Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Na mnoha místech v Praze se od 20. ledna koná čtvrtý ročník Festivalu Spectaculare, který nabízí hudbu ve spojení s pohybovým divadlem či baletem, filmem i fotografií. Nabízí elektronickou, ambientní a experimentální jazzovou hudbu a potrvá do 20. února. Součástí Festivalu Spectaculare jsou workshopy, výstavy a filmová představení.

Zuzana Růžičková, Kateřina Javůrková a Sir John Eliot Gardiner se stali prvními držiteli nové ceny klasické hudby Classic Prague Awards. Ceny byly poprvé vyhlášeny 21. ledna v Sále Martinů v budově HAMU v Praze. Cembalistka Zuzana Růžičková cenu získala za celoživotní přínos, hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková byla oceněna v kategorii talent roku a laureátem ceny za propagaci české hudby v zahraničí se stal britský dirigent Sir John Eliot Gardiner. Více se dočtete zde.

 

Regiony
V Brně a Znojmě v úterý začaly jazzové festivaly se zahraniční účastí. Brněnské Jazz Jaro 2017 má spíše charakter koncertního cyklu, rozloženého do několika měsíců, JazzFest Znojmo soustředí svůj program do šesti dnů, přičemž i v jubilejním desátém ročníku sází na spojení hudby s místním vínem. Dějištěm brněnské přehlídky je znovu Stará Pekárna, v letošním roce se představí především američtí a britští hudebníci.

Český filharmonický sbor Brno dostane v příštích čtyřech letech od města na činnost dvacet milionů korun. Ročně to bude pět milionů korun, jak sdělil v minulém týdnu Matěj Hollan (Žít Brno). Podle něj chce město podpořit nejlepší české pěvecké těleso, které dostává čím dál méně peněz od státu, což ohrožuje jeho existenci. Pět milionů dalo město už loni, za bývalého vedení byla roční podpora pod milion korun. Sbor o osmdesáti členech není příspěvkovou organizací, ale obecně prospěšnou společností. Podle jeho hudebního ředitele a sbormistra Petra Fialy ročně hospodaří s rozpočtem okolo třiceti milionů korun. Zde jsme vám přinesli zprávu.

Český filharmonický sbor (zdroj cfsbrno.cz)

Do sálu Městského divadla Dr. Josefa Čížka v Náchodě zavítala ve středu 18. ledna Filharmonie Hradec Králové, která tu hraje alespoň jednou ročně v rámci abonentního cyklu Komorní hudba Náchod. Za dirigentský pult si stoupl Vojtěch Spurný, hostem byla Kateřina Javůrková (lesní roh). Zazněla díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Novou koncertní sezonu ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice zahájila 18. ledna kapela Stanley’s Dixie Street Band. Veřejné hudební nahrávky, jež mají rozpočet 270.000 korun, přinesou letos jména jako Jana Koubková, BROLN nebo Radek Tomášek, sdělil v minulém týdnu šéf programu Českého rozhlasu České Budějovice Petr Meškán.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvedlo v pátek premiéru nového nastudování Verdiho Trubadúra. Režii měl šéf operního souboru Tomáš Studený, dirigentem byl hudební ředitel Mario De Rose. Recenzi připravujeme.

Do plzeňského Divadla J. K. Tyla se po třináctileté pauze 21. ledna vrátila opera Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. Ředitel divadla Martin Otava, který se ujal režie, působil přes dva roky v Japonsku a nastudoval tam několik inscenací, operu Madama Butterfly však režíruje poprvé. Dílo se souborem divadla hudebně připravil dirigent Jiří Štrunc. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

G. Puccini: Madama Butterfly – DJKT Plzeň 2017 (zdroj djkt.eu)


Výročí

Ve středu 25. ledna uplyne třicet let od úmrtí českého skladatele a pedagoga Emila Hlobila (11. října 1901 ve Veselí nad Lužnicí – 25. ledna 1987 v Praze). Hlobil studoval na Pražské konzervatoři u profesorů Jaroslava Křičky (1920–1923) a Josefa Suka (1923–1930), z jehož slohu ve své tvorbě vyšel, později reflektoval například tvorbu Hindemithovu. Hlobilovy práce zahrnují opery (Anna Kareninová, Měšťák šlechticem či Král Václav), balet Kráska a zvíře, symfonie, koncerty a smyčcové kvartety. V letech 1930–1941 vyučoval na učitelském ústavu v Praze, 1941–1957 na pražské konzervatoři a 1957–1971 na pražské AMU. Vychoval řadu skladatelů, například Luboše Fišera, Viktora Kalabise nebo Ivanu Loudovou. Jeho manželkou byla česká malířka Marie Hlobilová-Mrkvičková.

Emil Hlobil (zdroj pratelehistorie.estranky.cz)

 

S využitím Wikipedie

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat