Týden s hudbou (174)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
V pondělí 29. srpna je očekáván další večer letošního ročníku festivalu Viva Musica!, a to galakoncert pod názvem Milované písně v Slovenském národním divadle, který představí sopranistku Adrianu Kučerovou, mezzosopranistku Janu Kurucovou, tenoristu Pavola Bršlíka a basistu Štefana Kocána v komorním písňovém repertoáru za doprovodu klavíru. Dramaturgie je orientována na prezentaci slovenské, respektive slovanské písňové tvorby.

Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Jana Kurucová a Štefan Kocán (zdroj vivamusica.sk)
Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Jana Kurucová a Štefan Kocán (zdroj vivamusica.sk)

 

Praha
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce znovu uspořádá koncert filmové a klasické hudby pod širým nebem v prostorách Valdštejnské zahrady. Ve středu 31. srpna od 17 hodin rozezní zahradu pod Pražským hradem mimo jiné ukázky z filmových hitů Piráti z Karibiku či Vzpomínky na Afriku nebo českých muzikálů Noc na Karlštejně a Limonádový Joe. FOK vystoupil ve Valdštejnské zahradě poprvé 21. května 1949 s dirigentem Václavem Smetáčkem. Vstup na středeční koncert je zdarma.

Přírodní divadlo v pražské Šárce s koncem prázdnin navazuje na svou tradici z minulých let a v sobotu 3. září od 14 hodin uvede komickou operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy. V klasickém díle našeho nejznámějšího operního autora se pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové jako Karolina představí Jana Sibera, Anežkou bude Dana Burešová, Ladislava Podhajského ztvární Aleš Briscein a jako Mumlal vystoupí Luděk Vele. Lidku a Toníka budou zpívat Yukiko Šrejmová Kinjo a Martin Šrejma. O kostýmy se postará Josef Jelínek, choreografii má na starosti Kateřina Dedková, sbory Pavel Vaněk. I tentokrát spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet pražského Národního divadla.

Operní představení v Šárce (foto Pavel Horník)
Operní představení v Šárce (foto Pavel Horník)

 

Regiony
Třináctý ročník Svatováclavského hudebního festivalu se koná od 1. do 28. září a bude zahájen ve čtvrtek v katedrále Božského Spasitele v Ostravě, kdy v podání orchestru PKF – Philharmonia pod vedením Rollanda Kluttiga a Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou zazní Beethovenova Missa solemnis. Sólisty večera budou Bernarda Bobro (soprán), Kora Pavelić (mezzosoprán), Roman Payer (tenor) a Rudolf Rosen (baryton).

Příběh inspirovaný staroněmeckou bájí o krysaři, který sice dokázal zbavit město nečistot, ale nikoliv nepoctivosti, a o tom, jaký trest postihl nečestné obyvatele městečka Hammeln, vypráví choreografka a režisérka Hana Litterová. Premiéra se uskuteční v sobotu 3. září na Malé scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni. V hlavní roli Krysaře se alternují Jozef Hruškoci a Aleš Slanina. Současně se v sobotu ve Velkém divadle koná tradiční koncert k zahájení letos již 152. sezony stálého českého divadla v Plzni. Vystoupí sólisté i sbor opery Divadla J. K. Tyla, Radka Sehnoutková, Jana Foff Tetourová, Ivana Veberová, Philippe Castagner, Jakub Turek a další.

Krysař - choreografie Hana Litterová (vizuál) (zdroj FB DJKT Plzeň)
Krysař – choreografie Hana Litterová (vizuál) (zdroj FB DJKT Plzeň)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) předal v pondělí řediteli Národního divadla Janu Burianovi symbolický klíč od budovy Themos. Objekt dříve divadlu patřil, ale to o něj přišlo chybou při restitucích počátkem devadesátých let. V květnu budovu divadlo vydražilo za 290 milionů korun. Zatím by se do ní měl přestěhovat provoz Státní opery, v budoucnu by mohla být využívána jako zkušebny.

Národní divadlo - budova Themos (zdroj narodni-divadlo.cz)
Národní divadlo – budova Themos (zdroj narodni-divadlo.cz)

Do druhé poloviny vstoupil koncem týdne dvacátý první ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který od 4. srpna hostí vždy ve čtvrtek bazilika sv. Jakuba v Praze. Každý z koncertů doplňují videoprojekce, díky nimž mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Posluchače čekají ještě varhaníci z České republiky, Estonska a Francie. Festival ukončí 22. září László Fassang z Maďarska.

 

Regiony
Opera Divadla F. X. Šaldy v Liberci ohlásila pro nadházející sezonu novinku. Tou bude cyklus tří symfonických koncertů. Novinářům to v úterý řekl šéf souboru Martin Doubravský. Novým cyklem chce divadlo vyplnit mezeru v repertoáru. Na koncertech budou hudebníci hrát pokaždé jiné skladby, na prvním v říjnu to budou Slovanské tance a Symfonie číslo 7 od Antonína Dvořáka. Podle Doubravského bude divadlo muset pro koncerty přibrat další umělce, orchestr bude asi o třetinu početnější než obvykle. Na pódiu bude přes padesát hudebníků. V divadelní sezoně nabídne opera čtyři nové tituly, z toho jeden bude muzikálový. První premiérou budou na konci září Veselé paničky windsorské Otty Nicolaie.

Tři nová představení nabídne v nové sezoně balet Divadla F. X. Šaldy. Po dlouhých letech nastuduje dokonce jednu inscenaci s živým orchestrem, a to pohádkový titul Spící krasavice s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Premiéra je naplánovaná na konec února příštího roku. Na listopad chystá soubor uvedení baletu Romeo a Julie a poslední premiérou bude v závěru divadelní sezony, v květnu příštího roku, hudební koláž Posedlost baletem II. Vznikne v režii herečky loutkového Naivního divadla Barbory Kubátové. Půjde o mozaiku tanečních i baletních čísel.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj informuji.cz)
Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj informuji.cz)

Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních letos slaví sto devadesát pět let od svého založení. Při této příležitosti ve středu na mariánskolázeňské kolonádě uspořádal galakoncert pod vedením Martina Peschíka a Michaela Roháče a vedení orchestru představilo na tiskové konferenci program nové abonentní sezony. Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních je nejstarším českým symfonickým tělesem. Jeho vznik se datuje rokem 1821, kdy tepelský opat a zakladatel Mariánských Lázní Karel Kašpar Reitenberger zlegalizoval hudební produkci u pramenů.

Národnímu divadlu Brno se v minulé sezoně podařilo zvýšit tržby i návštěvnost. Tržby se blížily 60 milionům korun, při započtení festivalu Divadelní svět tuto hranici přesáhly. V sezoně 2014/2015 přitom divadlo utržilo 54 milionů korun. Včetně festivalu přišlo do divadla v minulé sezoně 243.127 lidí. Výsledky ve čtvrtek novinářům oznámil ředitel divadla Martin Glaser. „Tahounem ekonomického růstu je baletní soubor, kde vytrvale, už dvě sezony za sebou, razantně stoupá počet návštěvníků i tržby, nicméně ten progres je zásluhou všech souborů,” uvedl Glaser. Návštěvnost Národního divadla Brno roste i přesto, že postupně stoupá průměrná cena vstupenek, za poslední tři sezony postupně ze 198 na 252 korun. Obsazenost hlediště se dlouhodobě pohybuje kolem 70 procent a mírně stoupá.

Na plakátech Národního divadla Brno budou v nadcházející sezoně tváře diváků a divaček, nikoliv členů hereckého ansámblu. Z konkurzu vzešlo sedmnáct výrazných typů, každá z připravovaných inscenací tak dostala svou plakátovou tvář. Vybraní lidé se zároveň stanou “ambasadory” programu. O konkurz pořádaný na sklonku minulé sezony byl značný zájem, osobně přišlo čtyři sta lidí, dalších dvě stě poslalo fotky. Finanční odměnu při tom za využití své tváře nedostanou – jen plakáty a pozvání na představení. Například na plakátu k opeře La Gioconda od Amilcare Ponchielliho se nakonec objeví osmnáctiletá studentka střední školy Karolína Brabcová. Na dalších plakátech lidé uvidí žákyni základní školy i důchodkyni, zeměměřičku i realitního makléře, a třeba i surfaře či horského průvodce. Každá tvář má odpovídat duchu propagované inscenace.

Národní divadlo Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Millenium187)
Národní divadlo Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Millenium187)

Další etapa rekonstrukce Janáčkova divadla v Brně si vyžádá v příštích dvou letech přibližně 600 milionů korun. Projekt bude hotový v říjnu, informovala v uplynulém týdnu provozní ředitelka brněnského divadla Lenka Tesáčková. Zahrne kompletní modernizaci rozvodů, zázemí pro umělce, zkušeben i renovaci některých prvků ve foyer při zachování původního ducha architektonicky cenné budovy. V červnu přitom skončila první etapa oprav zaměřená na fasádu a jevištní tahy. Vyžádala si 44 milionů korun. Připravovaná další etapa je náročnější finančně, technicky i organizačně. Stavební práce začnou v dubnu 2017 a potrvají do října. Znovu se řemeslníci vrátí do Janáčkova divadla v dubnu 2018, zůstanou tam nejspíš do září téhož roku. Plánovaná rekonstrukce Janáčkova divadla znamená v příštích dvou sezonách větší vytížení pro Mahenovo divadlo, kam se v době oprav přesunou produkce opery i baletu. Momentálně končí oprava střechy a výměna dveří, finišuje nákup nových světel a pultů Mahenova divadla.

Vystoupení zpěváka Dana Bárty s jazzovým triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno zakončilo v sobotu sedmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Projekt překlenující různé žánry vznikl na objednávku filharmonie. Festival Špilberk začal před deseti dny, kdy na nádvoří brněnského hradu zaznělo nejprve Te Deum Antonína Dvořáka a poté Carmina Burana Carla Orffa.

 

kalendářVýročí
Ve středu 31. srpna se dožívá pětaosmdesáti let dlouholetá sólistka Baletu Národního divadla v Praze Vlasta Šilhanová. Narodila se v Jičíně a v roce 1950 absolvovala taneční oddělení Konzervatoře Praha jako žačka Roberta Brauna a Zory Šemberové. Následující rok potom působila v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Od září 1951 se stala členkou sboru Baletu Národního divadla, od prosince 1966 do roku 1981 byla jeho sólistkou. Z dlouhé řady jejích rolí na prknech první scény připomeňme alespoň Prokofjevovu Julii či Kateřinu v Kamenném kvítku, Vostřákovu Viktorku, Princeznu v Nedbalově Pohádce o Honzovi nebo Desdemonu v Hanušově Othellovi.

Jan Hanuš: Othello - Vlasta Šilhanová (Desdemona) - ND Praha 1959 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)
Jan Hanuš: Othello – Vlasta Šilhanová (Desdemona) – ND Praha 1959 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat