Týden s hudbou (166)

  1. 1
  2. 2

Ve čtvrtek 29. června byl zahájen čtvrtý ročník Olomouckých barokních slavností. Prvním odehraným představením v uměleckém centru Univerzity Palackého, byla barokní opera pro děti Antonia Caldary Ghirlanda di fiori z roku 1726. Duší celého projektu jsou členové Ensemble Damian v čele se skladatelem, dirigentem, režisérem a výtvarníkem Tomášem Hanzlíkem.

Moravské divadlo Olomouc nachystalo na prázdniny rozsáhlou rekonstrukci části svých prostor. Novou podobu získají toalety u hlediště a především již několik let uzavřená divácká galerie. Náklady přesáhnou osm milionů korun. Kvůli rozsahu prací bude posunut začátek nové sezony, která tentokrát začne až 11. září.

Poslední červnový den byla dokončena rekonstrukce fasády a části technologií v Janáčkově divadle v Brně, která začala loni na podzim. Opravy stály pětapadesát milionů korun. Město chce v příštích dvou letech opravit i vnitřek budovy za stovky milionů korun. Divadlo tak bude po nějakou dobu zavřené a vystoupení se přesunou do jiných budov. Práce jsou v plánu v letech 2017 a 2018.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)
Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)

Celkem sto milionů korun dá Jihomoravský kraj na výstavbu Janáčkova kulturního centra v Brně. Centrum bude domovským místem Filharmonie Brno, které scházejí odpovídající prostory na zkoušení a vystupování. Úvodní etapou výstavby jsou vznikající garáže na rohu Besední a Veselé ulice, které budou v podzemí pod centrem. Stavba koncertního sálu má začít koncem příštího roku.

Uvedení Verdiho opery Aida uzavřelo 1. července v přírodním amfiteátru na Lochotíně divadelní sezonu plzeňského Divadla J. K. Tyla. Na představení pod širým nebem se podílely tři stovky lidí včetně orchestru, baletu a sborů. Mezi vystupujícími bylo osm tanečníků s ohněm, dvanáct akrobatů a padesát dětí. Podrobnější zprávu jsme přinesli zde.

G.Verdi: Aida - DJKT 2016 (foto Pavel Křivánek)
G.Verdi: Aida – DJKT 2016 (foto Pavel Křivánek)

Premiéra baletního představení Ludwiga van Beethovena, které pod názvem Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance uvedla společně Musica Florea v čele s Markem Štrynclem a taneční soubor Hartig Ensemble, se odehrála v sobotu, 2. července v Zámeckém divadlo Valtice. Obsáhlý rozhovor s Markem Štrynclem a Helenou Kazárovou o premiéře jsme zveřejnili zde.

Závěrečným koncertem České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou v neděli skončil mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Letošní ročník nabídl celkem osm operních titulů a velký počet dalších programů. Pořadatelé ohlásili, že se těšil mimořádnému zájmu návštěvníků, kdy návštěvnost dosáhla 97 procent. Podle ředitele festivalu Jana Pikny by se nejeden z letos nabízených programů prodal několikrát.

 

kalendářVýročí
Před devadesáti lety v Praze zemřel basista a režisér Opery Národního divadla Robert Polák (7. 3. 1866 – 8. 7. 1926). Divadelní dráhu nastoupil v oboru buffo basu v roce 1884 u Pištěkovy společnosti, v roce 1891 přešel ke společnosti Pavla Švandy ze Semčic. Tam upoutal svými výkony pozornost ředitele Národního divadla Šubrta. Po několika pohostinských vystoupeních byl v červnu 1894 přijat do souboru Národního divadla, v němž setrval až do své smrti. V Kovařovicově období byl jmenován i režisérem. K osobnosti Roberta Poláka se vrátíme jeho zevrubným portrétem v příštích dnech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat