Týden s hudbou (161)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Regiony
V galerii Písecká Sladovna v Písku byla otevřena interaktivní výstava pro rodiny s dětmi s názvem Snivci, mágové a motýli. Jde o expozici plnou netradičních a vlastnoručně vyrobených hudebních nástrojů. Její autoři vyzývají návštěvníky, aby se dotýkali vystavených exponátů a nejlépe na ně i hráli. Vystavené nástroje nejčastěji v experimentální rovině pracují se zvukem, ve dvou případech ale i se světlem, a jsou bicí nebo strunné. Autory výstavy jsou Petr Nikl, Luboš Fidler, Jaroslav Kořán, Martin Janíček a Miroslav Šisler.

Šéf plzeňské opery Tomáš Pilař, bývalý umělecký ředitel projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 Petr Forman a sólista baletu Jiří Žalud získají Uměleckou cenu města Plzně za rok 2015. Ocenění budou předávána laureátům na slavnostním ceremoniálu 21. září 2016 v Měšťanské besedě. Bližší informace jsme přinesli zde.

Opera Thaïs francouzského skladatele Julesa Masseneta byla poslední operní premiérou libereckého Šaldova divadla v této sezoně. V českém divadle se Thaïs hrála naposledy ve dvacátých letech dvacátého století. V Liberci měla premiéru v pátek 27. května, provedena byla ve francouzském originále s českými titulky. Režie se ujala Linda Keprtová, hudebního nastudování dirigent Martin Doubravský. Recenzi premiérového představení jsme přinesli zde.

J.Massenet: Thaïs - Alžběta Vomáčková (Myrtale), Maksym Moroz (Athanaël), Miroslava Časarová (Crobyle) - DFXŠ Liberec 2016 (foto Petr Našic)
J. Massenet: Thaïs – Alžběta Vomáčková (Myrtale), Maksym Moroz (Athanaël), Miroslava Časarová (Crobyle) – DFXŠ Liberec 2016 (foto Petr Našic)

 

kalendářVýročí
Před sedmdesáti lety, 1. června 1946, zemřel v Německu český tenorista Leo Slezak (narozen 18. srpna 1873 v Šumperku). Operní kariéru začínal v Brně, kde roku 1896 debutoval jako Lohengrin, vzápětí ale začal působit především v zahraničí – ve Vídni, v Berlíně či newyorské Met. Do Čech se ale i přesto poměrně často vracel. Mezi Slezakovy nejvíce ceněné role patří Tannhäuser, Otello, Kalaf  či Eleazar v Halévyho Židovce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat