Týden s hudbou (135)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Ve čtvrtek 3. prosince se v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě uskuteční repríza Lazebníka sevillského, ve které vystoupí jako hosté sopranistka Adriana …

Moravské divadlo Olomouc uvedlo v sobotu premiéru inscenace o bájném Odysseovi. Taneční titul ztvárnily děti z Baletního studia při Moravském divadle společně se členy zdejšího baletního souboru. Inscenaci o Odysseovi a jeho dobrodružné cestě z Tróje do rodné Ithaky pro ně připravil režisér a choreograf Robert Balogh, účinkuje v ní téměř šedesát dětí ve věku od čtyř do šestnácti let a profesionální tanečníci. Scénu navrhl Eduard Přikryl, kostýmy Roman Šolc.

Odysseus - choreografie Robert Balogh - Baletní studio při Moravském divadle Olomouc - (foto FB MD Olomouc)
Odysseus – choreografie Robert Balogh – Baletní studio při Moravském divadle Olomouc – (foto FB MD Olomouc)

Prvních 82 tisíc korun na opravu vzácných barokních varhan v kostele v Manětíně na Plzeňsku vynesla sobotní benefiční dražba. Spolek Svět podle Jakuba rozdal loni na jaře členům Unie výtvarných umělců z Plzeňska sedmašedesát dřevěných malířských palet, které výtvarníci namalovali či jinak dotvořili. Celý rok kolekce putovala po kraji na několika výstavách, v sobotu se poprvé část palet dražila. Na zahájení nutné rekonstrukce a vyrobení přesných kopií nejvíc ohrožených cínových píšťal manětínského kostela je zpočátku potřeba alespoň 100 tisíc korun.

 

kalendářVýročí
Před sto lety, 2. prosince 1915 zemřel v Praze hudební skladatel Jan Malát (narozen 16. června 1843). Byl také pedagogem a sběratelem a upravovatelem lidových písní. Z rozsáhlé pedagogické činnosti se stala nejznámější Praktická škola hry na housle. V desítkách různých souborů postupně vyšlo několik set sebraných písní a přes tisíc písňových úprav. Dodnes živá je i část vlastní skladatelské tvorby – od písní přes orchestrální skladby až ke dvěma operám.

Před osmdesáti lety, 6. prosince 1935 zemřel v Brně tenorista Vladimír Tomš (narozen 12. března 1900). Rok působil ve Státním divadle Ostrava: poprvé tu vystoupil v roce 1929 jako Smetanův Dalibor, zpíval zde i Verdiho Radama a dokonce Wagnerova Parsifala. V pražském Národním divadle byl angažován v letech 1930-1935, ztvárnil tu desítky rolí především českého repertoáru, mimo jiné Jeníka v Prodané nevěstě. Tuto postavu mu svěřil i Otakar Ostrčil ve svojí gramofonové nahrávce z roku 1933.

 

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na