Týden s hudbou (160)

  1. 1
  2. 2
Co přinese tento týden ZahraničíStátní opera v Banské Bystrici uvede v pátek 27. května první premiéru opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna. Hudebního nastudování …

Česká filharmonie ve svatovítské katedrále na Pražském hradě připomněla sedmisté výročí narození Karla IV. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka uvedla kantátu pro mužský sbor a orchestr skladatele Petra Ebena pod názvem Pocta Karlu IV., po níž byl pojmenován i celý koncert. Program dále nabídl Pragu Josefa Suka, Maiestas et Vita Caroli Jaroslava Krčka a Te Deum Antonína Dvořáka. Jako sólisté se představili sopranistka Lucie Silkenová, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Svatopluk Sem. Český filharmonický sbor Brno řídil Petr Fiala.

Soubor Collegium 1704 představil svoji novou sezonu, koncerty na Pražské křižovatce končí, ansámbl se vrací do Rudolfina, dva programy se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy. Více jsme informovali zde.

19. května se v duchovním prostoru Emauzského opatství konal koncert belgického vokálního souboru Graindelavoix. Recenzi jsme přinesli zde. Programem nazvaným Kyperská moteta z Turínského rukopisu J II 9 přispělo Pražské jaro k letošním oslavám sedmistého výročí narození Karla IV.

Graindelavoix - Pražské jaro 2016 (foto © Ivan Malý)
Graindelavoix – Pražské jaro 2016 (foto © Ivan Malý)

Senátní návrh o veřejných kulturních institucích, který by měl zlepšit fungování a financování hlavně regionálních divadel, vláda pravděpodobně odmítne. Doporučila jí to podle návrhu stanoviska na vládním webu jak ministerstva, tak odbory nebo unie zaměstnavatelů. Kabinet se má návrhem zabývat tento týden, následně jej projedná Sněmovna. K prosazení obdobného zákona, po němž už patnáct let volají divadla či galerie, se zavázala i vláda. Ministerstvo kultury jej ale zatím nepředložilo, i když tak mělo učinit podle vládního plánu legislativních prací už před rokem. Senátnímu návrhu vytklo nedostatečnou propracovanost.

Po sedmi letech vystoupila na Pražském jaru znovu se svým recitálem sopranistka Martina Janková, tentokrát se švýcarským klavíristou Gérardem Wyssem. Koncert k poctě Jarmily Novotné se uskutečnil 20. května ve Dvořákově síni Rudolfina. Recenzi jsme přinesli zde.

Martina Janková, Gérard Wyss - Pražské jaro 2016 (foto © Pražské jaro/Zdeněk Chrapek)
Martina Janková, Gérard Wyss – Pražské jaro 2016 (foto © Pražské jaro/Zdeněk Chrapek)

22 května zemřel výtvarník Adolf Born. Opera pražského Národního divadla má dodnes na repertoáru Chudovského inscenaci Čerta a Káči, k níž Adolf Born navrhnul scénu i kostýmy. Právě Bornův výtvarný rukopis je jedním z důvodů, proč se toto nastudování Dvořákovy opery drží na repertoáru Národního divadla už více než čtvrt století.

Regiony
V pátek 20. května došlo v dopoledních hodinách k požáru kulis u Mahenova divadla v Brně. Kulisy byly uskladněny v zázemí divadla při Dvořákově ulici. Přímo do budovy se dostal pouze kouř. Došlo ke zranění tří osob. Blíže jsme informovali zde.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica, který na podzim vstoupí do své patnácté sezony, znovu po několika letech přivítal sdružení japonských buddhistických mnichů Gjosan-rjú Tendai šómjó, které na koncertě v bazilice Všech Svatých doplnila Schola Gregoriana Pragensis. O večeru, který byl prologem letošního ročníku, informujeme zde.

Gjosan-rjú Tendai šómjó, Schola Gregoriana Pragensis - MHF Lípa Musica 2016 (foto Lukáš Pelech Atelier)
Gjosan-rjú Tendai šómjó, Schola Gregoriana Pragensis – MHF Lípa Musica 2016 (foto Lukáš Pelech Atelier)

Drážďanská filharmonie v Domě kultury města Ostravy zahájila festival Janáčkův máj. Jeho čtyřicátý první ročník potrvá do 9. června. Pro zahajovací koncert Drážďanská filharmonie v čele s dirigentem Michaelem Sanderlingem a houslovým virtuosem a prezidentem festivalu Ivanem Ženatým zvolila Synfoniettu Leoše Janáčka, Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur a Beethovenovu Symfonii č. 3 Es dur Eroica.

Členové umělecké rady Divadla J. K. Tyla v Plzni zhodnotili roční fungování nové budovy divadla. Umělecká rada navrhuje uspořádat workshop s městem, které divadlo zřizuje. Mezi negativa budovy patří například nedostatek nábytku pro posezení ve foyer a podlažích, nestejné nasvícení schodiště v hledišti a také špatný přístup do spodních řad hlediště pro méně pohyblivé lidi a vozíčkáře. Zde se dočtete více.

Výročí
Před devadesáti lety, 29. května 1926 zemřel český houslista, dirigent, hudební pedagog a spoluzakladatel Českého kvarteta Antonín Bennewitz. Narodil se 26. března 1833 v rodině lesníka, na pražské konzervatoři ve třídě houslí studoval u profesora Mořice Mildnera. V letech 1852–1861 nastoupil jako první houslista v orchestru Stavovského divadla. Jako koncertní mistr působil v letech 1861–1863 v Salcburku, kde revidoval skladby Wolfganga Amadea Mozarta. V roce 1866 byl jmenován profesorem Pražské konzervatoře a v roce 1882 jejím ředitelem. Tady působil téměř tři desetiletí a doba jeho vedení byla nazývána „zlatou dobou pražské konzervatoře“. Za tu dobu vychoval celou řadu vynikajících houslistů a hudebníků, mezi nimiž byli Josef Suk, Oskar Nedbal, Otakar Ševčík, František Ondříček, Jiří Herold, Karel Hoffmann a mnoho dalších.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na