Týden s hudbou (130)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týden ZahraničíV sobotu 31. října 2015 na radnici v Zittau vystoupí v rámci festivalu Lípa Musica Smetanovo trio s programem Rejcha – …
Made in USA - Lunar Sea – Noir Black – ND Brno 2015 (foto FB NDB)
Made in USA – Lunar Sea – Noir Black – ND Brno 2015 (foto FB NDB)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

V úterý v pozdních večerních hodinách byl vyhlášen výsledek finálového klání sedmnácté Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina. Vítězem se stal jednadvacetiletý klavírista, student Pařížské konzervatoře ze třídy Michela Beroffa, Seong-Jin Cho.

Východolitevské město Visaginas zrušilo koncert ruského Alexandrovova armádního souboru plánovaný v rámci probíhajícího evropského turné tohoto vyhlášeného uměleckého tělesa. Podle místní radnice zatěžuje vystoupení Alexandrovců nežádoucí ideologický nános. Soubor je dědicem sovětské éry, vysvětlila novinářům odmítavé stanovisko ředitelka městského kulturního střediska Danute Morkunieneová. V minulých dnech zavítali i do Česka a svůj repertoár národních a vlasteneckých písní, ale i operních árií a moderních hitů představili například v Brně nebo Praze. Jejich turné v české veřejnosti vyvolalo spory: zatímco stoupenci souboru poukazují na jeho vysokou uměleckou úroveň, odpůrci kritizují vystoupení jako propagandu ruských ozbrojených sil, nežádoucí v době agresivních akcí Ruska na Ukrajině a leteckých útoků v Sýrii. Podle ruské agentury Interfax vyvolává turné Alexandrovců protesty i v Polsku, kam má soubor ke třinácti koncertům přijet koncem listopadu. Odpůrci ruských umělců prý chtějí přivítat pěvce „mlácením do hrnců a pískotem“.

Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova
Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova

 

Praha
Francouzský pianista Richard Clayderman vystoupil v úterý v pražském Kongresovém centru. Interpret Balady pro Adeline, známé tuzemskému publiku v podání Jiřího Maláska, zahrál za doprovodu patnáctičlenného smyčcového tělesa Českého národního symfonického orchestru melodie mapující jeho hudební kariéru.

Soubor Musica Bohemica v úterý v koncertní a výstavní síni Atrium na pražském Žižkově pokřtil vzpomínkové album Balady a legendy. Umělecký šéf Jaroslav Krček převzal platinovou desku za čtyřicet let spolupráce s vydavatelstvím Supraphon.

Za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý, se možná nebudou muset platit autorské poplatky. Změnu má přinést senátorská novela autorského zákona, kterou ve čtvrtek horní komora v prvním kole projednávání podpořila. Před dalším schvalováním návrh projednají čtyři senátní výbory a komise. Senátoři návrh podpořili přes varování, že podle Ochranného svazu autorského by ji „v žádném případě přijímat neměli“. Senátor Jiří Šesták (za STAN) upozornil, že „i zdánlivě anonymní díla mají své autory“ a že autorskému právu podléhají mnohé upravené verze lidových písní. Zejména v případě zahraničních písní pokládaných za tradicionály pořadatelé akcí nebudou mít šanci případné autory dohledat, podotkl Šesták. Poukázal také na novelu autorského zákona, kterou chce nejpozději v příštím roce prosadit Ministerstvo kultury.

Dvě operní díla v rámci jednoho večera měla ve čtvrtek a v pátek premiéru v Národním divadle v Praze: první opera Igora Stravinského Slavík a poslední opera Petra Iljiče Čajkovského Jolanta. Ve Zlaté kapličce je uvedl režisér Dominik Beneš s britským dirigentem a hudebním ředitelem moskevské Nové opery Janem Lathamem-Koenigem. Scéna je dílem Martina Černého, kostýmy navrhla Zuzana Přidalová. V hlavní roli Slavíka alternují Milena Arsovska a Olga Jelínková, v roli Jolanty Dana Burešová a Veronika Dzhioeva.

Igor Stravinskij: Slavík – ND Praha 2015 (foto ND Praha / Patrik Borecký)
Igor Stravinskij: Slavík – ND Praha 2015 (foto ND Praha / Patrik Borecký)

Pražský koncert tenoristy Jonase Kaufmanna, který se měl konat v pátek 23. října, byl kvůli pěvcově nemoci odložen. Jeho vystoupení ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se uskuteční v náhradním termínu, o kterém se nyní jedná.

Regiony
Opavské divadlo by mělo být třísouborové. Nový ředitel Karel Drgáč chce do konce sezony osamostatnit baletní soubor. Dosud má divadlo dva soubory  činohru a operu. Drgáč své záměry představil novinářům v úterý. Uvedl také, že věří ve zklidnění situace v divadle, jehož někteří zaměstnanci dávají najevo nespokojenost s Drgáčovým jmenováním do funkce. Jednou z věcí, které divadelníci novému šéfovi vyčítají, je stažení opery Carmen z repertoáru současné sezony. Premiéra byla naplánovaná na únor. Divadlo ji navíc už zařadilo do předplatného. Místo ní Drgáč a jeho tým uvedou 17. ledna premiéru opery Jakobín. Důvodem odsunutí Carmen je podle něj nedostatek sólistů na obsazení hlavních rolí. Proto se bude tato opera hrát až v sezoně 2016/2017. Pokud jde o zamýšlené osamostatnění baletního souboru, Drgáč předpokládá, že přijme čtyři tanečníky. Pro divadlo to podle něj nebude znamenat finanční náklady, využije neobsazená pracovní místa. Součástí opery je už nyní osm baletních umělců.

Karel Drgáč (foto cimec)
Karel Drgáč (foto cimec)

Neznámý pachatel odcizil ze skladu Moravského divadla v Olomouci zhruba čtyři desítky divadelních kostýmů. Do skladu v Holické ulici se podle policie dostal poté, co poškodil zámek na dveřích. Divadlu způsobil škodu zhruba za 200.000 korun. Podle zástupců divadla může být škoda ještě vyšší, částka se bude upřesňovat po inventuře. Podle mluvčího divadla Davida Kresty se zloděj vloupal do skladu v Holické ulici po vylomení zámku od vstupních dveří do divadelního archivu. Kostýmy ukradl někdy v době od 7. do 20. října, kdy se na krádež přišlo. Podle zástupců divadla je počet ukradených kostýmů ještě vyšší, přesná částka bude známa poté, co se udělá inventura.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na