Týden s hudbou (130)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týden ZahraničíV sobotu 31. října 2015 na radnici v Zittau vystoupí v rámci festivalu Lípa Musica Smetanovo trio s programem Rejcha – …

V sobotu 24. října mělo plzeňské publikum možnost poprvé spatřit na domácí scéně Divadla J. K. Tyla operu Giacoma Pucciniho Edgar. Plzeňské divadlo je teprve druhou scénou, která Edgara v Česku uvádí. Českou premiéru mělo dílo v roce 2010 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Režie se tehdy ujal Martin Otava, který je nyní ředitelem plzeňského divadla a také zde operu režijně nastudoval. Otava přivedl Edgara na plzeňské jeviště se stejným tvůrčím týmem  opět využil scény Jána Zavarského a kostýmů Dany Haklové, hudební nastudování je dílem dirigenta Martina Doubravského. V titulní roli alternují Rafael Alvarez a Paolo Lardizzone. V hlavních ženských rolích se střídá Ivana Veberová a Lívia Obručník Vénosová jako Fidelia a Jana Foff Tetourová a Alžběta Vomáčková jako Tigrana. O roli Fideliina bratra Franka se dělí Jiří Brückler a Jiří Kubík.

Giacomo Puccini: Edgar - DJKT Plzeň 2015 (foto FB DJKT Plzeň)
Giacomo Puccini: Edgar – DJKT Plzeň 2015 (foto FB DJKT Plzeň)

Letošní vítězkou klavírní soutěže Amadeus pro děti do jedenácti let se stala Anastasiia Kliuchereva z Moskvy. Soutěž v sobotu odpoledne končila v brněnském Besedním domě koncertem laureátů. Vítězka uspěla v konkurenci sedmdesáti pěti soutěžících. Veřejnost mohla jejich vystoupení sledovat od čtvrtka. Vítězka bude mít v příští koncertní sezoně příležitost vystoupit s Filharmonií Brno. Cenu pro nejlepšího českého účastníka včetně ceny pro nejlepšího soutěžícího z Brna získal Radek Bagar ze ZUŠ Jaroslava Kvapila. Loni se stal absolutním vítězem pražský klavírista Jan Čmejla.

kalendářVýročí
26. října před 250 lety se narodil Jakub Jan Ryba (26. října 1765 – 8. dubna 1815 ), český hudební skladatel přelomu klasicismu a romantismu. Ryba je autorem celkem zhruba 1300 kompozic různého rozsahu a nejrůznějších forem, z nichž zdaleka nejznámější je Česká mše vánoční.

27. října uplyne 120 let od narození Antonína Balatky (27. října 1895 – 25. června 1958), hudebního skladatele, dirigenta, dramaturga, režiséra a hudebního publicisty, docenta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na