Týden s hudbou (161)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Český klavírista Lukáš Vondráček získal první cenu v prestižní mezinárodní klavírní soutěži Queen Elisabeth Competition 2016 v Bruselu, podrobnosti o jeho účasti v soutěži přinášíme zde. Soutěžící hráli v bruselském Centre for Fine Arts od 23. do 28. května s Národním belgickým orchestrem pod taktovkou Marin Alsop. Soutěž královny Alžběty v Bruselu je jednou z nejstarších a nejtěžších na světě. Střídá se v oborech klavír, housle a zpěv.

Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)
Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)

 

Praha
Senátní návrh o veřejných kulturních institucích, který by měl zlepšit fungování a financování hlavně regionálních divadel, vláda odmítla a tím respektovala doporučení ministerstev, odborů i unie zaměstnavatelů. K prosazení obdobného zákona, po němž už patnáct let volají divadla či galerie, se zavázala i vláda. Ministerstvo kultury jej ale zatím nepředložilo, i když tak mělo učinit podle vládního plánu legislativních prací už před rokem. Senátnímu návrhu ministerstvo vytklo nedostatečnou propracovanost.

Pražské jaro nabídlo 23. května koncert Litevského národního symfonického orchestru pod řízením Modestase Pitrėnase. Sólistkou večera byla Violeta Urmana, recenzi koncertu jsme přinesli zde.

Debutem Pražského jara v Rudolfinu bylo vystoupení čtyřiadvacetiletého dirigenta Jiřího Rožně. V roli hosta se představil vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015, korejský flétnista Kim Ju-pin. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia nabídli díla Franze Schuberta, Carla Nielsena, Bohuslava Martinů a Miloslava Kabeláče. Do programu Pražského jara byl pravidelný dirigentský debut zařazen poprvé předloni, aby podpořil mladé dirigenty a dal jim šanci uvést se na mezinárodním fóru. Recenzi letošního koncertu najdete zde.

PKF - Prague Philharmonia - Jiří Rožeň - Yubeen Kim - Debut Pražského jara 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)
PKF – Prague Philharmonia – Jiří Rožeň – Yubeen Kim – Debut Pražského jara 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)

Národní muzeum v Praze v Českém muzeu hudby pro veřejnost otevřelo novou výstavu s názvem Josef Suk. Housle – můj osud, která představuje životní dráhu jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů. Návštěvníci se až do 30. září mohou těšit na památky rodiny Sukových, mezi které patří například historické fotografie, plakáty, hudební programy, ukázky korespondence, ale i sbírka autíček, tedy široké spektrum předmětů a rodinných památek, jež získalo České muzeum hudby darem od paní Marie Sukové, manželky slavného houslisty. Zájemci si mohou prohlédnout i hudební nástroje ze sbírky Českého muzea hudby, na které Josef Suk hrál – housle Stradivari a housle Guarneri, které dnes patří k nejvzácnějším nástrojům na světě.

Na festivalu Pražské jaro se v Obecním domě představil londýnský Symfonický orchestr BBC s finským šéfdirigentem Sakarim Oramem. Nabídli Baladu blanickou od Leoše Janáčka, Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonii č. 5 c moll Osudovou Ludwiga van Beethovena. V Mozartově Koncertu pro klarinet A dur byl sólistou Kim Sang-jun, loňský vítěz soutěže Pražského jara. Symfonický orchestr BBC v Praze vystoupil pod vedením svého současného šéfdirigenta Sakariho Orama sice poprvé, dirigent je ale publiku Pražského jara znám díky své první návštěvě v roce 2007.

Organizátorky operních produkcí pod širým nebem v pražské Šárce ohlásily pro letošní rok změnu programu. V sobotu 3. září 2016 se od 14 hodin oproti původně oznámenému Smetanovu Tajemství budou hrát Smetanovy Dvě vdovy, informujeme zde.

Britská sopranistka Susan Bullock od poloviny dubna připravuje s mezinárodním inscenačním týmem v pražské Státní opeře svou nejnovější interpretaci Straussovy Elektry. Rozhovor s operní pěvkyní přinášíme zde.

R.Strauss: Elektra - záběr ze zkoušky - Susan Bullock (Elektra), Rosalind Plowright (Klytaimnestra) - ND 2016 (foto Josef Rabara)
R. Strauss: Elektra – záběr ze zkoušky – Susan Bullock (Elektra), Rosalind Plowright (Klytaimnestra) – ND 2016 (foto Josef Rabara)

Komisi, která bude hodnotit nabídky uchazečů o rekonstrukci budov Státní opery Praha, posoudí v pondělí 30. května vláda. Zakázka za přibližně miliardu korun byla vypsána v únoru a soutěžní lhůta nebude ukončena dříve než na konci června, spíše o něco později. Rekonstrukce budov Státní opery Praha má trvat dvacet sedm měsíců a skončit má v roce 2018. V divadle se přestane hrát s koncem této sezony, tedy v červnu. Vzhledem k tomu, že se jedná o významnou veřejnou zakázku podle zákona, ustanovuje hodnotící komisi vláda, v tomto případě na návrh ministra kultury.

Festival Pražské jaro uvedl 27. května v Obecním domě koncert České filharmonie pod taktovkou slovenského dirigenta Juraje Valčuhy. Program nabídl Symfonii č. 3 D dur Franze Schuberta, suitu Háry János Zoltána Kodályho a Koncert pro orchestr Bély Bartóka. Juraj Valčuha se stal historicky prvním slovenským dirigentem, který spolupracoval s orchestrem Berlínské filharmonie, od roku 2009 je šéfdirigentem turínského tělesa Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai.

Anglický soubor New London Consort pod vedením Davida Robloua vystoupil v sobotu ve Dvořákově síni Rudolfina, a to s hudebním programem inspirovaným Shakespearovou Bouří. V první části večera byly zařazeny čísla z let 1667–1694 pro inscenaci hereckého souboru vévody z Yorku na rozšířený text Williama Davenanta a Johna Drydena, hudbu většiny čísel zkomponovali John Banister a Pelham Humfrey a Matthew Locke. Dominantu a celkový závěr druhé poloviny koncertu tvořila alegorická Masque Neptuna a Amfitrité, podrobně referujeme zde.

New London Consort - David Roblou (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)
New London Consort – David Roblou (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)

Ministerstvu kultury by podle návrhu státního rozpočtu pro rok 2017 chyběly 3,5 miliardy pro to, aby dosáhlo jednoho procenta ze státního rozpočtu. Splnění tohoto podílu výdajů na kulturu přitom slibovala vláda ve svém programovém prohlášení. Návrh státního rozpočtu, který dozná ještě změn, počítá pro kapitolu kultura se sumou 11,843 miliardy, což je o 136 milionů korun více, než má resort k dispozici letos. V pondělí 30. května návrh rozpočtu projedná vláda. Prioritami zůstává kromě zvyšování rozpočtu kapitoly platová stabilizace a zvyšování výdajů na živé i neživé umění.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat