Týden s hudbou (165)

  1. 1
  2. 2

Berlínská filharmonie poslední červnovou neděli večer zakončila na Waldbühne svou sezonu koncertem věnovaným českým skladatelům. Na vystoupení pod širým nebem, kterému bude přítomno na dvacet tisíc posluchačů, přednesla pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina Smetanovu Vltavu a Dvořákovu Symfonii č. 6 a jeho Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53. Sólistkou byla gruzínská houslistka Lisa Batiašvili.

Praha
Na závěr osmdesáté první koncertní sezony Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK přednesl 22. června v Obecním domě Orffovu kantátu Carmina Burana a suitu z Růžového kavalíra Richarda Strausse. Mezi sólisty se představila mladá sopranistka Lucie Silkenová, tenorista Martin Petzold a barytonista Felix Rumpf. S orchestrem pod taktovkou nizozemského dirigenta Jaca van Steena vystoupil Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Informovali jsme zde.

Česká filharmonie uzavřela ve středu 22. června pod taktovkou Petra Altrichtera koncertem pod širým nebem na Hradčanském náměstí v Praze jubilejní stodvacátou sezonu. V roli sólistů se na něm představili hornistka Kateřina Javůrková, koncertní mistr Jiří Vodička, trombonista Lukáš Moťka a hráč na anglický roh Vladislav Borovka. V premiéře zazněla nová kompozice Petra Wajsara pro čtyři fagoty. Pořadem provázel Marek Eben. Více jsme informovali zde.

Česká filharmonie na Hradčanském náměstí - Praha 2016 (foto Petra Hajská)
Česká filharmonie na Hradčanském náměstí – Praha 2016 (foto Petra Hajská)

V Praze vystoupil španělský choreograf, tanečník a průkopník stylu flamenco contemporary Israel Galván. Jako hlavní hvězda letošního ročníku festivalu Tanec Praha se představil ve středu 22. června, za doprovodu několika umělců v Hudebním divadle Karlín. Recenzi představení jsme přinesli zde.

I.Galván: La Curva - Tanec Praha 2016 (foto Vojtěch Brtnický)
I. Galván: La Curva – Tanec Praha 2016 (foto Vojtěch Brtnický)

Státní opera Praha 25. června – naposledy před svojí rekonstrukcí – uvedla operu Richarda Strausse Elektra. V následujících sezonách bude inscenace na programu v sanfranciské opeře a v Bádenském státním divadle v Karlsruhe. Podle vedení pražské Státní opery v případě Elektry jde o největší koprodukční spolupráci za posledních několik let. Po dobu rekonstrukce historické budovy Státní opery se v operní sezoně 2016/2017 odehraje až devadesát pět představení v Hudebním divadle Karlín. Rekonstrukce budov Státní opery za přibližně miliardu korun má skončit v roce 2018. Posledním operním představením v historické budově před jejím uzavřením bude 2. července Turandot Giacoma Pucciniho.

V pražské La Fabrice byl v neděli zahajovací večer Mezinárodního festivalu nonverbálního divadla spojen s projekcí filmů choreografa Jiřího Kyliána, kterému ministr kultury Daniel Herman předal cenu Silence Speaks Louder (Ticho mluví hlasitěji). Dalším jejím držitelem se stal in memoriam mim a pedagog Boris Hybner.

 

Regiony
Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem dostane víc než dvacet milionů korun na opravy budov, technologických zařízení a další investice. Peníze mají zmírnit havarijní stav některých částí historického objektu a zvýšit uměleckou úroveň nových inscenací. Rovným dílem se na dotaci složí oba zřizovatelé divadla Ústecký kraj a město Ústí nad Labem. Podrobnější zprávu najdete zde.

Půl století strávil v opeře Národního divadla Brno sbormistr Josef Pančík. Jeho jubilejní padesátou sezonu završil v pátek 24. června slavnostní koncert s výběrem operních sborových partů Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka a dalších skladatelů. Sedmasedmdesátiletý sbormistr se chystá uzavřít svou kariéru příští sezonu. Jako poslední má v plánu sbor pro inscenaci Čert a Káča a svou kariéru chce zakončit únorovou cestou opery do Hongkongu. Vedle operního sboru se věnoval i pěveckému uskupení Brněnských madrigalistů, které založil v roce 1965 a spolupracoval s ním do roku 1992. Za dobu svého působení v divadle nastudoval inscenace s desítkami režisérů.

Josef Pančík (zdroj ndbrno.cz)
Josef Pančík (zdroj ndbrno.cz)

Prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč ohlásil účast Angely Gheorghiu na zahájení příštího festivalového ročníku. Letošní hlavní hvězdou festivalu bude Juan Diego Flórez. Zde Jaromír Boháč odpovídal na dotazy čtenářů Opery Plus.

 

kalendářVýročí
Pětaosmdesáté narozeniny by 3. července oslavil český violoncellista Josef Chuchro (3. 7. 1931 – 19. 8. 2009). Byl členem Sukova tria (od roku 1952) a Pražského violoncellového dua (založil je roku 1979 se svým synem Janem). Roku 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie. Kompletní nahrávka Beethovenových sonát a variací pro violoncello a klavír v podání Josefa Chuchra a Jana Panenky byla oceněna prestižní cenou Award of Merit. Nahrál bezmála čtyři desítky desek, v letech 1990–1997 působil ve funkci děkana HAMU.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat