Týden s hudbou (135)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Ve čtvrtek 3. prosince se v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě uskuteční repríza Lazebníka sevillského, ve které vystoupí jako hosté sopranistka Adriana …

Soubor Ensemble Opera Diversa připravil na čtvrtek 3. prosince do Mozartova sálu Reduty premiéru operní frašky Miloše Štědroně o Velké francouzské revoluci Chameleon podle textu Ludvíka Kundery. V hlavních rolích se představí Aleš Janiga, David Vonšík, Aleš Procházka, Jiří Miroslav Procházka, Michal Marhold, Michael Robotka, Kristýna Vylíčilová a Michaela Baladová. Inscenační tým tvoří režisér Tomáš Studený, scénografka Sylva Marková a dirigentka Gabriela Tardonová.

V kulisách sestavených z desítek starých oken zkouší operní soubor Národního divadla Brno inscenaci Hubičky od Bedřicha Smetany. Okna jsou symbolem až bulvární pozornosti, kterou vesnická komunita věnuje ústřední dvojici opery – tvrdohlavé Vendulce a Lukášovi. Režisérkou je Linda Keprtová, scénu navrhla Eva Jiřikovská. Vendulku si v nové inscenaci zazpívají Daniela Straková-Šedrlová nebo Pavla Vykopalová, v úloze Lukáše alternují Aleš Briscein a Petr Levíček. Premiéru hostí v pátek 4. prosince Janáčkovo divadlo.

Bedřich Smetana: Hubička - ND Brno 2015 (foto NDB)
Bedřich Smetana: Hubička – ND Brno 2015 (foto NDB)

Severočeské divadlo Ústí nad Labem připravilo na pátek 4. prosince premiéru romantického klasického baletu Giselle v režii Margarity Pleškové a s výpravou Josefa Jelínka. V hlavních rolích se v premiéře představí Michaela Gupfinger (Giselle), Vladimír Gončarov (Vévoda Albert), Roberts Skujenieks (Hilarion), Róbert Király (Wilfrid) a Zuzana Novoborská (Myrtha). Orchestr řídí Milan Kaňák.

Slezské divadlo Opava nachystalo na neděli 6. prosince premiéru muzikálu autorského tria Vlastimil Hála, Jan Rychlík a Jiří Brdečka Limonádový Joe, která je společným projektem souboru činohry a opery. Pod inscenací je režijně podepsán Dominik Beneš, choreografii vytvořila Kristýna Martinovská, výpravu Zuzana Přidalová, hudebně na ní spolupracoval a hudební supervizi drží Damiano Binetti, sbor řídí Kremena Pešakova. V roli Limonádového Joa se alternují Roman Harok a Vratislav Běčák, Horáce nastudoval Martin Valouch, v roli arizonské pěnice Tornádo Lou se střídají Hana Fialová, Šárka Vykydalová a Katarína Jorda. Winnifred vytvořily Tereza Bartošová a Tereza Kavecká.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Závěr uplynulého týdne přinesl dvě smutné zprávy: v pátek v Bratislavě zemřela ve věku dvaasedmdesáti let bývalá přední dlouholetá sólistka Opery Slovenského národního divadla Anna Starostová. Sólistkou bratislavského souboru byla od roku 1975. A v Paříži v sobotu skonal švýcarský scenárista, herec a režisér Luc Bondy. Bylo mu sedmašedesát let a na svém kontě má i řadu operních inscenací.

 

Praha
V úterý na prologu festivalu Dny Bohuslava Martinů v Zrcadlové kapli Klementina poprvé v Česku zazněla Martinů skladba Fantasie pro těremin, hoboj, smyčcový kvartet a klavír. Dále program nabídl skladby Benjamina Brittena a Christophera Tarnowa, na nástroj považovaný za předchůdce syntezátorů, který nese jméno svého vynálezce, ruského profesora fyziky Leona Těremina, zahrála svoji vlastní skladbu Carolina Eyck. Dalším sólistou večera byl hobojista Vilém Veverka.

V úterý začal předprodej prvního koncertu nadcházejícího ročníku festivalu Dvořákova Praha, a to dvořákovského matiné s belgickým orchestrem Anima Eterna Brugge s dirigentem Josem Van Immerseelem. Ikonická symfonie „Z Nového světa“ zazní v rámci festivalu poprvé v provedení na dobové nástroje, tedy tak, jak zněla v době svého vzniku. Ohlášeno je i autentické provedení symfonické básně Vodník. Koncert je naplánován na 17. září 2016 do Dvořákovy síně Rudolfina.

Anima Eterna Brugge (foto Alex Vanhee)
Anima Eterna Brugge (foto Alex Vanhee)

Ve čtvrtek se uskutečnil další z koncertů devátého festivalového cyklu souboru Ensemble Inégal. Na programu byly kompozice českého rodáka Samuela Capricorna Dixit Dominus a Magnificat spolu s novodobými premiérami jeho dalších dosud neznámých děl. Společně s Ensemble Inégal vystoupil německý soubor Batzdorfer Hofkapelle se svým uměleckým vedoucím a houslistou Danielem Deuterem.

Italský tenorista Andrea Bocelli na sobotním koncertě v O2 areně nabídl klasické árie z italských i světových oper, písně z nového alba i skladby úzce spjaté s atmosférou Vánoc. Spolu s Bocellim vystoupila sopranistka Maria Aleida a kytarové duo CARisMA, které tvoří Magdalena Kaltcheva z Bulharska a italský hudebník Carlo Corrieri. S Aleidou zazpíval slavný tenor populární duety za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou Marcella Roty.

 

Regiony.
Radní Opavy odvolali ve středu ředitele Slezského divadla v Opavě Karla Drgáče. Dočasně jej nahradí dosavadní zástupce ředitele Martin Dobeš. Radní tak vyhověli žádosti zastupitelů, kteří odvolání doporučili na pondělním mimořádném zasedání. Divadlo vedl Drgáč od července, s řadou zaměstnanců ale byl ve sporu. Podřízení si stěžovali, že je arogantní a nekompetentní. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání.

Ve středu Muzeum města Brna informovalo o úmrtí brněnské výtvarnice Inez Tuschnerové, která zemřela o minulém víkendu ve věku osmdesáti tří let. Věnovala se například tapisériím a dalším textilním formám, často spolupracovala s architekty. Je autorkou mnoha divadelních i televizních kostýmů. Všechny roviny její tvorby spojuje podle odborníků hluboký cit pro materiál a expresivní výtvarné gesto.

Inez Tuschnerová (foto archiv Moravského zemského muzea)
Inez Tuschnerová (foto archiv Moravského zemského muzea)

Jihočeské divadlo uvedlo v pátek první baletní premiéru letošní sezony. Na představení s názvem Pas de trois se podílel umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Attila Egerházi, skladatel a dirigent Mário De Rose a houslista Pavel Šporcl. Baletní inscenace představila dvě nové choreografie Egerháziho, první nazvanou Sounds and pictures a druhou Ztracené a znovu nalezené (Lost and found). Pro Egerháziho jde o jedno z posledních představení na jihu Čech. V červnu příštího roku převezme vedení baletního souboru Jihočeského divadla Lukáš Slavický.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat