních koncertů. Až do 20. srpna se mohou Pražané těšit na americkou písničkářku a pianistku Reginu Spektor a irského zpěváka, kytaristu, písničkáře a skladatele Glena Hansarda a jeho kapelu.

Regiony
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov tento týden pokračoval koncertem Pražského kytarového kvarteta a koncertem violistky Jitky Hosprové s Collegiem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V sobotu se uskutečnil Ruský večer v Pivovarské zahradě, jehož hlavní hvězdou byla skupina Turetsky Choir. Jejích deset sólistů má klasické hudební vzdělání a hlasový rozsah celé skupiny činí čtyři a půl oktávy. Ve společenské části večera naopak vystoupil česko-ruský folklórní soubor Kozáci Vltavy. 

Od čtvrtka do neděle se v Olomouci pořádal mezinárodní festival flamenka a španělské kultury Colores Flamencos, který nabídl tanec, koncerty, workshopy i promítání španělských filmů. Tato přehlídka si buduje mezinárodní postavení a patří mezi nejvýznamnější festivaly tohoto žánru ve střední a východní Evropě. Hlavní hvězdou byl fenomenální španělský kytarista Paco de Lucía. V neděli skončil Hudební festival Znojmo, vyvrcholil slavnými milostnými a válečnými madrigaly Claudia Monteverdiho. Čtvrtek patřil premiéře scénického operního projektu režisérky Ladislavy Košíkové s dirigentem Romanem Válkem, orchestrem Czech Ensemble Baroque a sólisty. Premiéru, stejně jako sobotní reprízu a nedělní derniéru, hostil barokní kostel svatého Michala. Znojemská přehlídka začala 11. července a nabídla mimo jiné britské The King’s Singers, tradičně koncert houslisty Pavla Šporcla nebo cimbalistku Zuzanu Lapčíkovou.

Ze zahraničí
Ve čtvrtek začal operou Bludný Holanďan v jihoněmeckém Bayreuthu tradiční wagnerovský festival, letos zpestřený připomínkou 200. výročí skladatelova narození. Potrvá do 28. srpna. Snad nejočekávanější událostí je nová interpretace tetralogie Prsten Nibelungův.

Mladí zpěváci ze sborového studia Zvoneček-Praha získali na Evropských sborových hrách ve Štýrském Hradci hned tři zlaté medaile. O dvě z nich se postaral komorní sbor Abbellimento, absolutní vítěz kategorie současné hudby. V Rakousku v tomto týdnu soutěžilo ve čtrnácti kategoriích více než sedm desítek souborů z třiceti pěti zemí.Pražský filharmonický sbor je na operním festivalu v rakouském Bregenzu, který se tradičně koná na břehu Bodamského jezera v červenci a srpnu. Pravidelně sem jezdí od roku 2010 a působí zde jako rezidenční těleso. Tentokrát účinkuje jak v hlavní festivalové inscenaci Mozartovy Kouzelné flétny, tak ve světové premiéře opery Kupec benátský polského skladatele Andrého Tchaikowského. Mozartova opera je uváděna na monumentální scéně přímo na Bodamském jezeře v novém, scénicky efektním nastudování. Jeho autory jsou renomovaný britský režisér David Poutney, který je zároveň intendantem Bregenzského festivalu, a scénograf Johan Engels. V hlavních rolích účinkují Laura Claycomb, Ana Durlovski, Gisela Stille, Norman Reinhardt, Maximilian Schmitt, Albert Pesendorfer a další sólisté. Celkem se uskuteční 28 představení této inscenace, která je na programu festivalu až do 18. srpna.

Výročí
V pátek oslavil 65. narozeniny jazzový a bluesový kytarista, skladatel a hudební pedagog Luboš Andršt.
Foto Jan Karásek, Tomáš Turek a Ivan Prokop, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat