Týden s hudbou (174)

  1. 1
  2. 2

Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních letos slaví sto devadesát pět let od svého založení. Při této příležitosti ve středu na mariánskolázeňské kolonádě uspořádal galakoncert pod vedením Martina Peschíka a Michaela Roháče a vedení orchestru představilo na tiskové konferenci program nové abonentní sezony. Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních je nejstarším českým symfonickým tělesem. Jeho vznik se datuje rokem 1821, kdy tepelský opat a zakladatel Mariánských Lázní Karel Kašpar Reitenberger zlegalizoval hudební produkci u pramenů.

Národnímu divadlu Brno se v minulé sezoně podařilo zvýšit tržby i návštěvnost. Tržby se blížily 60 milionům korun, při započtení festivalu Divadelní svět tuto hranici přesáhly. V sezoně 2014/2015 přitom divadlo utržilo 54 milionů korun. Včetně festivalu přišlo do divadla v minulé sezoně 243.127 lidí. Výsledky ve čtvrtek novinářům oznámil ředitel divadla Martin Glaser. „Tahounem ekonomického růstu je baletní soubor, kde vytrvale, už dvě sezony za sebou, razantně stoupá počet návštěvníků i tržby, nicméně ten progres je zásluhou všech souborů,“ uvedl Glaser. Návštěvnost Národního divadla Brno roste i přesto, že postupně stoupá průměrná cena vstupenek, za poslední tři sezony postupně ze 198 na 252 korun. Obsazenost hlediště se dlouhodobě pohybuje kolem 70 procent a mírně stoupá.

Na plakátech Národního divadla Brno budou v nadcházející sezoně tváře diváků a divaček, nikoliv členů hereckého ansámblu. Z konkurzu vzešlo sedmnáct výrazných typů, každá z připravovaných inscenací tak dostala svou plakátovou tvář. Vybraní lidé se zároveň stanou „ambasadory“ programu. O konkurz pořádaný na sklonku minulé sezony byl značný zájem, osobně přišlo čtyři sta lidí, dalších dvě stě poslalo fotky. Finanční odměnu při tom za využití své tváře nedostanou – jen plakáty a pozvání na představení. Například na plakátu k opeře La Gioconda od Amilcare Ponchielliho se nakonec objeví osmnáctiletá studentka střední školy Karolína Brabcová. Na dalších plakátech lidé uvidí žákyni základní školy i důchodkyni, zeměměřičku i realitního makléře, a třeba i surfaře či horského průvodce. Každá tvář má odpovídat duchu propagované inscenace.

Národní divadlo Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Millenium187)
Národní divadlo Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Millenium187)

Další etapa rekonstrukce Janáčkova divadla v Brně si vyžádá v příštích dvou letech přibližně 600 milionů korun. Projekt bude hotový v říjnu, informovala v uplynulém týdnu provozní ředitelka brněnského divadla Lenka Tesáčková. Zahrne kompletní modernizaci rozvodů, zázemí pro umělce, zkušeben i renovaci některých prvků ve foyer při zachování původního ducha architektonicky cenné budovy. V červnu přitom skončila první etapa oprav zaměřená na fasádu a jevištní tahy. Vyžádala si 44 milionů korun. Připravovaná další etapa je náročnější finančně, technicky i organizačně. Stavební práce začnou v dubnu 2017 a potrvají do října. Znovu se řemeslníci vrátí do Janáčkova divadla v dubnu 2018, zůstanou tam nejspíš do září téhož roku. Plánovaná rekonstrukce Janáčkova divadla znamená v příštích dvou sezonách větší vytížení pro Mahenovo divadlo, kam se v době oprav přesunou produkce opery i baletu. Momentálně končí oprava střechy a výměna dveří, finišuje nákup nových světel a pultů Mahenova divadla.

Vystoupení zpěváka Dana Bárty s jazzovým triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno zakončilo v sobotu sedmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Projekt překlenující různé žánry vznikl na objednávku filharmonie. Festival Špilberk začal před deseti dny, kdy na nádvoří brněnského hradu zaznělo nejprve Te Deum Antonína Dvořáka a poté Carmina Burana Carla Orffa.

 

kalendářVýročí
Ve středu 31. srpna se dožívá pětaosmdesáti let dlouholetá sólistka Baletu Národního divadla v Praze Vlasta Šilhanová. Narodila se v Jičíně a v roce 1950 absolvovala taneční oddělení Konzervatoře Praha jako žačka Roberta Brauna a Zory Šemberové. Následující rok potom působila v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Od září 1951 se stala členkou sboru Baletu Národního divadla, od prosince 1966 do roku 1981 byla jeho sólistkou. Z dlouhé řady jejích rolí na prknech první scény připomeňme alespoň Prokofjevovu Julii či Kateřinu v Kamenném kvítku, Vostřákovu Viktorku, Princeznu v Nedbalově Pohádce o Honzovi nebo Desdemonu v Hanušově Othellovi.

Jan Hanuš: Othello - Vlasta Šilhanová (Desdemona) - ND Praha 1959 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)
Jan Hanuš: Othello – Vlasta Šilhanová (Desdemona) – ND Praha 1959 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat