Týden s hudbou (177)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Brno připravilo memorandum mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem pro výstavbu Janáčkova kulturního centra. Koncertní sál má vzniknout za 1,3 miliardy korun do roku 2020 a má mít 1.250 míst. Memorandum obsahuje finanční podíl státu na výstavbě ve výši 600 milionů korun, město má dát 562 milionů korun a Jihomoravský kraj slíbil 100 milionů korun. Znění memoranda v minulém týdnu schválili brněnští radní a začátkem října by ho mohla potvrdit vláda.

Ve středu 14. září byl v českolipské bazilice Všech svatých zahájen jubilejní patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Slavnostního úvodu se ujal hornista Radek Baborák se svým ansámblem Česká Sinfonietta a triem německých hostů. Posluchači si vyslechli Koncertantní symfonii Es dur pro flétnu, hoboj, lesní roh, fagot a orchestr, K. 297B Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonii č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena. Zde jsme zveřejnili recenzi koncertu.

Zahajovací koncert Lípa Musica 2016 - Pirmin Grehl, Radek Baborák, Viola Wilmsen, Sophie Dartigalongue, Česká Sinfonietta - Lípa Musica 2016 (foto © Lukáš Pelech Atelier)
Zahajovací koncert Lípa Musica 2016 – Pirmin Grehl, Radek Baborák, Viola Wilmsen, Sophie Dartigalongue, Česká Sinfonietta – Lípa Musica 2016 (foto © Lukáš Pelech Atelier)

Filharmonie Hradec Králové čtvrtečním uvedením oratoria Antonína Dvořáka Svatá Ludmila zahájila svou 39. koncertní sezonu. Posluchačům nabídne kromě klasické i soudobou hudbu, a to v v několika abonentních řadách.

Vyprodané hlediště v pátek sledovalo oslavnou operu L’Asilo d’Amore z pera Antonia Caldary, kterou v Českém Krumlově začal 9. ročník Festivalu barokních umění. Letos připomíná 250. výročí založení zámeckého divadla. Opera L’Asilo d’Amore, což v překladu znamená Útočiště Amorovo, vznikla na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny. Původní premiéra se měla uskutečnit v Českém Krumlově, nakonec se ale konala v Linci.

Rekordních sto šedesát mladých hráčů na tubu a lesní roh se přihlásilo do Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně. Začala v sobotu 17. září ráno, vítěze určí mezinárodní porota ve čtvrtek tohoto týdne. Soutěž pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka. Brno letos přilákalo mladé hudebníky do třiceti pěti let z většiny evropských zemí, Japonska, Spojených států či Brazílie. Dějištěm prvních dvou kol soutěže je koncertní sál hudební fakulty a Divadlo na Orlí. Více o soutěži se dočtete zde.

Třídenní Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem, který v neděli skončil v Luhačovicích na Zlínsku, přilákal davy lidí. Sledovaly vystoupení zhruba 320 dětí dvanácti souborů ze čtyř zemí. Kromě domácích dorazili i účinkující ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Žárlivostí Leoše Janáčka v neděli Filharmonie Brno zahájila svou 61. sezonu. V sále Stadion v Kounicově ulici vystoupil orchestr pod taktovkou Jakuba Hrůši, původem brněnského dirigenta, který získal renomé v zahraničí a v současnosti řídí Bamberské symfoniky. Na program úvodního koncertu zařadila dramaturgie ještě Houslový koncert č. 2 Bély Bartóka a sérii předeher Antonína Dvořáka V přírodě, Karneval a Othello. Jako sólista se představil houslista Milan Paľa.

Filharmonie Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)
Filharmonie Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)

 

kalendářVýročí
Před pěti lety, 25. září 2011 zemřel český dirigent Jiří Stárek. Narodil 13. července 1923 a po absolvování oboru dirigování na Akademii múzických umění a ročním angažmá v Plzni u rozhlasového orchestru působil dalších patnáct let u Symfonického orchestru Československého rozhlasu, od roku 1964 jako šéfdirigent. V roce 1968 emigroval a spolupracoval s různými německými a britskými rozhlasovými orchestry, pracoval rovněž v USA a v Norsku. V Německu byl jedenáct let děkanem Vysoké hudební školy ve Frankfurtu nad Mohanem. Po pádu komunismu se začal znovu objevovat u nás doma, v letech 1996 až 1997 byl šéfdirigentem Státní opery Praha, později působil též jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

Jiří Stárek (foto archiv)
Jiří Stárek (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat