Týden s hudbou (138)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týden Praha V pondělí 21. prosince zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu na mimořádném adventním koncertu v Betlémské kapli Rybovu …

V pražském Rudolfinu se v neděli uskutečnily dva poslední adventní koncerty České filharmonie. Na prvním vystoupení od 15 hodin zazněly skladby pro hoboj, klarinet, klavír a fagot. Od 17.30 zahrál Sextet českých filharmoniků, který nabídl skladby Antonína Dvořáka. Na odpoledním koncertu se ve Třech barokních tancích od skladatele Paula Peuera představila Jana Brožková (hoboj), Ludmila Peterková (klarinet), Jaroslav Kubita (fagot) a Daniel Wiesner (klavír). Dále návštěvníci vyslechli skladby Ludwiga van Beethovena, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Wolfganga Amadea Mozarta. Sexteto českých filharmoniků ve složení Bohuslav Matoušek a Ota Bartoš (housle), Jaroslav Pondělíček a Jan Šimon (viola), František Host a Josef Špaček (violoncello) zahráli Dvořákův Sextet pro dvoje housle, dvě violy a dvě violoncella A dur, výběr ze Slovanských tanců a Humoresku. Samozřejmě nechyběly ani vánoční koledy.

 

Regiony
Verdiho Aida měla v pátek premiéru v divadle F. X. Šaldy. Na hlavní scénu libereckého divadla se opera vrátila po poměrně krátké odmlce, předchozí premiéra se uskutečnila v roce 2001. V novém libereckém nastudování se v hlavních rolích představí například Lívia Obručník Vénosová, Tomáš Černý, Rafael Alvaréz, Pavel Vančura, Jiří Přibyl či Anatolij Orel. Režie se ujal Michael Tarant, hudebního nastudování Martin Doubravský.

Giuseppe Verdi: Aida - Divadlo F. X. Šaldy Liberec (foto FB DFXŠ)
Giuseppe Verdi: Aida – Divadlo F. X. Šaldy Liberec (foto FB DFXŠ)

Náklady na výstavbu koncertního sálu v Brně s názvem Janáčkovo kulturní centrum se vyšplhají až na 1,3 miliardy korun. Ukázala to aktualizace investičního záměru, který dříve počítal s náklady okolo půl až tři čtvrtě miliardy. Janáčkovo kulturní centrum bude na rohu Besední a Veselé ulice. Brno na něj bude žádat peníze od státu a Jihomoravského kraje. Bude to největší koncertní sál v České republice s kapacitou 1.250 míst. Město chce zahájit stavbu sálu na konci roku 2017 tak, aby plynule navázala na první etapu, která spočívá ve výstavbě podzemních garáží pro dvě stě aut. Sál má být hotový v roce 2019.

 

kalendářVýročí
Před 15 lety zemřel český dirigent a klavírista Jan Hus Tichý (8. 9. 1921 – 25. 12. 2000), dlouholetý člen Opery pražského Národního divadla. Od roku 1945 působil jako korepetitor opery Divadla 5. května, kde začal též dirigovat, od srpna 1948 přešel do angažmá první scény, kde působil následujících bezmála čtyřicet let a podepsal se pod desítky hudebních nastudování vesměs klíčových repertoárových titulů. Byl rovněž překladatelem operních libret.

27. prosince oslaví osmdesáté narozeniny český dirigent Jan Štych. V letech 1960–1964 byl dirigentem ve Státním divadle Ostrava, kde působil též jako asistent šéfa opery Zdeňka Košlera. V letech 1964–1973 pak působil ve svazku Státního divadla Brno. Po roce stráveném v angažmá Národního divadla se opět vrátil do Brna, s českou první scénou však i nadále po dlouhá léta spolupracoval.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat