Týden s hudbou (178)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
B. Martinů/L. Janáček/K. Šiktanc: Český orloj-Cesta poutníka - káznice Cejl 2016 (foto Lenka Murasová)
B. Martinů/L. Janáček/K. Šiktanc: Český orloj-Cesta poutníka – káznice Cejl 2016 (foto Lenka Murasová)

Zastupitelé Brna v pondělí schválili návrh memoranda mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem na výstavbu Janáčkova kulturního centra. Zastupitelé Jihomoravského kraje jej schválili ve čtvrtek. Koncertní sál s kapacitou 1250 míst má vzniknout do roku 2020 v Brně za 1,3 miliardy korun. Memorandum obsahuje finanční podíl vlády ve výši 600 milionů, města 562 milionů a kraje 100 milionů korun. Podobu memoranda bude počátkem října ještě schvalovat vláda. Náklady je ještě možné snížit díky veřejné soutěži. Podle primátora by se mohlo začít stavět v roce 2018 a hotovo by mělo být v roce 2020.

Archeologové začali vyhodnocovat nálezy, které našli při vykopávkách ve Veselé ulici v Brně. K raritám výzkumu patří i zubní kartáčky, které dosud patřily spíše k opomíjeným artefaktům. Artefakty z místa, kde budou garáže a Janáčkovo kulturní centrum, zaujímají téměř tisíc beden. Archeologové výzkumem ve Veselé ulici zjistili ojedinělé exempláře z devatenáctého až počátku dvacátého století. Vyrobeny byly pravděpodobně z kostí skotu a v podstatě vypadají jako kartáčky, používané dnes.

Při pokračování Svatováclavskéjho hudebního festivalu vystoupili tento týden mj. 21. září v kostele sv. Václava v Opavě společně soubor Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové a Simona Houda Šaturová. Slovenská sopranistka zazpívala árie barokních mistrů Bacha, Händela a Vivaldiho. Recenzi večera jsme uveřejnili zde. V sobotu pak v rámci schubertovského večera v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách vystoupili Czech Virtuosi s dirigentem Janem Kučerou, sólisty a  Českým filharmonickým sborem Brno, recenzi jsme přinesli zde.

Svatováclavský hudební festival 2016 - Jaroslav Březina, David Szendiuch - kostel Panny Marie Královny Ostrava 2016 (foto Ivan Korč/SHF)
Svatováclavský hudební festival 2016 – Jaroslav Březina, David Szendiuch – kostel Panny Marie Královny Ostrava 2016 (foto Ivan Korč/SHF)

Plzeň ve středu rozdala prestižní Umělecké ceny, kterými oceňuje významnou uměleckou činnost, dílo nebo kulturní počin. Za rok 2015 dostal cenu vedoucí operního souboru Divadla J. K. Tyla Tomáš Pilař, bývalý umělecký ředitel projektu Evropské hlavní město kultury 2015 Petr Forman a sólista plzeňského baletu Jiří Žalud, který ve čtvrtek slaví osmdesáté narozeniny. Uměleckou kariéru Jiřího Žaluda jsme připomněli zde.

Prostor Jatka 78 uvedl ve čtvrtek premiéru projektu Black Black Woods, ve kterém se se svým otcem představil principál souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák. Večernímu představení předcházely jejich čtyři performance. Zároveň jde o poslední díl rodinné trilogie, na kterém spolupracuje s tandemem Rootlessroot, který tvoří režiséři a choreografové Jozef Fruček a Linda Kapetaneaová.

Sedmdesátá první koncertní sezona Moravské filharmonie Olomouc byla 22. září zahájena koncertem, který mohli prostřednictvím přenosu s vizuálními efekty sledovat lidé také na Horním náměstí v Olomouci. Sezona má letos podtitul Klasika na talíři. Loni i předloni Moravská filharmonie nabídla posluchačům kromě klasických koncertů i koncerty ze skladeb dvacátého století, ubylo jí však trochu abonentů. Proto se letos vrací ke klasice a sezona je tradičnější.

Moravská filharmonie Olomouc - videomapping 22. 9. 2016 (zdroj FB MFO)
Moravská filharmonie Olomouc – videomapping 22. 9. 2016 (zdroj FB MFO)

Ojedinělý mezinárodní festival Ze stínu, putující po čtyřech kontinentech, nabídl od 18. do 25. září publiku v Praze, Plzni a Terezíně desítku koncertů a divadelních představení. Autory všech uvedených děl jsou židovští umělci, jejichž tvorba byla zapomenuta nebo ztracena v přímé i nepřímé souvislosti s holocaustem. Vyhledávání a opětovné uvádění artefaktů velmi početného pomyslného židovského archivu rozesetého po celém světě je hlavním cílem projektu Performing the Jewish Archive, díky němuž festival přicestoval k nám.

 

kalendářVýročí
Ve středu 28. září uplynou čtyři desetiletí od úmrtí dlouholetého tenoristy Opery Národního divadla Jaroslava Gleicha. Narodil se 19. března 1900, původně pracoval jako lékárník a později úředník nemocenské pojišťovny. Zpěvu se zprvu věnoval amatérsky, později byl členem smíchovského pěveckého spolku a zpěv studoval soukromě a poté na konzervatoři. Již jako student byl září 1927 angažován do Národního divadla a jeho členem zůstal až do svého penzionování v polovině roku1962. V trojím nastudování Prodané nevěsty z let 1934, 1936 a 1939 zpíval Jeníka i Vaška, během svého angažmá na první scéně odzpíval několik stovek představení v desítkách rolí. Zevrubný portrét Jaroslava Gleicha jsme přinesli před časem zde.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta - Jaroslav Gleich (Jeník) - Národní divadlo 1949 (foto archiv ND / foto archiv ND/Josef Heinrich)
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Jaroslav Gleich (Jeník) – Národní divadlo 1949 (foto archiv ND / foto archiv ND/Josef Heinrich)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat