Týden s hudbou (177)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Do nepříjemné situace se dostala Vídeňská státní opera, když se potvrdilo, že jeden ze zaměstnanců technického provozu onemocněl tuberkulózou. V následujících dnech se proto musí devět set padesát osob (administrativní pracovníci, technici i umělci) podrobit kontrolním testům.

Musiktheater v Linci uvedl 16. září premiéru opery Giuseppe Verdiho Falstaff. Šéfdirigent Dennis Russel Davies nastudoval Falstaffa s Bruckner orchester Linz, sborové party zpíval Operní soubor Musiktheateru v Linci pod vedením sbormistra Georga Leopolda. Režie tohoto představení se ujal Guy Montavona (hlavní intendant opery v Essenu), odehrálo se na realistické scéně, s kostýmy Hanka Irwina Kittela. Podrobnou recenzi opery přinášíme zde.

G. Verdi: Falstaff - Federico Longhi (Sir John Falstaff) - Landestheater Linz 2016 (foto © Patrick Pfeiffer)
G. Verdi: Falstaff – Federico Longhi (Sir John Falstaff) – Landestheater Linz 2016 (foto © Patrick Pfeiffer)

 

Praha
Dvořákova Praha přinesla další z koncertů, v pondělí s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem vystoupila Hilary Hahn, která hrála na kopii Stradivariho nástroje Cannone z dílny Jean-Baptista Vuillauma. Z důvodu onemocnění Borise Berezovského vystoupil v úterý na festivalu v sólovém recitálu český pianista Martin Kasík. Ve čtvrtek Českou filharmonii vedl Jakub Hrůša. Společně nabídli kompletní cyklus Dvořákových Symfonických básní na náměty Erbenovy Kytice a jeho zřídka uváděnou Píseň bohatýrskou. Na speciální straně Opery Plus najdete souhrnné zpravodajství a recenze týkající se festivalu.

Jakub Hrůša - Dvořákova Praha 15. 9. 2016 (foto Petra Hajská)
Jakub Hrůša – Dvořákova Praha 15. 9. 2016 (foto Petra Hajská)

Na otevřené Letní scéně Hudební fakulty Akademie múzických umění se v pondělí odehrál balet Ludwiga van Beethovena Prométheovi lidé. Jde o zřídka uváděný opus, který byl ve své době úspěšným titulem. Soubor Musica Florea vystoupil pod vedením Marka Štryncla, sóloví tanečníci a Hartig Ensemble – Tance a balety tří století v choreografii a režii Heleny Kazárové jej provedli v převozné scéně Florea Theatrum. Recenzi večera nejdete zde.

Ludwig van Beethoven: Prométheovi lidé – Florea Theatrum 12.9.2016 Praha (foto Daniel Rozsnyó)
Ludwig van Beethoven: Prométheovi lidé – Florea Theatrum 12. 9. 2016 Praha (foto Daniel Rozsnyó)

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel v úterý po těžké nemoci dlouholetý tanečník a choreograf opery Národního divadla Otto Šanda. Otto Šanda působil v Národním divadle od poloviny padesátých let, od roku 1966 byl téměř čtvrtstoletí sólistou Baletu. Od sedmdesátých let pracoval i jako choreograf v operách a v devadesátých letech vedl balet tehdy nově samostatně působící Státní opery Praha. Některé inscenace s Šandovou choreografií má soubor Státní opery dodnes na repertoáru, například Verdiho operu Nabucco, Mozartovu Kouzelnou flétnu či Pucciniho Turandot.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve středu ve Smetanově síni Obecního domu otevřel svou dvaaosmdesátou koncertní sezonu. Taktovky se ujal jeho šéfdirigent Pietari Inkinen, sólistou byl ruský houslový virtuoz Vadim Repin. V programu zazněl Houslový koncert d moll Jeana Sibelia a Symfonie č. 5 c moll Osudová Ludwiga van Beethovena. Se stejným programem orchestr s houslistou vystoupili v Obecním domě i ve čtvrtek.

Vadim Repin a Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK - Obecní dům 14.9.2016 (foto Petr Dyrc)
Vadim Repin a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – Obecní dům 14. 9. 2016 (foto Petr Dyrc)

V prostoru bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné se ve středu pod širým nebem odehrálo operní představení Mozartovy Kouzelné flétny. Za netradičním projektem je spolek Run OpeRun, tvořený především studenty HAMU, kteří se rozhodli pomocí moderního pojetí přiblížit operu mladé generaci. Zkrácená verze operní klasiky nabídla přibližně hodinovou show plnou světelných efektů. Pod taktovkou Víta Spilky zahrál komorní orchestr složený z hudebníků Národního divadla a Státní opery.

Středočeský kraj by měl mít svůj vlastní symfonický orchestr, který by vystupoval po celém regionu. Jednalo se o tom v minulém týdnu, radní ale musejí rozhodnout, zda bude orchestr založen jako nová příspěvková organizace, nebo bude fungovat pod patronátem některého již existujícího tělesa, například Pražské komorní filharmonie nebo České filharmonie. V orchestru by mělo být kolem třiceti pěti hráčů, především absolventů středních a vysokých uměleckých škol. Těleso by mělo mít sídlo v Poděbradech, kde mu má město zajistit i zkušebnu.

Ředitel Pražské konzervatoře Pavel Trojan, který v srpnu oslavil šedesáté narozeniny, se chce po tomto životním jubileu více věnovat komponování hudby. Pavel Trojan ve středu v pražském kostele sv. Vavřince představil CD se svou tvorbou natočenou Českým rozhlasem. V Trojanových kompozicích z poslední doby se objevuje prorůstání tanečních prvků do vážné hudby. Skladatel pracuje též v oblasti filmu, je mimo jiné autorem hudby ke snímku Nepočestná režiséra Jiřího Krejčíka. Více jsme informovali zde.

Národní divadlo slavnostně zahájilo svou sto třicátou čtvrtou sezonu koncertem Orchestru Národního divadla pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně se šestnácti sólisty – členy souboru a pravidelnými hosty, a to stejně jako před rokem koncertem, který měl podtitul Co Národní divadlo dlouho neslyšelo a asi už nikdy neuslyší. Všechna hudební čísla pojila skutečnost, že jejich notový materiál pochází z hudebního archivu Národního divadla. Naši recenzi koncertu najdete zde.

 

Regiony
V úterý 13. září se v Evangelickém kostele v centru Ostravy uskutečnil další z řady koncertů Svatováclavského hudebního festivalu, na kterém své interpretační umění předvedl orchestr Česká Sinfonietta pod vedením hornisty a také dirigenta Radka Baboráka. V kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě-Staré Bělé vystoupil ve středu soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. V programu nazvaném Lesk a virtuozita árií českého klasicismu vystoupil i barytonista Roman Janál. Recenze vystoupení jsme zveřejnili zde a zde.

Lesk a virtuozita árií českého klasicismu - Roman Janál, Musica Florea - Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)
Lesk a virtuozita árií českého klasicismu – Roman Janál, Musica Florea – Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat