Týden s hudbou (155)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Pražský filharmonický sbor bude v úterý 19. dubna hostem v Pařížské opeře. V kantátě Písně z Gurre Arnolda Schönberga, která vyniká jak interpretační náročností, tak mohutností provozovacího aparátu, vystoupí společně s domácím Orchestrem Pařížské opery a Sborem Pařížské opery. Sólových partů se zhostí Andreas Schager (Waldemar), Iréne Theorin (Tove), Sarah Connolly (Holubice), Jochen Schmeckenbecher (Sedlák), Andreas Conrad (blázen Klaus) a Brigitte Fassbaender v roli Vypravěče. Koncert bude řídit hudební ředitel Pařížské opery, švýcarský dirigent Philippe Jordan. Sborový part s Pražským filharmonickým sborem nastudoval jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

Prazsky filharmonicky sbor (foto Petra Hajská)
Pražský filharmonicky sbor (foto Petra Hajská)


Praha
V úterý 19. dubna se v kostele Šimona a Judy představí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s programem nazvaným Češi ve Vídni 18. století. Zaznějí na něm skladby Leopolda Koželuha (Symfonie D dur), Františka Vincence Kramáře-Krommera (Koncert pro dva klarinety Es dur op. 35), Václava Pichla (Koncert pro fagot a orchestr), Pavla Vranického (Symfonie D dur op. 37) a Josefa Antonína Štěpána (Koncert pro cembalo D dur). Dirigentem je Marek Štilec. Koncert je jednou z mála exkluzivních příležitostí, kdy můžete slyšet orchestr FOK v kostele. Z koncertu bude pořízena nahrávka na CD. Skladatelé a hudebníci, kteří se narodili nebo vyrostli v zemích Koruny české, často dosahovali významného postavení a prestiže ve Vídni druhé poloviny osmnáctého století. K nejvýznamnějším z nich patřil Leopold Koželuh, skladatel, klavírista a učitel na císařském dvoře.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj fok.cz)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj fok.cz)

Ve čtvrtek 21. dubna na Pražské křižovatce v kostele svaté Anny vystoupí pod vedením Václava Lukse Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 společně s italskou sopranistkou Raffaellou Milanesi. Na programu jsou Händelovy kantáty. Samotnému koncertu bude předcházet Ouvertura ke koncertu s Václavem Luksem Smyslný Händel.

Raffaella Milanesi (zdroj raffaellamilanesi.net)
Raffaella Milanesi (zdroj raffaellamilanesi.net)

Pražská Státní opera nabídne při příležitosti 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara operní adaptaci jeho díla Romeo a Julie z pera francouzského skladatele Charlese Gounoda. V hudebním nastudování dirigenta Marca Guidarinoho a v režii Slávy Daubnerové se premiéra uskuteční ve čtvrtek 21. dubna. Inscenace se po šesti uvedeních ve Státní opeře přesune do Hudebního divadla Karlín. V titulních rolích se v alternacích představí Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein a Martin Šrejma.„Vedle Macbetha a pozdějších mistrovských děl Giuseppe Verdiho Otello a Falstaff se Romeo a Julie řadí k nejlepším shakespearovským adaptacím hudebního divadla devatenáctého století. Je Gounodovým životním dílem, k partituře se vracel a upravoval ji přes třicet let,“ uvedl dirigent Guidarini. Po úspěchu jeho nastudování Boitova Mefistofela loni v lednu je Romeo a Julie druhou spoluprací Guidariniho s Orchestrem Státní opery.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

Premiérový koncert bubenické show pod názvem Classic jam se koná ve čtvrtek 21. dubna v Le Royal ve Vinohradské ulici. Novinková koncertní show jednoho z nejuznávanějších a nejvšestrannějších profesionálních bubeníků česko-slovenské polistopadové éry nese podtitul Josef Cigánek plays masters of classical music. Jde o propojení klasické hudby a bicích nástrojů. Program zahrnuje nejznámější a nejoblíbenější skladby klasické hudby (skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Carla Orffa, Gioacchina Rossiniho, Johanna Strausse a jiných) doplněné o plně autorské a citlivě zakomponované bicí nástroje.

V pátek 22. dubna se v evangelickém kostele u Salvátora uskuteční koncert varhanního oddělení Pražské konzervatoře. Na absolventském koncertu Soni Kružíkové zazní skladby Bohuslava Martinů, Jiřího Temla a Maurice Duruflého. Spoluúčinkují Tomáš Jeřábek (tenor), Martin Strouhal (baryton), mužský sbor Notre Dame vedený Leonou Stříteskou, recituje Martin Kružík.

 

Regiony
S hudebně-literárním pořadem Hommage à W. A. Mozart – k výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta se v pondělí 18. dubna 2016, v Divadelním sále Občanské záložny v Přelouči, představí Orchestr Barocco sempre giovane se sólistkou Martinou Kociánovou (soprán) a Alfredem Strejčkem (umělecký přednes). Se stejným programem vystoupí i v neděli 24. dubna v Kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích.

Barocco sempre giovane (foto BSG)
Barocco sempre giovane (foto BSG)

V úterý 19. dubna pořádá Kruhu přátel umění v Benátkách nad Jizerou koncert českého pianisty Ivo Kahánka. Palkovský rodák (přes kopec leží Janáčkovy Hukvaldy) pro benátecký koncert připravil velmi pestrý program. Po dvou Impromptus z opusu 90 Franze Schuberta zazní výběr z Poetických nálad Antonína Dvořáka a Scherzo b moll, opus 31 Frederyka Chopina. Po přestávce pak Janáčkova Sonáta 1. X. 1905, Radostný ostrov Clauda Debussyho a na závěr Sonáta č. 3 a moll Sergeje Prokofjeva.

Slezské divadlo Opava uvede novou Bizetovu Carmen. Premiéra se uskuteční v neděli 24. dubna. V roli Carmen se představí Barbora Martínková-Polášková (alternace Ilona Tichá), Don José – Juraj Nociar (Jakub Rousek), Escamillo – Zdeněk Kapl (Alexander Vovk). Orchestr Slezského divadla diriguje Petr Šumník.

G. Bizet: Carmen - fotografie ze zkoušky představení (zdroj divadlo-opava.cz
G. Bizet: Carmen – fotografie ze zkoušky představení (zdroj divadlo-opava.cz)

V Besedním domě v Brně se v neděli 24. dubna koná sedmý koncert z abonentní řady. Na programu je Haydnovo Stvoření, pod taktovkou Vojtěcha Spurného vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a sólisty Kateřinou Kněžíkovou (soprán), Jaroslavem Březinou (tenor) a Davidem Nyklem (bas).

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat