Týden s hudbou (176)

  1. 1
  2. 2

Další výrazný úspěch si v neděli do svého profesního životopisu připsala pětadvacetiletá česká hornistka Kateřina Javůrková. Na prestižní Mezinárodní interpretační soutěži v Mnichově (Internationaler Musikwettbewerb der ARD München) získala druhé místo, když první nebylo uděleno. O místo druhé se Kateřina Javůrková dělí s Němcem Marcem Gruberem. Podrobně jsme informovali zde.

Kateřina Javůrková (zdroj archiv)
Kateřina Javůrková (zdroj archiv)

 

Praha
Zahajovací koncert devátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha v Rudolfinu se nesl v duchu německé hudby. Orchestr Sächsische Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna přednesl díla Ludwiga van Beethovena, Maxe Regera a Richarda Strausse. Na prvním koncertě komorní řady 6. září ve Dvořákově síni vystoupil Daniel Hope s Ivem Kahánkem a Zurich Chamber Orchestra. Ve čtvrtek se představil London Symphony Orchestra, nejstarší z londýnských symfonických těles, v čele s italským dirigentem Gianandreou Nosedou, a doprovodil violoncellistu Jiřího Bártu při Dvořákově Koncertě pro violoncello a orchestr h moll. Páteční a sobotn koncert patřily do komorní řady, v Anežském klášteře v pátek vystoupili Daniel Hope, Jan Mráček, Paul Neubauer, Jakub Fišer, Josephine Knight a Ivan Vokáč, sobotní, dvořákovský program dal prostor hudebníkům ve složení Daniel Hope, Josephine Knight, Ivo Kahánek, Jakub Fišer a Ivo Neubauer. Festival podrobně sledujeme, recenze koncertů, fotoreportáže a další postřehy najdete zde.

Dvořákova Praha 2016: Zahajovací koncert - Nikolaj Znaider, Christian Thielemann, Sächsische Staatskapelle Dresden - Rudolfinum Praha 2016 (foto Oliver Killig/Dvořákova Praha)
Dvořákova Praha 2016: Zahajovací koncert – Nikolaj Znaider, Christian Thielemann, Sächsische Staatskapelle Dresden – Rudolfinum Praha 2016 (foto Oliver Killig/Dvořákova Praha)

 

Regiony
Stovky profesionálních umělců zahájily v úterý v Plzni novou kulturní sezonu. V průvodu Vendelín, pojmenovaném po slavném plzeňském herci Vendelínu Budilovi, prošli kumštýři z Mlýnské strouhy sadovým okruhem kolem muzea a divadla na náměstí, kde nabídli ochutnávku ze svého kulturního programu.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický v minulém týdnu v Poslanecké sněmovně podpořil záměr realizace opery o manželích Schindlerových, která by měla mít příští rok světovou předpremiéru přímo v areálu bývalého koncentračního tábora v Brněnci na Svitavsku. Autorem je americký skladatel Thomas Morse, který tak chce podpořit záchranu tohoto místa. Areál s továrnou, v níž Oskar Schindler zaměstnával židovské pracovníky a zachránil tak před smrtí více než tisícovku lidí, se má změnit na památník holokaustu. Více jsme informovali zde.

Diváky zaplněná piazzetta Janáčkovy scény sledovala ve čtvrtečním podvečeru zahajovací koncert sezony Národního divadla Brno. Umělci z opery a baletu po širým nebem předvedli ukázky z aktuálního repertoáru, třeba Prodané nevěsty a Hubičky, ale také z připravovaných titulů, prostor tak mimo jiné dostal Antonín Dvořák a jeho Čert a Káča. První tóny patřily Sinfoniettě Leoše Janáčka, divadlo čeká janáčkovský podzim v podobě festivalu Janáček Brno. Zde jsme informovali blíže.

Zahajovací koncert sezony 2016/2017 Národního divadla Brno (foto NDB/Vít Vaněk)
Zahajovací koncert sezony 2016/2017 Národního divadla Brno (foto NDB/Vít Vaněk)

Moravské divadlo v Olomouci otevřelo v neděli novou divadelní sezonu. Tradičně ji zahájil slavnostní galavečer, spojený s předáním cen za nejlepší umělecké výkony předchozí sezony. Návštěvníci mohli zhlédnout ukázky z připravovaného repertoáru. Sezonu letos divadlo zahájilo téměř o téměř dva týdny později než jindy, důvodem byly rozsáhlé opravy, prováděné během letních prázdnin.

 

kalendářVýročí
Před 125 lety se narodila česká sopranistka, přední sólistka Opery Národního divadla Ada Nordenová (vlastním jménem Anna Nováková, 14. 9. 1891 – 18. 12. 1973). Dráhu operní sólistky nastoupila ve Státním divadle Ostrava (1920-1922), kde si osvojila základní, převážně mladodramatický repertoár. V letech 1922-1924 působila u opery v Plzni. Její umělecký vzestup sledoval Otakar Ostrčil a v roce 1922 ji pozval do Národního divadla k pohostinskému vystoupení v úloze Terinky, rok poté v roli Jitky. Členkou Národního divadla byla v letech 1924 – 1942, kdy odešla na vrcholu svých uměleckých sil. K osobnosti Ady Nordenové se vrátíme v příštích dnech.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta - Ada Nordenová (Mařenka) - Národní divadlo 1923 (foto archiv ND/Karel Váňa)
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Ada Nordenová (Mařenka) – Národní divadlo 1923 (foto archiv ND/Karel Váňa)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat