Týden s hudbou (178)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Státní divadlo Košice uvede v pátek 30. září premiéru opery Giuseppe Verdiho Bohéma v režii Michaela Taranta. Hudebního nastudování se ujal Maroš Potokár. Spoluúčinkuje balet, orchestr, sbor a dětský sbor Státního divadla Košice. Rozhovor s Michaelem Tarantem jsme uveřejnili zde.

Státní divadlo Košice (foto archiv)
Státní divadlo Košice (foto archiv)

 

Praha
Devadesátou sezonu rozhlasových symfoniků zahájí tento orchestr v pondělí pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda programem věnovaným trojici děl Ludwiga van Beethovena. Večer otevře předehra Coriolan, op. 62, následovat bude skladatelův jediný, zato plnou tři čtvrtě hodinu trvající houslový Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61, sólový part přednese houslista Jan Mráček. Večer vyvrcholí provedením Symfonie č. 3 Es dur Eroica, op. 55. Devadesátému výročí Symfonického orchestru Českého rozhlasu se věnuje i stanice Vltava, která pondělní koncert odvysílá v přímém přenosu, k výročí uvede i několik dalších pořadů. O jubilejní sezoně SOČRu jsme psali zde.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Ondrej Lenárd (foto archiv SOČR)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Ondrej Lenárd (foto archiv SOČR)

Orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia přinese v pondělí 26. září ve Španělském sále Pražského hradu koncert nazvaný Císařské gala na Hradě. Zazní Sinfonia Veneziana D dur Antonia Salieriho, Koncert pro dvě flétny a orchestr G dur, G. 1077 Domenica Cimarosy, Koncert pro flétnu a orchestr D dur, KV 314 Wolfganga Amadea Mozarta a Serenádu č. 2 A dur, op. 16 Johanna Brahmse.

Ballet Hommes Fatals, skupina tanečníků Národního divadla, která představuje nejznámější baletní scény klasického baletního repertoáru ve svérázném provedení, kdy slavné ženské role ze známých baletů tančí muži – tanečníci, vystoupí v pondělí 26. září v paláci Hybernia a ve čtvrtek 29. října ve Stavovském divadle.

Ballet Hommes Fatals (foto © Dasa Wharton)
Ballet Hommes Fatals (foto © Dasa Wharton)

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha 2016 bude slavnostně zahájen představením Orfeus ve středu 28. září. Z Nové scény Národního divadla jej bude živě přenášet ČT art. Projekt Orfeus překračuje hranice tance, fyzického pohybu, slova a hudby, na scéně se kromě Jiřího a Otty Bubeníčků objeví německá tanečnice Anna Herrmann a slovenský herec Csongor Kassai, o hudební část představení se postarají violoncellistka Terezie Kovalová a houslistka Annabelle Dugast. Režie projektu se ujal tandem SKUTR Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Česká filharmonie vstoupí ve čtvrtek 29. září do své 121. koncertní sezony provedením Čajkovského Houslového koncertu za účasti sólisty Joshuy Bella (housle) a Mahlerovou Písní o zemi s pěveckými sólisty Bernardou Fink a Pavlem Černochem. Orchestr řídí šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Stejný program je ohlášen i na pátek 30. září.

Národní divadlo oslaví osmdesát let spolupráce s Kühnovým dětským sborem společným uvedením opery Benjamina Brittena Noemova potopa. S Orchestrem Národního divadla, rozšířeným o studenty Pražské konzervatoře a Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy, dílo nastudoval dirigent David Švec. Rolí Noema, Noemovy ženy a Hlasu Božího se ujali Miloš Horák, Kateřina Jalovcová a Ivo Hrachovec, postavy Noemových dětí Šema, Chama a Jafeta a jejich manželek ztvární členové Kühnova dětského sboru. Národní divadlo uvede dílo v pražské premiéře v neděli 2. října, operu zaznamená Český rozhlas.

Regiony
Festival Lípa musica nabídne v úterý 27. září v kostele sv. Kříže v Žitavě koncert dua Kchun. Jedná se o vokální projekt pro tenor a baryton, jenž čerpá z hudebního odkazu středověku a renesance a vychází z literární předlohy Božská komedie Danta Alighieriho. Ve středu se v programu nazvaném (Jazz)vé představí seskupení Skety, spirituály a jazzové inspirace zazní v Jezvé, části obce Stružnice. Děčínský knihovní sál zámku bude místem čtvrtečního vystoupení lipského uskupení amarcord. A sobota přinese na zámek v Doksech společný koncert Jany Bouškové a Radka Baboráka – Dialog královského páru. Michnova Loutna česká zazní v neděli v Mimoni v podání Ensemble Inégal, vedeného Adamem Viktorou. Jedná se o provedení novodobé premiéry po nalezení partu prvních houslí (2014).

Amarcord (lipamusica.cz)
Amarcord (lipamusica.cz)

Brněnská vila Tugendhat se stane dějištěm projektu seskupení Brno Contemporary Orchestra. V pondělí 26. září zde uvede Balet – den hudby ve Vile Tugendhat, nový premiérový program Cyklu B – BCO hraje Asociace.

Vila Tugendhat (zdroj commons.wikimedia.org/Petr1987)
Vila Tugendhat (zdroj commons.wikimedia.org/Petr1987)

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravilo na pátek 30. září premiéru opery Veselé paničky windsorské Otto Nicolaie, na libreto Salomona Hermanna Mosenthala podle stejnojmenné hry Williama Shakespeara. Opera bude uvedena v originálním jazyce německém, mluvené texty v jazyce českém. Režie se ujal Stano Slovák, dirigovat bude František Babický, sbor libereckého operního souboru povede Tvrtko Karlovič. Z premiéry přineseme recenzi.

Ensemble Opera Diversa v rámci svého minifestivalu vystoupí v sobotu 1. října na studiové scéně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích s operní fraškou Miloše Štědroně Chameleon aneb Josef Fouché, napsanou podle podle díla Ludvíka Kundery o Velké francouzské revoluci. Operou Chameleon se v Českých Budějovicích představuje nový umělecký šéf tamní opery a dosavadní režisér Ensemble Opera Diversa Tomáš Studený.

Chameleon aneb Joseph Fouché (zdroj operadiversa.cz)
Chameleon aneb Joseph Fouché (zdroj operadiversa.cz)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Choreografka Sasha Waltz má od roku 2019 spolu s Johannesem Öhmanem, v současné době šéfem baletu Královské opery ve Stockholmu, převzít vedení Státního baletu v Berlíně. Soubor proti tomuto rozhodnutí protestuje, Sasha Waltz údajně není pro funkci kompetentní. Společnou schůzku s oběma umělci členové Státního baletu bojkotují. O situaci jsme informovali opakovaně, nejnověji zde.

Operní soubor Musiktheateru v Linci uvedl premiéru multimediální soudobé operní moderny Solaris německého skladatele Michaela Obsta, významného žáka modernisty Karlheinze Stockhausena. Provedena byla v režii nového hudebního ředitele Musiktheateru Hermanna Schneidera a v hudebním nastudování francouzského dirigenta Daniela Lintona, ve spolupráci s mladými talenty nového operního studia. Recenzi inscenace jsme publikovali zde.

M. Obst: Solaris - Julia Grüter (Harey), Justus Seeger (Kris Kelvin) - Landestheater Linz 2016 (foto © Yasmina Haddad)
M. Obst: Solaris – Julia Grüter (Harey), Justus Seeger (Kris Kelvin) – Landestheater Linz 2016 (foto © Yasmina Haddad)

 

Praha
Portál Opera Plus v pondělí vyhlásil nový ročník svých Výročních cen v kategorii opera. O nejlepších výkonech v loňské sezoně rozhodnou naši čtenáři, kteří vybírají ze jmen čtrnácti nominovaných pěvkyň a jedenácti pěvců. Slavnostní vyhlášení a předání nových Výročních cen Opery Plus se uskuteční v pátek 28. října 2016 v pražském Národním divadle, před představením Smetanovy Libuše. Seznam nominovaných najdete a hlas svým favoritům můžete dát zde.

V úterý 20. září zemřela po dlouhé těžké nemoci operní pěvkyně a úspěšná pedagožka Jarmila Krásová. Pěveckou techniku získala u profesorky Běly Chalabalové na Pražské konzervatoři, kterou v roce 1958 úspěšně absolvovala. Jarmila Krásová působila v Severočeském divadle, kde byla v angažmá až do roku 1983, a vytvořila celou řadu rolí v operách, většinou v oboru dramatického sopránu. V roce 1982 se stala Jarmila Krásová profesorkou zpěvu na Pražské konzervatoři, kde působila až do roku 2012. Náš zevrubný medailon pěvkyně najdete zde.

Antonín Dvořák: Rusalka - Jarmila Krásová (Cizí kněžna) - Státní divadlo Zdeňka Nejedlého Ústí nad Labem 1974 (foto © Jaromír Svoboda/Divadelní ústav)
Antonín Dvořák: Rusalka – Jarmila Krásová (Cizí kněžna) – Státní divadlo Zdeňka Nejedlého Ústí nad Labem 1974 (foto © Jaromír Svoboda/Divadelní ústav)

Ve stejný den zemřel ve věku pětaosmdesáti let i významný český dirigent, sbormistr a hudební pedagog Miroslav Košler. V roce 1962 úspěšně absolvoval dirigentský obor na Akademii múzických umění v Praze. Mezi jeho významná působiště patřil Pražský smíšený sbor (dříve Pěvecký sbor ČKD Praha), Pražský mužský sbor FOK a od roku 2005 také Pražský filharmonický sbor. Zprávu jsme přinesli zde, v příštích dnech přineseme umělcův obsáhlý portrét.

Úterní vystoupení Tallis Schollars s Peterem Phillipsem, Martinů Voices vedenými Lukášem Vasilkem a přizvanými hosty se uskutečnilo v prostoru katedrály sv. Víta v Praze. Program, uvedený v rámci Dvořákovy Prahy, spojil renesanční vokální polyfonie se současnou hudbou. Sólového sopránového partu se ujala Marie Fajtová. Recenzi koncertu najdete zde.

Tallis Scholars, Martinů Voices, Kvarteto Martinů, Marie Fajtová, Peter Phillips - Dvořákova Praha 2016 (foto © Petra Hajská)
Tallis Scholars, Martinů Voices, Kvarteto Martinů, Marie Fajtová, Peter Phillips – Dvořákova Praha 2016 (foto © Petra Hajská)

Vláda v minulém týdnu přidala během projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok 100 milionů korun ministerstvu kultury. Peníze jsou podle něj určeny na živé umění a směřovat mají hlavně do regionů. Ministerstvo kultury mělo ze státního rozpočtu v příštím roce získat 11,84 miliardy korun, v červenci ale ministr kultury Daniel Herman s ministrem financí Andrejem Babišem vyjednal pro příspěvkové organizace resortu 200 milionů Kč na mzdy. Očekává díky tomu růst platů mezi pěti a deseti procenty. Letos ministerstvo hospodaří s částkou 11,7 miliardy korun.

Čestné občanství Prahy na Staroměstské radnici ve čtvrtek obdržel mimo jiné i dirigent Jiří Bělohlávek. Generální ředitel filharmonie David Mareček vyjmenoval jeho úspěchy a zdůraznil Bělohlávkovo patriotství a přínos české hudbě. “Vážím si té pocty a doufám, že jí budu ještě dlouho požívat,” řekl Bělohlávek. Udělení občanství před několika měsíci schválili pražští zastupitelé. Zde jsme informovali.

Novým šéfredaktorem stanice Českého rozhlasu Vltava se stane Petr Fischer. Novinář, scénárista a moderátor se vedení kulturní stanice ujme od 1. prosince 2016. V minulém týdnu to v tiskové zprávě oznámil Český rozhlas. Jmenování Petra Fischera šéfredaktorem stanice Vltava dnes vzala na svém zasedání na vědomí Rada Českého rozhlasu. Petr Fischer v minulosti působil v Lidových novinách, české redakci BBC, Hospodářských novinách či České televizi. Více najdete zde.

Operní pěvec Richard Novák v pátek v prostorách Ministerstva kultury obdržel Cenu Antonína Dvořáka. Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser převzal z rukou ministra kultury Daniela Hermana. Basista Richard Novák je stále aktivním umělcem, příští týden oslaví pětaosmdesáté narozeniny. Jeho celoživotní pěvecká dráha je spojena zejména s brněnskou operní scénou, kterou výrazně spoluvytvářel. Zprávu jsme přinesli zde.

V pátek 23. září Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem uvedla na Dvořákově Praze díla Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, jeho následníka na poli cti a slávy české hudby. V sobotu 24. září se program letošní Dvořákovy Prahy uzavřel slavnostním koncertem vůbec nejstaršího italského čistě symfonického tělesa, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod taktovkou šéfdirigenta Antonia Pappana. Sólistou závěrečného večera byl americko-izraelský houslový virtuos Gil Shaham. Recenzi koncertu České filharmonie najdete zde, recenzi závěrečného koncertu Dvořákovy Prahy zde.

Dvořákova Praha 2016 - Antonio Pappano - Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská/Dvořákova Praha)
Dvořákova Praha 2016 – Antonio Pappano – Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská/Dvořákova Praha)

 

Regiony
V pondělí 19. září 2016 se v prostorách kaple bývalé káznice na Cejlu uskutečnilo hudebně-scénické představení Český orloj – cesta poutníka. Hudební koláž, tvořenou skladbami Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a poezií Karla Šiktance, provedlo mužské vokální kvarteto Q VOX spolu s tanečnicí Hanou Košíkovou, cimbalistkou Magdalenou Múčkovou a varhaníkem Martinem Jakubíčkem. Režie se ujal Tomáš Pilař, choreografii navrhla Ladislava Košíková. Recenzi jsme zveřejnili zde.

B. Martinů/L. Janáček/K. Šiktanc: Český orloj-Cesta poutníka - káznice Cejl 2016 (foto Lenka Murasová)
B. Martinů/L. Janáček/K. Šiktanc: Český orloj-Cesta poutníka – káznice Cejl 2016 (foto Lenka Murasová)

Zastupitelé Brna v pondělí schválili návrh memoranda mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem na výstavbu Janáčkova kulturního centra. Zastupitelé Jihomoravského kraje jej schválili ve čtvrtek. Koncertní sál s kapacitou 1250 míst má vzniknout do roku 2020 v Brně za 1,3 miliardy korun. Memorandum obsahuje finanční podíl vlády ve výši 600 milionů, města 562 milionů a kraje 100 milionů korun. Podobu memoranda bude počátkem října ještě schvalovat vláda. Náklady je ještě možné snížit díky veřejné soutěži. Podle primátora by se mohlo začít stavět v roce 2018 a hotovo by mělo být v roce 2020.

Archeologové začali vyhodnocovat nálezy, které našli při vykopávkách ve Veselé ulici v Brně. K raritám výzkumu patří i zubní kartáčky, které dosud patřily spíše k opomíjeným artefaktům. Artefakty z místa, kde budou garáže a Janáčkovo kulturní centrum, zaujímají téměř tisíc beden. Archeologové výzkumem ve Veselé ulici zjistili ojedinělé exempláře z devatenáctého až počátku dvacátého století. Vyrobeny byly pravděpodobně z kostí skotu a v podstatě vypadají jako kartáčky, používané dnes.

Při pokračování Svatováclavskéjho hudebního festivalu vystoupili tento týden mj. 21. září v kostele sv. Václava v Opavě společně soubor Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové a Simona Houda Šaturová. Slovenská sopranistka zazpívala árie barokních mistrů Bacha, Händela a Vivaldiho. Recenzi večera jsme uveřejnili zde. V sobotu pak v rámci schubertovského večera v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách vystoupili Czech Virtuosi s dirigentem Janem Kučerou, sólisty a  Českým filharmonickým sborem Brno, recenzi jsme přinesli zde.

Svatováclavský hudební festival 2016 - Jaroslav Březina, David Szendiuch - kostel Panny Marie Královny Ostrava 2016 (foto Ivan Korč/SHF)
Svatováclavský hudební festival 2016 – Jaroslav Březina, David Szendiuch – kostel Panny Marie Královny Ostrava 2016 (foto Ivan Korč/SHF)

Plzeň ve středu rozdala prestižní Umělecké ceny, kterými oceňuje významnou uměleckou činnost, dílo nebo kulturní počin. Za rok 2015 dostal cenu vedoucí operního souboru Divadla J. K. Tyla Tomáš Pilař, bývalý umělecký ředitel projektu Evropské hlavní město kultury 2015 Petr Forman a sólista plzeňského baletu Jiří Žalud, který ve čtvrtek slaví osmdesáté narozeniny. Uměleckou kariéru Jiřího Žaluda jsme připomněli zde.

Prostor Jatka 78 uvedl ve čtvrtek premiéru projektu Black Black Woods, ve kterém se se svým otcem představil principál souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák. Večernímu představení předcházely jejich čtyři performance. Zároveň jde o poslední díl rodinné trilogie, na kterém spolupracuje s tandemem Rootlessroot, který tvoří režiséři a choreografové Jozef Fruček a Linda Kapetaneaová.

Sedmdesátá první koncertní sezona Moravské filharmonie Olomouc byla 22. září zahájena koncertem, který mohli prostřednictvím přenosu s vizuálními efekty sledovat lidé také na Horním náměstí v Olomouci. Sezona má letos podtitul Klasika na talíři. Loni i předloni Moravská filharmonie nabídla posluchačům kromě klasických koncertů i koncerty ze skladeb dvacátého století, ubylo jí však trochu abonentů. Proto se letos vrací ke klasice a sezona je tradičnější.

Moravská filharmonie Olomouc - videomapping 22. 9. 2016 (zdroj FB MFO)
Moravská filharmonie Olomouc – videomapping 22. 9. 2016 (zdroj FB MFO)

Ojedinělý mezinárodní festival Ze stínu, putující po čtyřech kontinentech, nabídl od 18. do 25. září publiku v Praze, Plzni a Terezíně desítku koncertů a divadelních představení. Autory všech uvedených děl jsou židovští umělci, jejichž tvorba byla zapomenuta nebo ztracena v přímé i nepřímé souvislosti s holocaustem. Vyhledávání a opětovné uvádění artefaktů velmi početného pomyslného židovského archivu rozesetého po celém světě je hlavním cílem projektu Performing the Jewish Archive, díky němuž festival přicestoval k nám.

 

kalendářVýročí
Ve středu 28. září uplynou čtyři desetiletí od úmrtí dlouholetého tenoristy Opery Národního divadla Jaroslava Gleicha. Narodil se 19. března 1900, původně pracoval jako lékárník a později úředník nemocenské pojišťovny. Zpěvu se zprvu věnoval amatérsky, později byl členem smíchovského pěveckého spolku a zpěv studoval soukromě a poté na konzervatoři. Již jako student byl září 1927 angažován do Národního divadla a jeho členem zůstal až do svého penzionování v polovině roku1962. V trojím nastudování Prodané nevěsty z let 1934, 1936 a 1939 zpíval Jeníka i Vaška, během svého angažmá na první scéně odzpíval několik stovek představení v desítkách rolí. Zevrubný portrét Jaroslava Gleicha jsme přinesli před časem zde.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta - Jaroslav Gleich (Jeník) - Národní divadlo 1949 (foto archiv ND / foto archiv ND/Josef Heinrich)
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Jaroslav Gleich (Jeník) – Národní divadlo 1949 (foto archiv ND / foto archiv ND/Josef Heinrich)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat