Týden s hudbou (165)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Pražský filharmonický sbor byl letos opět pozván k hostování na festivalu ve švýcarském St. Gallenu – St. Galler Festspiele, kde pravidelně zpívá už od roku 2006. Během dvou týdnů – od 24. června do 8. července – zde sedmkrát vystoupí v ojediněle uváděné Massenetově opeře Le Cid a 7. července v Rekviem Gabriela Faurého. Obě díla s Pražským filharmonickým sborem nastudoval jeho druhý sbormistr Jakub Zicha.

Pražský filharmonický sbor - St.Gallen 2015 (foto ©Toni Suter)
Pražský filharmonický sbor – St.Gallen 2015 (foto ©Toni Suter)

 

Praha
Hudební festival mladých umělců Prague Summer Nights představí v úterý 28. června v kostele sv. Šimona a Judy dvě Pucciniho aktovky Suor Angelica a Gianni Schicchi. Pod taktovkou Jamese Burtona účinkují zpěváci a orchestr festivalu Prague Summer Nights. Ve čtvrtek 30. června v Sukově síni Rudolfina pokračuje festival komorním koncertem klasické hudby v provedení orchestru festivalu Prague Summer Nights. Sobotní orchestrální koncert se bude konat ve Sladkovského sále Obecního domu. Dirigentem večera bude John Nardolillo, vystoupí klarinetista Walter Seyfarth a orchestr festivalu Prague Summer Nights.

Pražský komorní balet uvede v divadle Ponec ve středu 29. června poslední reprízu inscenace Metafory tance. Pro největší tuzemský nezávislý soubor připravili tři díla současní evropští tvůrci. V komponovaném večeru se představí choreografie Come see comme ça Aleksandry Dziurosz, Němý výkřik Hany Litterové a This Is Not a Kiss! Žiga Jereba a Anny Štěrbové.

Metafory tance - Pražský komorní balet - Stavovské divadlo 2015 (foto PKB)
Metafory tance – Pražský komorní balet – Stavovské divadlo 2015 (foto PKB)

Komorní orchestr Harmonia Praga uvede ve čtvrtek 30. června stylový večer nazvaný Slavné serenády. Na koncertě, který se bude konat na Novoměstské radnici, zazní Mozartova Malá noční hudbu hudba vedle Serenády Petra Iljiče Čajkovského a Serenády Bohuslava Martinů, jehož dílo Harmonia Praga systematicky uvádí.

Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)
Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)

 

Regiony
Festival soudobé opery NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezké. Jeho třetí bienále se koná 27. – 30. června 2016 na čtyřech místech Ostravy a zahrnuje pět operních představení. V pondělí ve Starých koupelnách provozu Hlubina zazní v české premiéře dílo Aventures a Nouvelles Aventures, jejíž autorem je György Ligeti, ve stejný den to bude i taneční opera William William, kterou zkomponoval Petr Kotík. Opera At the Waters of Lethe (U vod Léthé) bude uvedena v úterý v kulturním centru Cooltour v Ostravě, i zde se jedná o světovou premiéru, tentokrát skladatele Idina Samimi Mofakhama. Ve středu se v Divadle Antonína Dvořáka odehraje ve světové premiéře opera Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu, rozhovor se skladatelem jsme přinesli zde. Poté následuje premiéra operní verze díla Richarda Ayrese nazvané No. 42 (In the Alps). Posledním premiérovým kusem festivalu NODO je Oresteia Iannise Xenakise, jejíž uvedení proběhne ve čtvrtek 30. června v Divadle Jiřího Myrona.

Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)
Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)

Olomoucké barokní slavnosti uvedou po čtyři večery za sebou, počínaje středou 29. června, v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Jezuitském konviktu, barokní operu pro děti z roku 1726, skladatele Antonia Caldary Ghirlanda di fiori. Gratulační opera císařského vicekapelníka na libreto Pietra Pariatiho byla věnována hraběnce Marianně Althanové, rozené Pignatelli, k jejím jmeninám. Sólové party byly komponovány pro její děti ve věku deset až šestnáct let. Hudebně nastudoval Tomáš Hanzlík. V neděli 3. července na stejném místě zazní The Alchemist (HWV 43, 1710) Georga Friedricha Händela a dílo Arion (2004) Tomáše Hanzlíka ztvárněné jako barokní pantomima.

Olomoucké hudební slavnosti (foto archiv festivalu)
Olomoucké hudební slavnosti (foto archiv festivalu)

Jediný známý balet Ludwiga van Beethovena se dočká po dvou stech patnácti letech dobového scénického provedení. Dílo Die Geschöpfe des Prometheus, op. 43, uvedou Musica Florea a Hartig Ensemble jako balet Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance v sobotu 2. července. Premiéra se koná v prostředí Zámeckého divadla ve Valticích. Choreografie a režie se ujala Helena Kazárová, tančí Hartig Ensemble – Tance a balety tří století. Hudebně doprovodí Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem. V neděli 3. července bude mít v Zámeckém divadle Valtice prostor dílo Wenzela Müllera Sestry z Prahy (singspiel), účinkuje Capella Regia Praha, kterou řídí Robert Hugo.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Jonas Kaufmann vystoupil 21. června na koncertu ve vídeňském Musikverein, kde pod taktovkou Jonathana Notta zpíval Mahlerovu Píseň o zemi. Poprvé se představil v obou pěveckých partech současně – v tenorovém i barytonovém. O tomto koncertě jsme referovali zde.

G.Mahler: Das Lied von der Erde - Jonas Kaufmann - Wiener Philharmoniker - dirigent Jonathan Nott - Musikverein Vídeň 21.6.2016 (zdroj FB)
G. Mahler: Das Lied von der Erde – Jonas Kaufmann – Wiener Philharmoniker – dirigent Jonathan Nott – Musikverein Vídeň 21. 6. 2016 (zdroj FB)

Zemřel Alfred Šramek, sólista Vídeňské státní opery. Ve čtvrtek 23. června podlehl v rodném Mistelbachu těžké nemoci. Roku 1975 se stal sólistou Vídeňské státní opery, kde debutoval v opeře Hanse Pfitznera Palestrina. V prosinci 1988 obdržel titul Komorní pěvec, v květnu 2014 byl po představení opery Andrea Chénier jmenován Čestným členem Vídeňské státní opery. Šramek byl více než čtyřicet let členem Vídeňské státní opery, na jejímž jevišti stál do poslední chvíle. Bližší informace přinášíme zde.

Alfred Šramek (foto © Alfred Šramek)
Alfred Šramek (foto © Alfred Šramek)

Berlínská filharmonie poslední červnovou neděli večer zakončila na Waldbühne svou sezonu koncertem věnovaným českým skladatelům. Na vystoupení pod širým nebem, kterému bude přítomno na dvacet tisíc posluchačů, přednesla pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina Smetanovu Vltavu a Dvořákovu Symfonii č. 6 a jeho Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53. Sólistkou byla gruzínská houslistka Lisa Batiašvili.

Praha
Na závěr osmdesáté první koncertní sezony Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK přednesl 22. června v Obecním domě Orffovu kantátu Carmina Burana a suitu z Růžového kavalíra Richarda Strausse. Mezi sólisty se představila mladá sopranistka Lucie Silkenová, tenorista Martin Petzold a barytonista Felix Rumpf. S orchestrem pod taktovkou nizozemského dirigenta Jaca van Steena vystoupil Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Informovali jsme zde.

Česká filharmonie uzavřela ve středu 22. června pod taktovkou Petra Altrichtera koncertem pod širým nebem na Hradčanském náměstí v Praze jubilejní stodvacátou sezonu. V roli sólistů se na něm představili hornistka Kateřina Javůrková, koncertní mistr Jiří Vodička, trombonista Lukáš Moťka a hráč na anglický roh Vladislav Borovka. V premiéře zazněla nová kompozice Petra Wajsara pro čtyři fagoty. Pořadem provázel Marek Eben. Více jsme informovali zde.

Česká filharmonie na Hradčanském náměstí - Praha 2016 (foto Petra Hajská)
Česká filharmonie na Hradčanském náměstí – Praha 2016 (foto Petra Hajská)

V Praze vystoupil španělský choreograf, tanečník a průkopník stylu flamenco contemporary Israel Galván. Jako hlavní hvězda letošního ročníku festivalu Tanec Praha se představil ve středu 22. června, za doprovodu několika umělců v Hudebním divadle Karlín. Recenzi představení jsme přinesli zde.

I.Galván: La Curva - Tanec Praha 2016 (foto Vojtěch Brtnický)
I. Galván: La Curva – Tanec Praha 2016 (foto Vojtěch Brtnický)

Státní opera Praha 25. června – naposledy před svojí rekonstrukcí – uvedla operu Richarda Strausse Elektra. V následujících sezonách bude inscenace na programu v sanfranciské opeře a v Bádenském státním divadle v Karlsruhe. Podle vedení pražské Státní opery v případě Elektry jde o největší koprodukční spolupráci za posledních několik let. Po dobu rekonstrukce historické budovy Státní opery se v operní sezoně 2016/2017 odehraje až devadesát pět představení v Hudebním divadle Karlín. Rekonstrukce budov Státní opery za přibližně miliardu korun má skončit v roce 2018. Posledním operním představením v historické budově před jejím uzavřením bude 2. července Turandot Giacoma Pucciniho.

V pražské La Fabrice byl v neděli zahajovací večer Mezinárodního festivalu nonverbálního divadla spojen s projekcí filmů choreografa Jiřího Kyliána, kterému ministr kultury Daniel Herman předal cenu Silence Speaks Louder (Ticho mluví hlasitěji). Dalším jejím držitelem se stal in memoriam mim a pedagog Boris Hybner.

 

Regiony
Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem dostane víc než dvacet milionů korun na opravy budov, technologických zařízení a další investice. Peníze mají zmírnit havarijní stav některých částí historického objektu a zvýšit uměleckou úroveň nových inscenací. Rovným dílem se na dotaci složí oba zřizovatelé divadla Ústecký kraj a město Ústí nad Labem. Podrobnější zprávu najdete zde.

Půl století strávil v opeře Národního divadla Brno sbormistr Josef Pančík. Jeho jubilejní padesátou sezonu završil v pátek 24. června slavnostní koncert s výběrem operních sborových partů Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka a dalších skladatelů. Sedmasedmdesátiletý sbormistr se chystá uzavřít svou kariéru příští sezonu. Jako poslední má v plánu sbor pro inscenaci Čert a Káča a svou kariéru chce zakončit únorovou cestou opery do Hongkongu. Vedle operního sboru se věnoval i pěveckému uskupení Brněnských madrigalistů, které založil v roce 1965 a spolupracoval s ním do roku 1992. Za dobu svého působení v divadle nastudoval inscenace s desítkami režisérů.

Josef Pančík (zdroj ndbrno.cz)
Josef Pančík (zdroj ndbrno.cz)

Prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč ohlásil účast Angely Gheorghiu na zahájení příštího festivalového ročníku. Letošní hlavní hvězdou festivalu bude Juan Diego Flórez. Zde Jaromír Boháč odpovídal na dotazy čtenářů Opery Plus.

 

kalendářVýročí
Pětaosmdesáté narozeniny by 3. července oslavil český violoncellista Josef Chuchro (3. 7. 1931 – 19. 8. 2009). Byl členem Sukova tria (od roku 1952) a Pražského violoncellového dua (založil je roku 1979 se svým synem Janem). Roku 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie. Kompletní nahrávka Beethovenových sonát a variací pro violoncello a klavír v podání Josefa Chuchra a Jana Panenky byla oceněna prestižní cenou Award of Merit. Nahrál bezmála čtyři desítky desek, v letech 1990–1997 působil ve funkci děkana HAMU.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat