Týden s hudbou (168)

kalendářCo přinese tento týden
Praha

Před týdnem zahájený nový ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby uvede v úterý 19. července v Rudolfově galerii Pražského hradu pořad nazvaný La favorita, ve kterém zazní houslové koncerty Antonia Vivaldiho, s nimiž vystoupí nizozemská formace Cecilia con Amici s Cecilií Bernardini (housle, umělecká vedoucí). Festival bude pokračovat ve čtvrtek v klášteře sv. Anežky České koncertem nazvaným La Serenissima, představujícím staré benátské mistry a jejich německé současníky, Adriana Willaerta, Gioseffa Zarlina, Andrea Gabrieliho, Handa Leo Hasslera a Heinricha Schütze. Účinkuje německý vokální sextet Singer Pur.

Singer Pur (zdroj letnislavnosti.cz)
Singer Pur (zdroj letnislavnosti.cz)

Premiéru projektu Choreografická cvičení uvede choreografka Hana Polanská Turečková v rámci svého autorského večera v úterý 19. července ve Studiu Alta, spolu s jednou ze svých starších choreografií Černé zrcadlo, obojí v podání tanečníků Pražského komorního baletu. Obsáhlý rozhovor s Hanou Polanskou Turečkovou, nejen o chystané premiéře, přinášíme zde.

H. Polanská Turečková: Černé zrcadlo - Pražský komorní balet (zdroj prazskykomornibalet.cz)
H. Polanská Turečková: Černé zrcadlo – Pražský komorní balet (zdroj prazskykomornibalet.cz)

 

Regiony
Hudební festival Znojmo nabídne v pondělí 18. července v kostele sv. Josefa v Jevišovicích koncert Pavla Šporcla, který přednese Sonáty pro housle a klavír Wolfganga Amadea Mozarta. V úterý bude sto šestačtyřicet umělců hrát a tančit během celého dne na několika místech v centru Znojma, projekt je nazván Hudba v ulicích. Ve čtvrtek festival zve na Výlet s rodinou Mozartových. Hudba Wolfganga Amadea Mozarta se bude hrát v Císařském sále ve Znojmě, poté v kostele ve Slupu a nakonec v únanovském kostele. V pátek rozezní loucký klášter Pacora Trio a jejich Cimbálová poklona pro Wolfganga. V sobotu se v Jízdárně louckého kláštera uskuteční Písňový recitál z děl vídeňských klasiků v podání Rafaela Fingerlose, kterého na klavír doprovodí německý umělec Sascha El Mouissi. A konečně neděle přinese závěr letošního festivalového ročníku v podobě setkání s přáteli a hudbou nad vínem a piknikovými košíky. Hrát bude Heart of Dixie Brno se zpěvákem Janem Čarkem, ve večerních hodinách vystoupí Czech Ensemble Baroque & Choir v kostele sv. Kříže.

Pavel Šporcl - Hudební festival Znojmo 2016 (zdroj FB festivalu)
Pavel Šporcl – Hudební festival Znojmo 2016 (zdroj FB festivalu)

Olomoucké barokní slavnosti uvádějí od úterý 19. do pátku 22. července v Jezuitském konviktu Univerzity Palackého barokní operu Johanna Adolpha Hasse La Semele (1726). Partitura neapolské serenaty, dochovaná unikátně ve Vídni, pochází ze sbírky hraběte Questenberga v Jaroměřicích nad Rokytnou. Libreto Francesca Ricciardiho zpracovává Ovidiovo téma nemanželského poměru boha Jupitera a královské dcery Semelé, pronásledovaných žárlivou bohyní Júnó. Hudebního nastudování a režie se ujal Tomáš Hanzlík.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nabídne ve čtvrtek v Pivovarské zahradě večer nazvaný Filmová hudba: Ennio Morricone & Luboš Fišer. Účinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. V pátek se v Zámecké jízdárně uskuteční koncert Alexeje Volodina (klavír) s Plzeňskou filharmonií, vedenou dirigentem Danielem Raiskinem. Sobotní program bude tvořit vystoupení Schwingungen tria v Maškarním sále a koncert v Pivovarské zahradě, nazvaný Flamenco Symphony, na kterém se společně s Moravskou filharmonií Olomouc, vedenou Janem Kučerou, představí flamencový kytarista Carlos Piñana. Varhany v Klášterním kostele rozezvučí v neděli Karel Martínek.

Carlos Piñana (zdroj.festivalkrumlov.cz)
Carlos Piñana (zdroj festivalkrumlov.cz)

Hudební léto Kuks 2016 pokračuje v rámci sedmého ročníku mezinárodního festivalu v sobotu 23. července koncertem Ludmily Peterkové (klarinet) a Bennewitz Quartetu s programem složeným z děl Huga Wolfa a Wolfganga Amadea Mozarta. V průběhu večera bude také uvedena světová premiéra skladby Thomase Simaku.

V neděli 24. července se ProART Festival 2016 přesune na zámek ve Valticích. Téma workshop festivalu ve Valticích je věnované čtyřstému výročí anglického dramatika Williama Shakespeara. Koncept všech dílen se ponese v jeho duchu – tanec, herectví, zpěv a Shakespeare v jednadvacátém století.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera se může stát nejdráže prodanou hudební partiturou v historii, pokud vyjdou odhady aukční síně Sotheby’s, která jej nabídne v listopadové dražbě za vyvolávací cenu tři a půl milionu liber (asi sto deset milionů Kč). Celkem dvě stě třicet dva stran hudby, kterou Mahler zkomponoval v roce 1894, je podle aukční síně nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal prodeje. Zprávu o chystané dražbě, která byla v uplynulém týdnu zveřejněna, najdete zde.

Gustav Mahler (zdroj gustavmahler.com)
Gustav Mahler (zdroj gustavmahler.com)

V Mezinárodní soutěži Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku se po dlouhých šestatřiceti letech probojoval mezi finalisty Čech, varhaník Pavel Svoboda (1987), kterého odborná i širší veřejnost již zná jakožto laureáta Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. První cenu získal Kazuki Tomita z Japonska, druhou náš Pavel Svoboda a třetí Alina Nikitina z Ruska. Průběžně jsme referovali zde a zde.

Pavel Svoboda (foto Honza Ježdík)
Pavel Svoboda (foto Honza Ježdík)

 

Praha
Na Trojském zámku v Praze se v minulém týdnu při zahájení sedmnáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby představil s programem, nazvaným Portrét benátský, francouzský soubor Les Folies françoises s izraelskou sopranistkou Danielou Skorkou. Zazněl výběr árií francouzských skladatelů, komponovaných v italském či benátském stylu.

Les Folies françoises, Daniela Skorka (foto © Petra Hajská)
Les Folies françoises, Daniela Skorka (foto © Petra Hajská)

Ve věku jednaosmdesáti let zemřel po těžké nemoci 11. července v Praze klavírista, dramaturg a hudební redaktor Milan Jíra. Milan Jíra vytvořil okolo dvou set scénických skladeb pro divadlo a byl také činný jako hudební publicista. Zde najdete podrobnější zprávu.

Management Českého rozhlasu v uplynulém týdnu oznámil, že ve výběrovém řízení na šéfredaktora stanice Vltava nakonec nebyl vybrán žádný z přihlášených kandidátů. Vedením Vltavy tak bude od 1. srpna dočasně pověřen editor redakce kulturní publicistiky Antonín Pfeifer. S touto změnou hodlá generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral předstoupit před Radu Českého rozhlasu na jejím nejbližším veřejném zasedání, které je svoláno na 27. července. Více se dočtete zde.

 

Regiony
Jedinou premiéru letošní sezony před otáčivým hledištěm mohli návštěvníci vidět 14. července v Českém Krumlově. Jihočeské divadlo v zámecké zahradě představilo operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Zpracování připravil tandem SKUTR – režiséři Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, uměleckého nastudování se ujal Mario De Rose, spolu s orchestrem, sborem a baletem Jihočeského divadla. Čtvrteční premiéra se konala v netypicky chladném počasí, v titulní roli se představila sólistka Opernhaus Zürich Ivana Rusko a tenorista Peter Račko. Videoreportáž z příprav inscenace jsme přinesli zde, recenze z premiéry i druhého představení najdete zde.

L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky – Ivana Rusko (Bystrouška), Peter Račko (Lišák), – Otáčivé hlediště Český Krumlov 2016 (foto Pavel Hejný)
L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky – Ivana Rusko (Bystrouška), Peter Račko (Lišák), – Otáčivé hlediště Český Krumlov 2016 (foto Pavel Hejný)

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez zahájil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, a to programem složeným z děl Wolfganga Amadea Mozarta, zástupců francouzské romantické opery a Giuseppe Verdiho. Zpěváka doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina. Recenzi operního galakoncertu jsme přinesli zde.

Juan Diego Flórez, dirigent Christopher Franklin - MHF Český Krumlov 2016 (foto Libor Sváček)
Juan Diego Flórez, dirigent Christopher Franklin – MHF Český Krumlov 2016 (foto Libor Sváček)

 

kalendářVýročí
V pondělí 18. července se osmdesáti let dožívá dlouholetá sopranistka Opery pražského Národního divadla Božena Effenberková. V letech 1954-1968 studovala zpěv soukromě i na Lidové konzervatoři v Praze. Od poloviny roku 1955 byla členkou operního sboru Národního divadla, v roce 1970 se stala sólistkou – čekatelkou, v říjnu 1972 se pak stala řádnou sólistkou. Ve Zlaté kapličce působila až do června 1994. Už v roce 1962 zpívala Antonii v Offenbachových Hoffmannových povídkách na jevišti Laterny magiky. Mezi její erbovní role patřily především Smetanova Barče, Rossiniho Rosina a Verdiho Gilda a Violetta Valéry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat